כרזת מבוקש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כרזת מבוקש של פרסי ליפורי מייפלטון. כרזת המבוקש הראשונה בהיסטוריה הבריטית.

כרזת מבוקש היא כרזה המופצת במקומות ציבוריים, כדי להיעזר בציבור למציאת פושע נמלט שהרשויות רוצות לעצור. הכרזה בדרך כלל תכלול תמונה עכשווית של הפושע המבוקש או קלסתרון שיוצר על ידי המשטרה, את שמו המלא ואת הפרטים שאליהם אמורים לפנות אם הפושע נראה במקום כלשהו.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרזה בדרך כלל תכלול תיאור של המבוקש והפשע שביצע שבעקבותיו הוא מבוקש. פוסטרים של מבוקשים מיוצרים בדרך כלל על ידי משטרה או גוף ממשלתי ציבורי אחר, ומכוונים לפרסום במקומות ציבוריים, כגון על לוח מודעות או בלובי של משרד דואר או משרד ממשלתי.

שלטי חוצות אלקטרוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007, ה-FBI החלה לפרסם כרזות מבוקשים בשלטי חוצות אלקטרוניים ב-23 ערים, וכבר פועלת להרחבת מערכת זו במקומות אחרים. זה מאפשר לה לפרסם מודעה באופן מיידי בעיניי הציבור ברחבי ארצות הברית. בשנת 2010, ה-FBI טענה כי לפחות 30 מקרים נפתרו כתוצאה ישירה של פרסום שלטי חוצות אלקטרוניים, ורבים אחרים כבר נפתרו באמצעות מאמצי הפרסום הכוללים של הלשכה, שכללו שלטי חוצות.[1]

פרס כספי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרזות של מבוקשים מציעות לעתים קרובות גם פרס כספי לאדם אשר יסייע ללכידת המבוקש, או לאדם שיכול לספק מידע שיוביל ללכידת המבוקש. כרזות מודרניות יותר עשויות לכלול גם תמונות של טביעות האצבעות של המבוקש.

שימושים מושאלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדינות שונות נעשה שימוש בפראפרזה על כרזת מבוקש, לרוב לצורכי גיוס לצבא ולצורכי תעמולה נוספים. דוגמאות מפורסמות הן כרזת לורד קיצ'נר רוצה אותך מבריטניה ממלחמת העולם הראשונה וכרזת הדוד סם מארצות הברית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ . הלשכה הפדרלית לחקירות, 5 בינואר 2010. Digital Billboards - Big Apple Joins National Initiative
US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.