כריסטוף אשנבאך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כריסטוף אשנבאך

כריסטוף אשנבאך (גרמנית: Christoph Eschenbach; נולד ב-20 בפברואר 1940, בברסלאו, גרמניה, כיום ורוצלב, פולין) הוא פסנתרן ומנצח גרמני ידוע-שם.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדותו המוקדמת עברה עליו בנסיבות מן הקשות ביותר. נולד בימי מלחמת העולם השנייה בשנת 1940 כבן להריברט רינגמן, פרופסור למוזיקולוגיה באוניברסיטת ברסלאו, ולמרגרטה יארוש, עוזרתו. הלידה הסתבכה והרופאים הצליחו להציל רק את התינוק, בעוד האם מתה תוך ימים אחדים[1]. משום דעותיו האנטינאציות הגלויות פוטר האב ממשרתו האקדמית וגויס לוורמכט[2] בגדוד עונשין בחזית הסובייטית, שם מצא במהרה את מותו[3]. הילד היתום נדד יחד עם סבתו בעקבות הצבא הגרמני שנסוג מפולין. תוך כדי נדודיהם הסבתא מתה והילד הגיע לבסוף למחנה פליטים במקלנבורג. אחרי ימי מחסור ומחלות נמצא שם בשנת 1946 על ידי בת דוד של אמו, ואלידורה יארוש, זמרת ומורה למוזיקה, שאימצה אותו והתיישבה איתו בויזמר. בשנת 1948 שניהם עברו לגור עם בעלה של ואלידורה, וולפגנג אשנבך, בעיר נוישטאט בחבר הולשטיין[3]. אחרי שנה של אילמות התאושש וחזר לדבר, בין היתר, הודות לצלילי המוזיקה שנשמעו בבית ההורים המאמצים.

מגיל 7 אשנבך קיבל שיעורי פסנתר מאמו המאמצת. בגיל 11 צפייה בקונצרט בניצוחו של וילהלם פורטוונגלר השפיע מאוד על החלטתו לבחור בקריירה מוזיקלית. בשנים 19511953 המשיך ללמוד פסנתר אצל המורה אלזה הנסן (גיול) בהמבורג והתחיל בנוסף ללמוד לנגן בכינור, ויולה ועוגב. בגיל 15 נרשם ללימודים בבית הספר הגבוה למוזיקה בקלן, ומוריו היו בעיקר האנס-אוטו שמידט-נויהאוס (פסנתר) ווילהלם בריקנר-ריגברג (ניצוח). לפי עדותו של אשנבך, בין המנצחים שלצידם עבד והשפיעו במיוחד על אמנותו גיאורג סל, הרברט פון קאריאן ולאונרד ברנשטיין.

אשנבאך זכה במספר רב של פרסים ראשונים בתחרויות פסנתר. בשנת 1964 ניגן בהקלטה ראשונה לחברת דויטשה גרמופון (יצירה של מוצרט) וחתם על חוזה הקלטות עם החברה. לפני שהתמנה למשרותיו הנוכחיות כמנהל מוזיקלי של תזמורת פריז ותזמורת פילדלפיה, היה מנצח ראשי אורח בתזמורת טונהאלה, ציריך, ומנצח ראשי קבוע בשנים 19821986. בין משרותיו האחרות מנהל מוזיקלי ביוסטון, טקסס, (1988 עד 1999; מנצח ראשי של התזמורת הסימפונית של המבורג (19982004); ומנהל מוזיקלי של פסטיבל רוויניה, מעון הקיץ של התזמורת הסימפונית של שיקגו (19942003). אשנבאך מרבה בהקלטות, הן כפסנתרן והן כמנצח.

אשנבאך נודע בעזרה ובתמיכה שהוא מגיש למוזיקאים צעירים ומוכשרים בפיתוח הקריירה שלהם. בין אלה שנהנו מעזרתו זמרת הסופרן רנה פלמינג והפסנתרנים צימון בארטו ולאנג לאנג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]