כנפי רוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כנפי רוח
סינגל בביצוע ביני לנדאו בהשתתפות תלמידי הישיבה לצעירים
מתוך האלבום כנפי רוח
יצא לאור 2015
שפה עברית
אורך 4:35
כתיבה הרב אברהם יצחק הכהן קוק
לחן אביגיל עוזיאל-עמר
הפקה אלישיב ברלין, אופיר סובול
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

כנפי רוח הוא סינגל שהוציא ושר הזמר ביני לנדאו (בשיתוף מקהלת ישיבת ירושלים לצעירים) ממילותיו של הראי"ה קוק שיצא לאור בשנת תשע"ה (2015) לזכר שמונת התלמידים שנרצחו בפיגוע בישיבת מרכז הרב, וזכה לפופולריות רבה בציבור הדתי והחרדי.

מילות השיר הן של הרב אברהם יצחק הכהן קוק מתוך כתבי הראי"ה (אורות הקודש א', ס"ד):

בֶּן אָדָם, עֲלֵה לְמַעְלָה עֲלֵה.

כִּי כֹּחַ עַז לְךָ יֵשׁ לְךָ כַּנְפֵי רוּחַ, כַּנְפֵי נְשָׁרִים אַבִּירִים.

אַל תְּכַחֵשׁ בָּם פֶּן יְכַחֲשׁוּ לְךָ.

דְּרושׁ אוֹתָם – וְיִמָּצְאוּ לְךָ מִיָּד.

את השיר הלחינה אביגיל עמר (עוזיאל) בשנות ה־90 של המאה ה־20 בזמן לימודיה באולפנת סגולה בקריית מוצקין. הלחן התפרסם מעט במהלך השנים, בשנת 2012 הרכב "קולות רבים" הוציא אותו לראשונה כשיר ביוטיוב. הראשון שהקליט את השיר באולפן היה כנראה ביני לנדאו אך השיר לא עובד לפני 2015, אז עיבד אותו הקלסיקאי אופיר סובול[1].

בתחילה הושמע הסינגל ברדיו, והשדרן ידידיה מאיר השמיע אותו רבות בתוכנית הבוקר שלו ברדיו קול חי, לאחר מכן הוא העלה את השיר לרשת. את השיר שרים בנוסף לביני לנדאו ומקהלת הישל"צ גם ישי לפידות יחד עם מועצת השירה היהודית בביצוע אבי סינגולדה. הזמר יצחק מאיר, יוסף קרדונר, איציק דדיה. הביצוע של ביני לנדאו ביוטיוב נצפה מעל 6 מיליון צפיות.

הזמר גדעון לוין הוציא גרסה משולבת עם יידיש והשיר הגיע למקום הראשון במצעד החסידי "שירים במעלות" של קובי סלע המשודר ברדיו קול חי ובערוץ 7.

ב-2019 הוציאה הזמרת שרה אלחיאני גרסה נוספת לשיר בהלחנתה[2].

מקור המילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר מבוסס על משפט מתוך פרק בספר אורות הקודש המכונה "קריאה להסתכלות עליונה". הפרק פותח את הסדר "אור הרזים" בספר.

אמון האדם בעצמו והגבהת המבט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק זה קורא הראי"ה לאדם להגביה את מבטו לאור השכינה, להתבוננות באור החיים הקדוש שבמרחבי היקום, וכן בהארה האלוקית שמתגלה בתוכיות האדם. ”הסתכל באור השכינה בכל היקום, הסתכל בעדן החיים השמימיים, איך הם מתפלשים בכל פנה וזוית שבחיים. הרוחניים והחמריים, שנגד עיני בשרך, ונגד עיני רוחך. התבונן בפלאי היצירה, בחיי האלהות שלהם, לא בתור איזה תכנית כהה, שממרחקים מציגים נגד עיניך, כי אם דע את המציאות שאתה חי בה. דע את עצמך, ואת עולמך, דע את הגיוני הלב שלך, ושל כל הוגה וחושב. מצא את מקור החיים שבקרבך, ושממעל לך, שמסביבך, את פארי הדרות החיים, שאתה שרוי בתוכם.“

הרב צבי איל ערך ספר בשם "יש לך כנפי רוח", ובו מאות פסקאות מלוקטות מתורת הראי"ה העוסקות באמון האדם בעצמו ובחייו.

שיטה קבלית עצמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדעת הרב עודד דוד הראי"ה קורא בפרק זה למידה של חופשיות בדרשות הקבלה, שיש בה זיקה עמוקה יותר ליצירה העצמית של ההוגה. לדבריו של הרב דוד, יישום של שיטה זו ניתן לראות ביחס בין חיבורו של הראי"ה ראש מילין לבין כתבי קבלה מוקדמים יותר שעסקו בטנת"א כדוגמת הספר פרדס רימונים[3]. כך מוסברים דברי הראי"ה ”אל יבלעו נשמתך השמות, הניבים והאותיות, הם מסורים בידך, ואי אתה מסור בידיהם[4].“

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נתנאל לייפר, ‏מרגש: שיר חדש לזכר נרצחי ישיבת מרכז הרב עם מילותיו של הרב קוק, באתר כיפה, 1 במרץ 2015
  2. ^ שרה אלחיאני - בן אדם
  3. ^ הרב עודד דוד, ראש מילין המבואר, הקדמה.
  4. ^ פרפרזה לדברי רבי יונתן בן יוסף בתלמוד בבלי, מסכת יומא, דף פ"ה, עמוד ב' לגבי מקור הדין שפיקוח נפש דוחה שבת: "כי קדש היא לכם, היא מסורה בידכם ולא אתם מסורים בידה".