רגלים כפולים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף כפל רגלים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ח ז ו ה ד ג ב א
8
7
6
5
4
3
2
1
8
7
6
5
4
3
2
1
ח ז ו ה ד ג ב א
ללבן רגלים כפולים בטור ב וטור ה.


בשחמט, רגלים כפולים הוא מצב בו שני רגלים מאותו הצבע עומדים על אותו טור. מצב כזה יכול להיווצר רק כאשר רגלי מכה כלי, שנמצא בטור שבו שוכן רגלי מאותו הצבע. בתרשים ניתן לראות כי הרגלים בטורים ב' ו-ה' כפולים.

ברוב המקרים, רגלים כפולים נחשב לחולשה, בגלל חוסר יכולתם להגן זה על זה. חוסר יכולת זה מורגש בעיקר לקראת סיום המשחק, ומקשה להשיג פריצת דרך שיכולה ליצור רגלי חופשי (אנ'), שיכול להוות גורם מכריע בשלב זה של המשחק. במקרה של רגלים כפולים מבודדים, חולשה זו רק מחמירה. מספר אסטרטגיות ופתיחות בשחמט מבוססות על הכבדה על היריב עם רגלים כפולים, חולשה אסטרטגית.

עם זאת, ישנם מקרים שבהם קבלת רגלים כפולים יכולה להוות יתרון, מכיוון שזו עשויה לפתוח טור לצריח, או מכיוון שהרגלים הכפולים מבצעים פעולה שימושית, כמו הגנה על משצבות חשובות. כמו כן, אם היריב אינו מסוגל לתקוף ביעילות את הרגלים, חולשתם יכולה קטנה או אף חסרת משמעות. ישנן גם מספר פתיחות המסכימות לקבל רגלים כפולים בכדי לזכות ביתרון אסטרטגי, לדוגמה וריאציית שני הפרשים בהגנת אלכין.

סוגי רגלים כפולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ח ז ו ה ד ג ב א
8
7
6
5
4
3
2
1
8
7
6
5
4
3
2
1
ח ז ו ה ד ג ב א
סוגים שונים של רגלים כפולים

ישנם מצבים שונים של רגלים כפולים (ראה תרשים). רגלים כפולים מהווים חיסרון מארבעה שיקולים:

  1. חוסר ניידות, הרגלי התחתון חסום מלהתקדם על ידי הרגלי שנמצא מעליו ובשביל לקדם אותו יש להזיז קודם את הרגלי העליון ובכך להפסיד טמפו.
  2. חוסר היכולת לתפקד כרגלי רגיל.
  3. במרבית המקרים לא ניתן יהיה לבצע החלפת כלים עם הרגלי המקביל של היריב.
  4. פגיעוּת גבוהה, הרגלי העליון לא יכול להיות מוגן מתחתיו על ידי צריח. הרגלים הכפולים בטור ב הם במצב הטוב ביותר, מכיוון שהרגלי התחתון מגן על הרגלי שבמשבצת ג1, בנוסף מהווה הגנה טובה מול שני הרגלים המקבילים של היריב. אחריהם הרגלים בטור ו, שמוגנים על ידי המלך ומהווים הגנה יעילה מהרגלים של היריב. הרגלים בטור ח נמצאים במצב הגרוע ביותר מכיוון ששניהם נחסמים על ידי רגלי אחד של היריב, ובכך הרגלי התחתון בעל ערך מועט.[1]

שילוש וריבוע רגלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייתכן מצב שבו שלושה רגלים ניצבים באותו הטור (או יותר). התרשים מראה עמדה ממשחקם של לובומיר קבלק - בובי פישר, בשנת 1967. שלושת הרגלים נשארו באותו הטור עד סוף המשחק במהלך ה-28 (תיקו).

דוגמאות לעמדות בהן היו ארבעה רגלים באותו הטור ניתן למצוא במשחק אלכסנדר אלכין - ולדימיר ננרוקוב, ב-1907, ובמשחקם של ג'ון ואן דר ויל - ולסטימיל הורט, ב-1981. המקרה הארוך ביותר שארבעה רגלים באותו הטור שרדו היה קוואס - בארט', בלטונברני 1994, שנמשך 23 מהלכים.[2] המשחק הוכרע בתיקו והעמדה הסופית מדגימה את חולשתם של הרגלים הנותרים (ראו תרשים).

ריבוע רגלים
קוואס - בארט', 1994
ח ז ו ה ד ג ב א
8
7
6
5
4
3
2
1
8
7
6
5
4
3
2
1
ח ז ו ה ד ג ב א
מסע אחרון, תור השחור, תיקו
שילוש רגלים
קבלק - פישר, 1967
ח ז ו ה ד ג ב א
8
7
6
5
4
3
2
1
8
7
6
5
4
3
2
1
ח ז ו ה ד ג ב א
העמדה לאחר 19...ו:ה4

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]