לדלג לתוכן

כרזת מבוקש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כרזת מבוקש של פרסי ליפורי מייפלטון. כרזת המבוקש הראשונה בהיסטוריה הבריטית.

כרזת מבוקש היא כרזה המופצת במקומות ציבוריים, כדי להיעזר בציבור למציאת פושע נמלט או חשוד שהרשויות רוצות לעצור. הכרזה בדרך כלל תכלול תמונה עדכנית של המבוקש או קלסתרון שיוצר על ידי המשטרה, את שמו המלא ופרטי התקשרות עם הרשות לשם דווח.

הכרזה בדרך כלל תכלול תיאור של המבוקש והפשע שביצע שבעקבותיו הוא מבוקש. פוסטרים של מבוקשים מיוצרים בדרך כלל על ידי משטרה או גוף ממשלתי ציבורי אחר, ומכוונים לפרסום במקומות ציבוריים, כגון על לוח מודעות או מבואה של משרד דואר או משרד ממשלתי.

שלטי חוצות אלקטרוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007, החלה ה-FBI לפרסם כרזות מבוקשים בשלטי חוצות אלקטרוניים ב-23 ערים, ובהמשך פעלה להרחבת מערכת זו במקומות אחרים. השיטה מאפשרת לחשוף מבוקשים לעיני הציבור ברחבי ארצות הברית סמוך מאוד לאירוע. בשנת 2010, טענה ה-FBI כי לפחות 30 מקרים נפתרו כתוצאה ישירה של פרסום שלטי חוצות אלקטרוניים, ורבים אחרים נפתרו באמצעות מאמצי הפרסום הכוללים של הלשכה, בהם שלטי חוצות.[1]

כרזות של מבוקשים מציעות לעיתים קרובות גם פרס כספי לאדם אשר יסייע ללכידת המבוקש, או לאדם שיכול לספק מידע שיוביל ללכידת המבוקש. כרזות מודרניות יותר עשויות לכלול גם תמונות של טביעות האצבעות של המבוקש.

שימושים מושאלים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדינות שונות נעשה שימוש בפרפרזה על כרזת מבוקש, לרוב לצורכי גיוס לצבא ולצורכי תעמולה נוספים. דוגמאות מפורסמות הן כרזת לורד קיצ'נר רוצה אותך מבריטניה ממלחמת העולם הראשונה וכרזת הדוד סם מארצות הברית.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרזת מבוקש בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ . הלשכה הפדרלית לחקירות, 5 בינואר 2010. Digital Billboards - Big Apple Joins National Initiative
ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.