כרישי הים האדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כרישי הים האדום
Coke en stock
עטיפת הספר בעברית
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת הרז'ה
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
הוצאה
הוצאה Casterman
הוצאה בשפת המקור Casterman
תאריך הוצאה 1958
מספר עמודים 62
הוצאה בעברית
הוצאה מ. מזרחי
תרגום אורי פינק
סדרה
סדרת ספרים טינטין
ספר קודם פרשת קלקולוס
הספר הבא טינטין בטיבט
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003256649

כרישי הים האדום הוא הספר ה-19 בסדרת הקומיקס טינטין מאת ארז'ה, שנכתב, אויר ונצבע על ידי ארז'ה. רצועות הקומיקס של הספר הוצגו לראשונה בשנת 1958 בצבע.

הספר תורגם לעברית בשנת 2011 על ידי הקומיקסאי אורי פינק. ייחודו של הספר הוא מפגשו של טינטין עם פיוטר סקוט דמות מרכזית בסדרה

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתחילה בכך שהאדוק נתקל בגנרל אלקזאר. לאחר הפגישה מתגלה כי נפל ארנקו של הגנרל. טינטין, האדוק ושלג הולכים לכתובת שמסר להם אלקזאר שבה הוא מתאכסן, אולם מגלים כי הגנרל איננו.

באותו ערב, מגיע עבדאללה, בנו של בן קליש אזעב - שליטה של נסיכות אל חמד, למרלינספייק. התומפסונים, הבלשים השלומיאליים, מגיעים אף הם למרלינספייק. טינטין מגלה ידיעה בעיתון על כך שקיימת מכירת מטוסים חדישים, מכירה המוזכרת גם בכרטיס ביקור שנמצא אצל הגנרל. התומפסונים מספרים לו כי הגיעו לאותה מטרה, לעקוב אחרי אלקזאר.

למחרת, עוקבים התומפסונים וטינטין אחרי אלקזאר. טינטין רואה אותו עולה לרכב, ועולה אף הוא על מונית. הוא מגלה שאלקזאר הגיע למקום כלשהו, ומחליט להגיע למקום, שמתברר כמגרש מטוסים, מאוחר יותר.

מאוחר יותר, רואים האדוק וטינטין ידיעה בעיתון שבן קליש אזעב הודח מהשליטה בנסיכות אל חמד, ובמקומו תפס את השלטון באב אל אייר. העיתון גם מפרסם שאל אייר השיג את השלטון באמצעות שליטה אווירית. טינטין אומר שדגמי המטוסים האלו נמכרים גם לאלקזאר, ומחליט לצאת בטיסה לאל חמד.

טינטין, שלג והאדוק עולים על מטוס לאל חמד, אולם כשהם נוחתים לביקורת דרכונים מבשרים להם הפקידים כי אינם יכולים לשהות עוד באזור ועליהם לחזור לאירופה.

באמצעה של הטיסה חזרה מתחיל המנוע לבעור, והמטוס מבצע נחיתת חירום. כשכל הנוסעים כבר התרחקו, מתפוצץ המטוס כתוצאה מפצצה שהונחה שם.

טינטין, שלג והאדוק יוצאים בהליכה רגלית לכיוון העיר הקרובה, שם מגלים כי הם מועמדים לתפיסה וכי מי שרואה אותם מתבקש להודיע על כך. הם מסתתרים בביתו של פיוגרה סניור דה אוליביירה, סוחר פורטוגזי וידידו של טינטין.

בבוקר יוצאים השלושה, כשהם מחופשים, לכיוון באר, שם ממתינים להם מורה דרך וסוסים, והם דוהרים לכיוון מסתורו של בן קליש אזעב. מטוסים שנשלחו להפציץ אותם מפציצים בטעות משוריינים שנשלחו להפציץ את החבורה. טינטין, שלג, האדוק ומורה הדרך מגיעים למעונו של בן קליש אזעב, משם יוצאים לעבר סירה שחיכתה להם. הם מפליגים, אולם מטוסים מפציצים אותם. טינטין מיירט מטוס, אבל הספינה נפגעה קשה והם מרכיבים רפסודה ומפליגים אתה. טינטין מגלה את טייס המטוס שהופל ומעלהו לרפסודה. הטייס מציג את עצמו בשם סקוט, אסטוני שנשכר על ידי באב אל אייר להפציץ את כוחות בן קליש אזעב.

בינתיים, לא רחוק משם, בין הגלים, בספינה "שחראזדה" שבבעלותו של איל הספנות רוברטו רסטאפופולוס המכונה המרקיז די גורגונזולה, מתקיים נשף מסיכות על הסיפון. ראסטופופולוס מזהה את טינטין, האדוק, שלג וסקוט על הרפסודה ואינו רוצה לחלצם, אולם לחץ מצד הנוסעים גורם לו להצילם.

למחרת, עוברת "במקרה" באזור הספינה "רמונה" בפיקודה של סרן אלן, יד ימינו של די גורגונזולה, והאחרון מעלה את הניצולים עליה וכולא אותם.

בלילה, שומע האדוק צעקות המעידות על כך שהספינה בוערת, ומצליח לפרוץ את דלת תאם. הוא וטינטין מכבים את השריפה ומגלים את סקוט מעולף. הוא מתעורר ואומר שיתקן את מכשיר הקשר.

טינטין מגלה על הספינה מוסלמים שרוצים לעלות למכה, אבל אלן תכנן למוכרם לעבדים. האדוק משכנע אותם לא ללכת לשם עקב החשש שיהפכו לעבדים. מאוחר יותר, עולה ערבי על סיפון ה"רמונה" ושואל מה קורה עם הסחורה. האדוק מגרש אותו.

כעבור מספר שעות מגיעה לאזור צוללת מטעם רסטאפופולוס, המנסה להטביע את ה"רמונה".

סקוט מצליח לתקן את מכשיר הקשר ומשדר אותות SOS וספינה קרבית בשם "USS לוס אנג'לס" קולטת את השדר ומבטיחה להגיע לאזור.

הצוללת משגרת ארבעה טורפדות, שמחטיאים, לפני שמטוסי חיל הים האמריקאי מכניעים אותה.

ה"USS לוס אנג'לס" עוצרת את ה"שחראזדה", אבל ראסטופופולוס עולה על סירה, ובאמצע השייט יוצאת מהסירה צוללת החומקת מהרדאר של ה"USS לוס אנג'לס".