כל זכות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כל זכות
סוג אתר אינטרנט מבוסס ויקי
תקופת הפעילות סוף 2009 – הווה
מייסדים אמתי קורן וארז פרלמוטר
שירותים עיקריים הנגשת כלל הזכויות המגיעות לתושבי ישראל
KolZchut.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כל זכות הוא אתר אינטרנט מבוסס ויקי, הפועל להנגשת כלל הזכויות המגיעות לתושבי ישראל. האתר מכיל מאגר של כלל זכויות חברתיות ואזרחיות בישראל, דרכי מימושן, ארגונים קשורים (ארגוני ממשלה והמגזר השלישי), פסקי דין וכדומה.

האתר נבנה ומתוחזק על ידי חברה לתועלת הציבור, שמטרתה לסייע לצמצום משמעותי של הפערים במיצוי זכויות חברתיות ואזרחיות בישראל. האתר מתקיים מתרומות או משותפויות בלבד, איננו מכיל פרסומות ואינו דורש תשלום על השתתפות בו או שימוש בו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר הוקם בשל פער בתחום זכויות חברתיות ואזרחיות, שנמצא בחוסר המיצוי של זכויות מוגדרות אשר אין לגביהן מחלוקת[1][2]. הפער נובע, לטענת מקימיו, ממחסור במידע אצל הציבור הרחב ואף אצל מי שאמונים לסייע בידו במיצוי הזכויות. יתרה מכך, מי שכבר יודעים על הזכויות המגיעות להם, מפחדים מההתמודדות עם תהליך מיצוי הזכות מתוך הערכה שהתהליך מורכב ומתיש, ושהסיכוי לסיימו בהצלחה בינוני.

"כל זכות" מטפל בפער מיצוי הזכויות באמצעות אתר אינטרנט מקיף, נגיש ונוח אשר מכיל את מקסימום הזכויות, דרכי מימושן, ארגונים מסייעים, ספקי הזכויות, תקדימים משפטיים רלוונטיים וכדומה. האתר בנוי על גישה מוכוונת לקוח ומכוון לכך שחיפוש מידע ביחס לזכות ספציפית יניב מידע על זכויות נוספות שהאזרח אפילו לא ידע עליהן.

המיזם התחיל לפעול באופן לא פורמלי בסוף 2009, וביוני 2010 נרשם רשמית כחברה לתועלת הציבור. האתר נפתח לציבור באמצע ספטמבר 2010.

נכון לסוף 2020 האתר מכיל כ־6,500 דפי תוכן בעברית, מתוכם כ־4,600 מתורגמים לערבית. בסוף 2021 הוכרז שיוקצו מיליון שקלים לטובת פרויקט תרגום האתר לשפה הרוסית וזאת במטרה לסייע לעולים רבים להכיר את זכויותיהם במגוון רחב של תחומים בשפה הרוסית. במסגרת הפרויקט יתורגמו מאות דפים, על פי תיעדוף אותו תקבע הרשות לזכויות ניצולי השואה והמוקד לאזרחים ותיקים במשרד לשוויון חברתי[3].

גורמים רבים משתפים פעולה עם מיזם "כל זכות" בהכנסת תכנים לאתר ובשימוש באתר לטובת קהל המוטבים שלהם. עשרות גורמים אלה הכניסו מידע רב לאתר. בין התחומים בהם מופיעים חומרים משמעותיים בהיקף ובאיכות: תעסוקה, זכויות ניצולי השואה, אנשים עם מוגבלויות, דיור ושיכון, בריאות, אנשים החיים בעוני, חינוך, זכויות נשים, נפגעי תאונות דרכים, נפגעי עבירה, הוצאה לפועל וגבייה.

בשנת 2012 הוכרזה "כל זכות" כמערכת המידע הרשמית של זכויות ניצולי שואה בישראל, המתוחזקת ומשרתת את כלל הארגונים העוסקים בנושא.

בשנת 2017 הודיעו שרת המשפטים איילת שקד והשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל על פרויקט לשיתוף פעולה של משרדי הממשלה השונים עם האתר, ולפיתוחו בעלות של 10 מיליון ש"ח בשותפות עם הג'וינט[4].

