כתובות פרוטו-סינאיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הכתובות הפרוטו-סינאיות הם כינוי לכתובות עתיקות החרוטות על גבי הסלע, מתוארכות לאלף השני לפני הספירה, שהתגלו בשני אתרים, בסרביט אל-ח'אדם שבסיני ובוואדי אל-חול שבמצרים. בכתובות אלו מופיעות 14 אותיות מתוך 27 הסימנים הפיקטוגרפיים שהרכיבו את האלפבית הפרוטו-כנעני (מכונה גם "אלפבית פרוטו-סינאי"), שהיה האלפבית הראשון שהומצא. הכתובות מוואדי אל-חול מתוארכות למאה ה-18 לפנה"ס, והכתובות מסרביט אל-ח'אדם מתוארכות למאה ה-15 לפני הספירה.

אלפביתים בתקופת הברונזה התיכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלפבית הקדום ביותר שנתגלה בעולם מתוארך לתקופת הברונזה התיכונה, הקרויה גם "התקופה הכנענית" או "תקופת האבות". כתב זה חרוט בשתי כתובות שהתגלו בשתי נקודות במצרים - בסיני וליד הנילוס - ועדיין לא פוענחו במלואן. החוקרים מאמינים כי מאלפבית זה השתלשלו כמעט כל האלפביתים הידועים לנו היום. שתי הכתובות הן:

הכתובות הפרוטו-סינאיות מסרביט אל-ח'אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקטע מהכתובת הפרוטו-סינאית, ובו רצף האותיות "עת ; מתלבעלת" (בשתי שורות, באלכסון משמאל-מעלה לימין-מטה). מתוכן פוענחה המילה "לבעלת", שמשמעותה 'לגברת' . (תמונה שם)

מספר כתובות קיר הכתובות בכתב זהה התגלו באזור כנען-ארץ ישראל ובחצי האי סיני. העיקרית שבהן היא הכתובת הפרוטו-סינאית שנתגלתה במקום הנקרא כיום סרביט אל-ח'אדם, בדרום-מערב חצי האי סיני, חקוקה על קירות במחצבות אבן טורקיז. באזור זה הועבדו שבויי מלחמה מדרום-מערב אסיה, אשר משערים כי שפתם הייתה שמית, מהענף השמי המערבי - אולי כנענית. הממצא העיקרי בסרביט אל-ח'אדם התגלה במקדש לאלה חָתְחוֹר, אלת-המכרות במיתולוגיה המצרית. אחת ההשערות היא שהעבדים, מצדם, זיהו את חתחור עם האלה הכנענית עשתורת.

למרות מעל מאה שנות מחקר, רק מקטע אחד בכתובות פוצח. בשנת 1916 האגיפטולוג הבריטי סר אלן גרדינר פענח את המילה "לבעלת", שמשמעותה 'לגברת', 'לגבירה', שככל הנראה כוּונה לעשתורת. פעמים רבות המילה "מאהבּ", שמשמעותה 'אהוב', באה אחרי "בעלת".

הכתובת משקפת נקודות דמיון גרפיות לכתב ההיראטי, שהינו צורה מפושטת וסדירה של ההירוגליפים. באמצע המאה ה-20, הציג הארכאולוג-בלשן ויליאם אולברייט, תאוריה שלפיה הכתב הכנעני נגזר מההיראטי, לאחר תהליך אקרופוניה ומעבר מכתב ציורים לאבג'ד (כתב עיצורי). התאוריה של אולברייט התקבלה היטב במחקר וקודמה מעט בשנים שלאחר מכן, אך לאחר שההתקדמות בפענוח הכתבים נעצרה, עלו חששות שהתאוריה אינה מבוססת דיה.

פרופסור אורלי גולדווסר משערת שהאלפבית העיצורי הומצא כאן לראשונה בהיסטוריה של תולדות הכתב, על ידי עובדים כנענים חופשים שעבדו במקום. על פי השערתה זו, עובדים אלה ששפתם הייתה כנענית, לא ידעו קרוא וכתוב ואמצו מספר סימני הירוגליפים תוך שימוש בצליל המילה הכנענית המתאימה. דווקא משום שלא ידעו את הכתבים הפיקטוגרפיים היו חופשיים ליצור שיטת כתב חדשה ופשוטה יותר שאינה מצריכה לזכור מאות סימנים.[1]

הכתובות מואדי אל-חול[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – כתובת ואדי אל-חול

כתובות ואדי אל-חול הן שתי כתובות ארכאולוגיות שנחקקו בסלעים, אשר התגלו בשנת 1999 על ידי ג'ון ודבורה דרנל, ומתוארכות לשנת 1800 לפנה"ס לערך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]