לדלג לתוכן

לאונטופוליס

שרטוט סכמטי של האתר בחפירות פיטרי
ראש אסיר, מתוך ארמון רעמסס השלישי

לאונטופוליס היא עיר במצרים העתיקה, במחוז הליופוליס (אנ'), בחלקה הדרומי של דלתת הנילוס. התל עליו שכנה העיר ידוע גם בשם תל אל-יהודיה. השם ניתן לתל בעקבות הממצאים היהודיים שנמצאו בו. משמעות השם ביוונית הוא: עיר האריות. שמה המצרי של העיר היה: ניי-טה-חות[1]. האתר היה מיושב מתקופת הביניים השנייה (תקופת החיקסוס - שהתקיימה בין המאות ה-18‏-16 לפנה"ס) ועד התקופה הרומאית.

ארכאולוגיה והיסטוריה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקופת הביניים השנייה נמצאו באתר: סוללה גדולה ששימשה למטרות צבאיות או דתיות, בית קברות גדול הכולל קברים של מהגרים וצאצאיהם. בית קברות זה שימש לקבורה גם בתקופת הממלכה החדשה ותקופת הביניים השלישית. כמו כן נמצאו באתר מגוון כלי קרמיקה חרוטים בעיטור מיוחד הכולל דגמים גאומטרים שונים. כלים אלה נמצאו לראשונה באתר זה. משפחת כלים אלו קיבלו את השם כלי תל אל-יהודיה ומתוארכים לתקופת הברונזה התיכונה II המאה ה-19 לפנה"ס עד המאה ה-16 לפנה"ס. הכלים נמצאו בקברים. מקור הכלים בכנען.

מתקופת הממלכה החדשה נמצאו שרידי פסלים קולוסליים של רעמסס השני[2], גדול פרעוני השושלת ה-19 שמוצא משפחתו מאזור הדלתא, וגם ארמון של המלך רעמסס השלישי מהשושלת ה-20, אשר מלך במאה ה-11 לפנה"ס. הארמון מפורסם במיוחד בריצוף הצבעוני העשוי מפיאנס מצרי.

בתקופת השושלת ה-23 שימשה העיר כבירתו של המחוז ה-11 במצרים התחתונה. העיר תחת השם לאונטופוליס, הוזכרה לראשונה על ידי סטראבון גאוגרף ופילוסוף יווני, אזכור זה מצביע על חשיבותה היחסית של העיר. שמה של העיר ניתן לה על שם המקדש שהוקדש לאלות הלביאות באסט ושחמת ובנם. בתקופת השלטון היווני הוחזק אריה חי במקדש.

בתקופת שלטונו של בית תלמי במאה ה-2 לפנה"ס, נבנה מקדש יהודי לאלוהי ישראל אשר נוסד על ידי הכוהן הגדול חוניו הרביעי. מקדש חוניו היה מזבח או מבנה בצורת בית המקדש ובתוכו מזבח. המקדש נהרס בשנת 73 בהוראת הקיסר אספסיאנוס, שחשש ממרד יהודי שיתפתח בהשפעת המקום המקודש.

האתר נחפר מספר פעמים: אדוארד נוויל – שנים 18861887, פלינדרס פיטרי – שנים 19051906, שהתה אדם - 1950.

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • Manfred Bietak: Tell el-Yahudiya, in: Kathryn A. Bard (Hg.): Encyclopedia of the Archaeology of Ancient Egypt, London/New York 1999, 791-792.
  • Hans Bonnet: Leontopolis (2.), in: Lexikon der ägyptischen Religionsgeschichte, Hamburg 2000 ISBN 3-937872-08-6 S. 423.
  • John S. Holladay Jr.: Yahudiyya, Tell el-, in: D. B. Redford (Hg.): The Oxford Encyclopedia of Ancient Egypt III, Oxford 2001, 527-529.
  • Edouard Naville: The mound of the Jew and the city of Onias, London 1890.
  • W. M. Flinders Petrie: Hyksos and Israelite Cities, London 1906.
  • A.-P. Zivie: Tell el-Jahudija, in: Lexikon der Ägyptologie VI, 331-335.
  • Max Küchler: Leontopolis in: Religion in Geschichte und Gegenwart. Handwörterbuch für Theologie und Religionswissenschaft. (RGG) 4. Auflage, Mohr Siebeck, Tübingen 2002, S. 274.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לאונטופוליס בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Ney-ta-hut
  2. ^ Tell el-Yahudiya at egyptsites.wordpress.com