להקת חיל הים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
להקת חיל הים
Lahakat Hel Hayam.jpg
עטיפת התקליט הראשון של הלהקה "וביום השלישי" ב-1968
פיקוד חיל הים
שנת הקמה 1948-1948, 1961
שנת פירוק 1975
תוכניות 14
התוכנית הראשונה

הזקן והים (1948)

מפגש ה-13 (1961)
התוכנית האחרונה דרך בים (1975)
תקליטים 5

להקת חיל הים היא להקה צבאית שהתקיימה בשנים 1975-1948, נמנית עם הלהקות הצבאיות הראשונות שהוקמו בישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקת חיל הים הוקמה ב-1948 והפיקה את תוכניתה הראשונה, "הזקן והים", באותה שנה. אולם, כיוון שמפקדי החיל סברו שרמתה האומנותית של הלהקה ירודה, הורדה התוכנית לאחר שבועות בודדים בלבד וחבריה פוזרו בין בסיסים שונים בשייטת. כתוצא מכך התפרקה הלהקה.

בשנת 1961 הורכבה הלהקה בשנית, אז הפיקה את תוכניתה השנייה "מפגש ה-13" (לרוב, לא נכללת התוכנית הראשונה מ-1948 במניין התוכניות של הלהקה). התוכנית נקראה על שם שייטת 13 וגם על 13 השנים בהם הלהקה לא פעלה. את המילים לתוכנית כתב דן אלמגור ומאיר נוי הלחין ועיבד את כל השירים, המוצלחים שבהם היו: "החיל הלבן", "השלוש עשרה", "מיטה קרה". הלהקה לא הרבתה להופיע לעומת להקות אחרות, אלא הופיעה רק באירועים מיוחדים של החיל, ושיריה לא הוקלטו באופן מסודר (שכן שאר הלהקות החלו כבר לייצר תקליטים רבים). הלהקה המשיכה להפיק תוכניות רבות, בהן "סתם חול של ים" (1962), "מעבר לדופן" (1963), "מלא קדימה" (1965), "כאן האדם קובע" (1966), "הפלג 282" (1966).

לאורך השנים הללו כתבו ללהקה מיטב הכותבים, המלחינים והמעבדים כחיים חפר, דן אלמגור, מאיר נוי, סשה ארגוב, יוסי גמזו, אפי נצר, אריה לבנון, משה וילנסקי וחיים גורי, שירים רבים, בהם "אילו הייתה אורית בצוללת" (עמוס אטינגר/אריה לבנון), "הטרפדות" (יוסי גמזו/אפי נצר) ו"שיר השייטת" (נעמי שמר). שמוליק קראוס נמנה עם חבריה הבולטים של הלהקה.

ב-1967 הפיקה הלהקה את התוכנית "במורל גבוה". הלהקה מנתה מספר חברים, אבל לרוב פוצלה, ורוב ההופעות היו בעצם רק של החיילת רבקה זוהר לצד אקורדיוניסט. לראשונה, בשנה זו הקליטה הלהקה שיר בודד, שנקרא "ראי רחל" (שמוליק רוזן/אפי נצר) כשרבקה זוהר שרה בו את הסולו, אז עבד איתה המעבד יאיר רוזנבלום שבמקביל עבד עם להקת הנח"ל.

הלהקה באה לידי ביטוי שנה אחרי זה, בשל רצף האירועים המרכזי:

  • מלחמת ששת הימים, הניצחון, והאופוריה שהייתה במדינה, נדרשו הלהקות הצבאיות להיות בשיאן
  • כניסתם לתפקיד של דני ליטאי כבמאי הלהקה, ויאיר רוזנבלום כמדריך המוזיקלי
  • חברי הרכב חדשים הפכו את הלהקה מצוות הווי לאחת הלהקות הגדולות בצה"ל.

על כן תקופת הזוהר של הלהקה התחילה ב-1968 לאחר רצף האירועים הנ"ל. התוכנית הראשונה תחת ניהולם של ליטאי ורוזנבלום באותה שנה נקראה "וביום השלישי", על שם אחד השירים בתוכנית, שכתב ליטאי והלחין רוזנבלום. המערכונים באותה תוכנית נכתבו על ידי אפרים קישון, ישראל ויסלר וליטאי עצמו. באותה תוכנית השתתפו שלמה ארצי, דבל'ה גליקמן, רבקה זוהר, וריקי גל.

התוכנית זכתה להצלחה גדולה, אך תוך כדי העבודה עליה, נפצע רוזנבלום בתאונת דרכים. הוא נלקח לבית החולים, ולאחר החלמתו נלקח להבראה בקיבוץ שפיים, שם מצא טקסט שכתבה חברת המשק הצעירה, רחל שפירא, לזכר בן הקיבוץ שנפל במלחמת ששת הימים. הטקסט הולחן על ידי רוזנבלום, והפך לשיר המפורסם מה אברך, שצורף לתוכנית עם סולו של רבקה זוהר. שירים נוספים ידועים מאותה תוכנית היו "השמש בפיראוס" (יורם טהרלב/יאיר רוזנבלום), "אין כבר דרך חזרה" (יורם טהרלב/יאיר רוזנבלום), "רק בישראל" (אהוד מנור/נורית הירש) ו"המלח שלי" (יורם טהרלב/משה וילנסקי).

