כללי הקיטלוג האנגלו-אמריקאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עטיפת המהדורה השנייה המורחבת של AACR2

כללי הקיטלוג האנגלו-אמריקאים ‏(Anglo-American Cataloguing Rules ‏ - AACR) פורסמו לראשונה ב-1967. AACR2 פירושו כללי הקיטלוג האנגלו-אמריקאים, מהדורה שנייה. הם מפורסמים על ידי איגוד הספריות האמריקאי (American Library Association), איגוד הספריות הקנדי (Canadian Library Association) והמוסד המוסמך של ספרנים ומידענים (Chartered Institute of Library and Information Professionals) באנגליה. העורך הוא מייקל גורמן (Michael Gorman), ספרן שנולד בבריטניה ומתגורר באזור שיקגו. AACR2 מתוכננת לשימוש בבניית קטלוגים ורשימות אחרות בספריות כלליות מכל הגדלים. הכללים מכסים תיאור ומתן נקודות גישה לכל חומרי הספרייה הנאספים היום בספריות.

למרות שהכללים נקראים אנגלו-אמריקאים הרי המהדורה הראשונה שפורסמה ב-1967 הייתה יותר אמריקאית. במהדורה השנייה מ-1978 איחדו את שתי מערכות החוקים, אימצו את הכתיב הבריטי cataloguing, וסידרו אותם יחד עם התקן הבינלאומי לתיאור פריטי מידע (International Standard Bibliographic Description).

ל-AACR2 יש כמה מהדורות מודפסות וכן גרסה מקוונת. גורמן ערך כמה שיפורים של AACR2 כולל מהדורה תמציתית. את המהדורות המודפסות ניתן לקבל מהמו"ל. לגרסה המקוונת ניתן להגיע רק דרך מחשבי המקטלגים בספריית הקונגרס. כמו כן יש גם גרסאות מתורגמות בכמה שפות.

העקרונות של AACR2 כוללים קיטלוג של פריט הנמצא ביד ולא סברות על מידע הנמצא במקורות חיצוניים. כאשר יש מידע סותר מעדיפים מקור עיקרי של מידע.

במשך השנים היו עדכונים מדי פעם ל- AACR2. ב-1988 הוא עבר שינוי משמעותי (מהדורה שנייה משופרת) וכן ב-2002 למהדורה השנייה. גרסת 2002 כללה שינויים מהותיים לחלקים בהם מדובר על חומר לא ספרי. הותחל בלוח זמנים לעדכונים שנתיים ב-2003 אבל הפסיקו אותו ב-2005.

את AACR2 צפויה להחליף שיטת תיאור משאב וגישה (RDA)‏ (Resource Description and Access) ששוחררה ב- 2010. אוסף חוקים חדש זה מעודכן על ידי דרישות פונקציונליות לרשומות ביבליוגרפיות (FRBR) והוא מהווה שלד גמיש ומתאים יותר לשימוש בסביבה דיגיטלית. בסתיו 2010 ביצעו כמה ספריות ומוסדות בעולם דובר האנגלית, ביניהן הספריות הלאומיות האמריקאיות ספריית הקונגרס, הספרייה הלאומית לרפואה וספריית החקלאות הלאומית, בדיקה רשמית ל-RDA והתוצאות פורסמו ביוני 2011.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]