כרכום דמשקאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןכרכום דמשקאי
פרח כרכום דמשקאי, הר רמון
פרח כרכום דמשקאי, הר רמון
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: חד-פסיגיים
סדרה: אספרגאים
משפחה: אירוסיים
סוג: כרכום
מין: כרכום השבכה
תת־מין: כרכום דמשקאי
שם מדעי
Crocus cancellatus subsp. damascenus
Mathew, 1982
פרח כרכום דמשקאי במבט מלמעלה, הר רמון.

כרכום דמשקאי (שם מדעי: Crocus cancellatus damascenus) הוא גאופיט נדיר מסוג כרכום הגדל בארץ באוכלוסיות מבודדות במרומי הר הנגב (באזור מצפה רמון) וברמת הגולן. תפוצתו העולמית משתרעת באגן דמשק ובאזורים הרריים במזרח התיכון. זהו צמח מוגן בארץ ישראל.

הקשר בין כרכום דמשקאי לכרכום השבכה וכרכום החרמון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרכום דמשקאי הוא ככל הנראה תת-מין של כרכום השבכה. כרכום השבכה הוא מין קרוב מאוד לכרכום החרמון - שניהם בעלי פרחים זהים, אך סיבי הבצלים מבדילים בין מינים אלו. ברמת הגולן נמצאה אוכלוסיית מעבר בין כרכום השבכה לכרכום החרמון. התפוצה המקוטעת של כרכום החרמון וכרכום השבכה בישראל מרמזת על תקופה קרה ולחה יותר בעבר, ועל שינויי אקלים שיצרו קיטוע. הבידוד בעקבות הקיטוע הביא להתמיינות צורות שונות של המין. גם לכרכום החרמון ישנו תת-מין ארץ ישראלי (אנדמי לשומרון).

מחזור חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזור החיים של כרכום דמשקאי הוא פריחה בסתיו (אוקטובר - דצמבר), הוצאת עלים בחורף, העלאת פרי באביב והתיבשות בתחילת הקיץ. פקעתו חד-שנתית: מדי שנה נוצרת פקעת חדשה מעל לפקעת המתרוקנת של השנה שעברה, ושורשים מתכווצים חוזרים ומציבים אותה בעומק הנכון. קליפות הפקעת עשויות סיבים הקשורים זה לזה על ידי חיבורי-רוחב בדמות רשת. חורי הרשת ריבועיים או מעוינים, רחבים מעובי סיבי הרשת.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרח סגול-ורוד, עם פסים בצבע סגול כהה, ומופרד ל-6 אונות עטיף שוות. חלקו התחתון צר ויוצא ישירות מן הקרקע, ואילו חלקו העליון נפוח או פרוש. לפרח 3 אבקנים ושחלה תחתית. המאבקים גבוהים מעמודי העלי וכפופים בקשת אל הצלקות, דבר המאפשר האבקה עצמית. עמוד העלי מתפצל ל-3 זרועות, וכל אחת מהם מתפצלת שוב לאונות רבות. הפרי מתפתח כשהוא טמון בקרקע, ועם הבשלתו מתארך עוקץ הפרי ומעלה אותו אל מעל לפני הקרקע. הפרי נפתח ב-3 קשוות ומכיל זרעים כדוריים רבים. רוחב עליו כ 2-3 מ״מ ולאורך מרכזם פס כסוף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]