כלכלית ירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כלכלית ירושלים בע"מ
JECglobal.png
סוג: חברה ציבורית
שנת הקמה: 1948
מייסדים: מדינת ישראל
בעלות: בנק לאומי, אליעזר פישמן
ענפי תעשייה: נדל"ן
הכנסות: 1,878 מיליון ש"ח בשנת 2011
רווח: 522 מיליון ש"ח בשנת 2011
www.jec.co.il

כלכלית ירושלים בע"מ (לשעבר החברה הכלכלית לירושלים) היא חברת נדל"ן ישראלית גדולה. החברה פועלת בתחום רכישת קרקעות, ייזום, בנייה ופיתוח, רכישה והשכרה של נכסי מקרקעין בתחום המסחר, התעשייה, המשרדים והמגורים בישראל ובעולם, בעיקר באירופה ובצפון אמריקה. בשנת 2012 החזיקה החברה, בעצמה ובאמצעות חברות בנות - "מבני תעשייה בע"מ","דרבן השקעות" ו"מירלנד פיתוח", נכסים בשטח של 4.2 מיליון מ"ר, המאכלסים כ-9,000 דיירים מסוגים שונים. אחוז התפוסה במבני החברה עומד על 88%.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה בשנת 1948 ביוזמתם של דב יוסף (יו"ר "ועדת ירושלים" של המוסדות הלאומיים) ומנשה אלישר, במטרה להיות גוף ממלכתי לפיתוחה של ירושלים. פעולותיה הראשונות היו הכשרת שדה תעופה בשכונת גבעת שאול (כיום רחוב כנפי נשרים), לאספקת מוצרים לעיר בדרך האוויר, והכשרת אזור תעשייה בשכונת תל ארזה לצורך הקמת מקומות תעסוקה בעיר. במשך השנים הקימה החברה את אזורי התעשייה בתלפיות, הר חוצבים, גבעת שאול ועטרות.

בשנת 1987 היא הופרטה לראשונה בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ובשנת 1989 רכשה קבוצה בראשות אליעזר פישמן את יתרת מניותיה מידי הממשלה. בשנת 1993 רכשה החברה את מניות הממשלה בחברת "מבני תעשייה", והפכה להיות חברת הנדל"ן המניב הגדולה במדינה. בשנת 2000 רכש אליעזר פישמן את מניות שותפיו בחברה, והפך להיות בעל השליטה היחיד בה. בשנת 2011 התמזגה החברה עם חברת הנדל"ן "דרבן השקעות" והיא מחזיקה היום 100% ממניותיה.‏[1]

בשנת 2001 החלה החברה את פעילותה הבינלאומית, ומאז רכשה נדל"ן מניב וקרקעות בארצות הברית, קנדה, צרפת, גרמניה, הולנד, פולין, אוקראינה, רוסיה, ליטא, שווייץ, הודו, תאילנד, סרביה, מקדוניה ופורטוגל. ב-2006 הנפיקה החברה את חברת מירלנד (Mirland), המרכזת את פעילותה ברוסיה, בבורסת AIM של הבורסה לניירות ערך בלונדון.

פעילות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות החברה מאופיינת בהחזקות נדל"ן מניב בישראל ובחו"ל ובפרט בצפון אמריקה (קנדה וארצות הברית) ובאירופה, וקרקעות לפיתוח בארצות בעלות צמיחה גבוהה, כמו רוסיה, מזרח אירופה. ברוסיה פועלת החברה באמצעות חברת-בת בשם Mirland Development, חברה ציבורית הנסחרת בלונדון ועוסקת בפיתוח ובניהול נכסים בהיקפים גדולים ברחבי רוסיה. בידי החברה עתודות קרקע רבות בירושלים וברחבי הארץ, שהיא עוסקת בהשבחתן.

שוויים הכולל של הנכסים בבעלות החברה כ-20 מיליארד ש"ח.

בעלי עניין[עריכת קוד מקור | עריכה]

"כלכלית ירושלים" היא חברה ציבורית שנשלטה על ידי איש העסקים אליעזר פישמן, המחזיק, באמצעות חברת TLC ובאמצעות אחזקות ישירות, כ-70% ממניות החברה. כ-20% מהמניות מוחזקות על ידי הציבור, וכ-4.5% על ידי חברות-בת בבעלות מלאה של החברה (מניות באוצר). ראשי החברה הם אליעזר פישמן - שהוא יו"ר הדירקטוריון, בעל מניות ושליטה ב"קבוצת פישמן" החולשת על עשרות חברות במשק הישראלי, ודוד זבידה - המנכ"ל. פישמן שיעבד 40% ממניות "כלכלית ירושלים" לבנק לאומי, המנסה למכור אותן לשם כיסוי חובותיו של פישמן לבנק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]