כסיסת ציפורניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ציפורניים כסוסות

כסיסת ציפורניים (השם הקליני הוא אוניכופגיה כרונית chronic onychophagia), היא נשיכה עצמית של ציפורני הידיים או הרגליים בזמן מצבים של עצבנות, מתח נפשי, רעב או שעמום. היא נחשבת לצורה השכיחה ביותר של הטלה עצמית של מום גופני על פי פרויד והיא תסמין של קיבעון אוראלי. כסיסת הציפורניים יכולה להתבצע באופן מודע או בלתי מודע לחלוטין. ישנן מספר סיבות להתפתחות של כסיסת ציפורניים:

  • גנטית
  • חיקוי של אדם קרוב בתקופת הילדות
  • כתוצאה ממתח, לחץ נפשי או רגשי.

בניגוד לדעה הרווחת, אצל רוב הכוססים הכרוניים הסיבה לכסיסה היא אחת משתי הסיבות הראשונות שפורטו לעיל ולא כתוצאה ממתח או לחץ. גם אם קיים לכסיסה מקור רגשי ניתן להיגמל מכסיסת ציפורניים גם מבלי לטפל בפן הנפשי, כסיסת ציפורניים אינה דבר הכרחי אצל כל אדם לחוץ או פגוע רגשית. לראיה יש מיליוני אנשים לחוצים שאינם כוססים את ציפורניהם, ניתן להישאר אדם לחוץ אך להיגמל לחלוטין מכסיסת ציפורניים. כוססי ציפורניים לעתים נתפסים בציבור כאנשים לחוצים, אשר לא מתפקדים היטב תחת לחץ, היפראקטיביים, חסרי שקט פנימי ומוזנחים לכן כוססי ציפורניים נוטים להסתיר את כפות ידיהם מתוך בושה. ראש ממשלת בריטניה לשעבר - גורדון בראון הנו כוסס ידוע שספג ביקורת ציבורית קשה מאוד על כך שהוא כוסס ציפורניים.

התופעה נפוצה יותר בקרב זכרים צעירים. שכיחות התופעה בקרב קבוצות הגיל השונות:

  • 28-33% בקרב ילדים בני 7-10
  • 44% בקרב מתבגרים
  • 19%-29% בקרב בגירים
  • 5% בקרב קשישים

אך עם כל זאת כסיסת ציפורניים אינה רע הכרחי ובשנים האחרונות מטפלים בה באחוזי הצלחה גבוהים מאוד.

גמילה מכסיסת ציפורניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות מספר שיטות טיפול חלקן יעילות יותר וחלקן פחות

כימיקל מריר
הטיפול הנפוץ והזול ביותר כרוך במריחת לק ציפורניים המכיל כימיקל מריר (בדרך כלל bitrex) המעורר דחייה בעת המגע עם הפה[דרוש מקור]. ברוב מוחלט של המקרים שיטה זו לא פותרת את הבעיה. כוסס כרוני מונע מדחף פנימי שלא נשלט על ידו, רוב מוחלט של הכוססים הכרוניים יתרגלו לטעם המר מהר מאוד והוא לא יהווה עבורם גורם מרתיע. שיטה זו מועילה בדרך כלל רק לאנשים שאינם כוססים כרוניים.
פסיכותראפיה
סדרת מפגשים עם פסיכולוג/ית קליני/ת שמטרתה להבין ולטפל במקור הרגשי או הנפשי אם קיים כזה, מתוך תקווה שאם ימצא מקור רגשי זה יוכל לסייע בהפסקת התופעה, אחוזי ההצלחה בפתרון הבעיה בעזרת פסיכותראפיה אינם גבוהים ולרוב מדובר בטיפול מאוד יקר.
בניית ציפורניים
לאחר הבנייה הראשונית של הציפורניים המלאכותיות יש להוסיף חומר מילוי כאחת לשבועיים. ישנן לא מעט סכנות הכרוכות בבניית ציפורניים, בבניית ציפורניים משתמשים בכימיקלים המזיקים לציפורן ומחלישים אותה, זאת במיוחד לאור שיופה של הציפורן. בנוסף לחות המצטברת בין הציפורן המלאכותית לציפורן האמיתית מובילה במקרים רבים לפטרת הציפורניים. כוססות כרוניות בדרך כלל נושכות ופוגמות גם בציפורניים המלאכותיות.
התקן מונע

התקן ששמים בפיו של המטופל המונע ממנו לכסוס את ציפורניו. השיטה הומצאה בארצות הברית בשנת 2006[דרוש מקור]. מטרת ההתקן היא כפולה:

  • למנוע נזק נוסף ובכך לסייע לשיקום הציפורניים
  • לגרום לדיכוי של הדחף לכסוס וכך לאחר מספר שבועות, הדחף מדוכא לתמיד ואין צורך יותר בהתקן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כסיסת ציפורניים בוויקישיתוף