בשנת 2019 הוקם במסגרת המיזם גם האתר "כל זכות נוער"[5].

בשנת 2020 הגיע השימוש באתר 'כל זכות' לרמה של כ-9.4 מיליון כניסות למידע בעברית וכ-700 אלף כניסות למידע בערבית[6].

הדירקטוריון של "כל זכות" כולל את עו"ד יהושע שופמן (לשעבר משנה ליועץ המשפטי לממשלה), פרופ' פייסל עזאיזה, ד"ר גילי תמיר, ד"ר הלה הדס וארז פרלמוטר (יו"ר ואחד מן המייסדים). לצד "כל זכות" פועלת מועצה ציבורית, בראשותו של פרופ' יורם דנציגר.

הכנסת המידע לאתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילות הידע של כל זכות
קהילות הידע של כל זכות

התוכן במאגר מתקבל ומועלה באופן מבוזר על ידי שותפי תוכן מעמותות, אקדמיה, גורמי ממשל ומומחים מתוך הציבור, באמצעות קהילות ידע (ראו איור) בכל תחום זכויות. הציבור הרחב מוזמן לשלוח לקהילת הידע הצעות שינוי/תוספת, אך אינו מורשה לעדכן את המערכת באופן ישיר.

על מנת לאפשר מנגנון כזה של הזנה, מאגר הידע האינטרנטי של כל זכות מתבסס על פלטפורמת ויקי המאפשרת למורשי עריכה, שפועלים במקומות ובלוחות זמנים שונים, לכתוב טקסטים בצורה משותפת, מתואמת ומבוקרת. תשתית זו גם מאפשרת למידע שבאתר להיות מעודכן בקלות ובמהירות, יחסית לזכותונים (חוברות המכילות מידע על זכויות).

הנגשת המידע לציבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנגשת המידע למי שזקוקים לו מתבצעת בשני מסלולים עיקריים:

  • צריכה ישירה - באמצעות גלישה באינטרנט מהמחשב של אותו אדם או מי שקרוב לו ומסייע בידו. לצורך כך המידע בכל זכות כתוב בשפה פשוטה ותכליתית, מתורגם לשפות שונות, ומותאם ללקויי ראייה. בשנת 2015 השתמשו באתר כ-3 מיליון משתמשים ייחודיים.
  • באמצעות סוכני/מנגישי זכויות - מקומיים ושל המגזר השלישי, אשר יש בהם מרכזים ומוקדים של מידע על זכויות וסיוע במימושן. היום, גם גורמים אלה נאלצים לחפש מידע באמצעים מיושנים וחלקיים ביותר. כל זכות מדריך גורמים אלה על שימוש במערכת, כך שיוכלו למנף את פעילותם, להנגיש זכויות רבות יותר ושלמות יותר לאוכלוסיות אותן הם משרתים, ולסייע בידן לממשן. כ-2,000 עובדים ומתנדבים בארגוני הנגשת זכויות במגזרים השונים (מחלקות לשירותים חברתיים ועוד), עברו הכשרה ועושים שימוש קבוע באתר כל זכות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ג'וני גל ומימי אייזנשטדט (עורכים), "נגישות לצדק חברתי בישראל", מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, ירושלים, יולי 2009
  2. ^ ג'וני גל, ‏על החשיבות של מיצוי זכויות, ביטחון סוציאלי 73, פברואר 2007, עמ' 5–9
  3. ^ אנה ברסקי, ‏מנגישים את המידע: אתר "כל זכות" יתורגם לרוסית, באתר מעריב אונליין, 28 בנובמבר 2021
  4. ^ הממשלה תתמוך באתר "כל זכות", המרכז מידע על זכויות חברתיות, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 8 באוגוסט 2017
  5. ^ teen.kolzchut.org.il - האתר "כל זכות נוער"
  6. ^ שיא ל"כל זכות"- מיליון גולשים בחודש אחד!, באתר כל זכות, 18 ביולי 2019