בשנת 1969, הופיעה הלהקה בתוכניתה התשיעית, "רפסודה בכחול", שם את מקומו של רוזנבלום החליף החייל בני נגרי, שכבר עבד עם צוות-הווי הנח"ל באותה שנה. במהלך עבודתו של נגרי עם ליטאי, הבחין הצמד בכישרון חדש: החייל שלמה ארצי, שהחל את שירותו בחיל התותחנים, ועבר, אחרי מבחנים, ללהקת חיל הים. ארצי קיבל שיר סולו: "כשאהיה גדול" (רימונה די-נור/יאיר רוזנבלום), אשר סימן את תחילתו כסולן. שירים נוספים שהצליחו מאותה תוכנית היו: "אנשי הדממה" (יורם טהרלב/יאיר רוזנבלום), "מי יישא את נשמתי" (יורם טהרלב/בני בנגרי), "יידישע פיראטן" (יורם טהרלב/דרורה חבקין) ו"ספינת שרבורג" (יורם טהרלב/בני נגרי). באותה תקופה, על אף שהתגורר בלונדון, המשיך רוזנבלום לשלוח שירים ללהקה. לאחד השירים ששלח רוזנבלום לליטאי ונגרי צורפה התניה, על פיה רוזנבלום עצמו יהיה אחראי על עיבוד השיר. נגרי דחה את הדרישה, וכתוצאה מכך העביר רוזנבלום את השיר ללהקת הנח"ל. כך להקת הנח"ל זכתה בשיר, שהפך לאחד הלהיטים הגדולים של התקופה: "שיר לשלום".

בשנת תש"ל (1970) זכתה הלהקה בתואר "להקת השנה" במצעד הפזמונים השנתי של קול ישראל, והוציאה תקליט מסחרי בן שישה שירים שבו חידושים לביצועים מקוריים של הלהקה, אבל לתקליט לא הייתה שום מסגרת אירועית מבחינת התוכניות שהלהקה הפיקה.

שיתוף הפעולה של ליטאי ונגרי המשיך גם בתוכנית חדשה "שירת הים" מ-1971, בה נכללו שירים מצליחים כ"חסקה" (יורם טהרלב/משה וילנסקי), "בוא לים" (דן אלמגור/יאיר רוזנבלום) ו"שרק יהיה הים שקט" (דן אלמגור/בני נגרי). הסולן הראשי בתוכנית היה עודד בן חור והסולנית החדשה הייתה חיה ארד, ששרה את השיר הבולט ביותר בתוכנית "על אם הדרך", שיר ערש שכתב נתן אלתרמן והלחינה נעמי שמר. השירים "על אם הדרך" ו"חסקה" הצליחו במצעדי הפזמונים, והלהקה זכתה בתואר "הלהקה הצבאית של השנה" במצעד השנתי של קול ישראל בשנת תשל"ב.

בתום התוכנית "שירת הים", עזב בני נגרי את ההפקה. את מקומו של נגרי החליף מתי כספי, בוגר להקת פיקוד דרום. יחד עם ליטאי, הפיק כספי את התוכנית "הללו ים" ב-1973. בתוכנית זו בלט השיר "כוסית לפלי"ם" המספר על תקופת העפלה, "...אפשר לומר הרבה דברים ולספר פי כמה איך מפלוגה של הפלי"ם אשר ירדה הימה הוקם פה חיל הים..." (זרובבלה ששונקין/יאיר מילר). רוב הטקסטים בתוכנית התבססו על שירי ים קלאסיים שתורגמו על ידי דן אלמגור מלחנים אנגליים, אבל לא רק. בתוכנית זו השתתפה יעל לוי. שירי התוכנית הצליחו פחות מקודמותיה, וליטאי וכספי עזבו את הלהקה. לתוכנית יצא תקליט שמאגד את כל השירים שהופיעו בה, וזה היה לאריך-נגן האחרון של הלהקה.

בשנת 1974 הועלתה התוכנית "הרימו עוגן", בבימויו של נדב לויתן עם עיבודים של אלדד שרים, והתוכנית המשיכה להזדהות בסגנון המוזיקה והמילים משירים עממים שתורגמו לעברית וגם שירים ישראליים חדשים ומקוריים.

ב-1975 הפיקה את התוכנית האחרונה, "דרך בים". בזמן החזרות לתוכנית הלהקה כמעט התפרקה מכיוון שאנשי חיל הים ראו בחומרים שהיא מציגה כרדודים מאוד. מאותו רגע נכנס לתמונת ההפקה יאיר רוזנבלום, וזרק "גלגל הצלה". עזר לעבד את השירים מבחינה מוזיקלית והלהקה הופיעה עם החומר החדש שלה כרגיל. חברי ההרכב מנו 9 זמרים וזמרות וגם ארבעה נגנים. שלושה שירים ממנה הוקלטו לסינגל שנקרא "להקות צבאיות וצוותי הווי 1976 - 1975", בהם השירים "דרך בים", "אלפי שירים" ו-"לא אשכח זאת רעי". מאחר שגם תוכנית זו לא הניבה להיטים גדולים, היא למעשה סימנה את דעיכת הלהקה וירידתה מהבמה.

בתחילת שנות ה-80, בעקבות ערב חד פעמי של הלהקה עם שירים מכל הזמנים, הקימו כמה מבני הלהקה את ההרכב החדש "יוצאי להקת חיל הים",שהמשיכה להופיע באירועים שונים של החיל עד היום. בימים אלו כאשר אף אחד מחברי הלהקה אינו בגיל השירות למילואים מופיעים ותיקי להקת חיל הים בערבי זמר ואירועים שונים בהרכב המקורי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]