לה קולטור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-dialog-question.svg חשיבותו האנציקלופדית של הערך אינה מובהרת בו, לדעת מניח/ת תבנית זו. אתם מוזמנים להרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, או להסביר את חשיבותו בדף השיחה שלו.
מקובל להקצות לדיון פרק זמן של שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי ויקיפד/ית עם זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק (התבנית הוצבה בתאריך 16.07.2018).
מיצג סאונד במסגרת המהדורה השלישית של לה-קולטור

לה קולטור הוא יריד אמנות ועיצוב הפועל בישראל משנת 2012 במקומות שונים. הירידים הנם חלק מפרויקט התיימר לקדם רעיון של "אמנות ברת השגה", כלומר מכירה של עבודות במחירים נמוכים יותר מהמקובל בגלריות וירידים מסורתיים.[1] הדבר מתבצע הן דרך תהליך האוצרות, שמבוסס על "קול קורא" לאמנים שאינם בהכרח בעלי מעמד מבוסס, והן בהגבלת מחירי העבודות הנמכרות. אף על פי-כן, יש לציין כי על פי הסיקור בתקשורת מחירי העבודות נושקים לגבול העליון שהוגדר.[2] היוזמה מבקשת לאפשר יכולות הצגה ורכישה למספר אנשים גדול משמעותית מאשר בירידי האמנות המסורתיים, אך לא ניתן להעריך את מידת הצלחה בעת כתיבת ערך זה. ההשראה לפרויקט, על פי דברי היזם שמאחוריו, הגיעה בעקבות המחאה החברתית שהתרחשה בישראל ב-2011, שמזוהה בציבור עם הדרישה ל"דיור בר השגה".

מאז התערוכה הראשונה התקיימו עוד 12 תערוכות, כולן בנות יום אחד. מספר המבקרים נע בין 400 ל-700 אנשים. נמכרו בהן בממוצע כ-70% מהיצירות.[3] על פי הצהרת היזמים, היוצרים שעבודתיהם מוצגות בתערוכות מקבלים את הרווח המלא עבור יצירותיהם ואינם נדרשים בעלות תיווך. כמו כן, כניסת המבקרים לכל התערוכות הנה תמיד חופשית וללא תשלום.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לה קולטור הוקמה בתחילת שנת 2012 על ידי איתי בלאיש, מעצב גרפי עצמאי, זמן קצר לאחר סיום לימודיו במסלול לעיצוב תקשורת חזותית במכללת שנקר. בנוסף לאיתי, אוצרת ומפיקה את התערוכות האמנית והמאיירת דר רותם, בוגרת המסלול לעיצוב תקשורת חזותית בבצלאל. הסטודיו של איתי בלאיש אחראי על כלל מיתוג הפרויקט מיום היווסדו.

הרעיון נולד בהשראת המחאה החברתית שהתרחשה בישראל בסמוך להיווסדות הפרויקט.[4] התערוכה הראשונה התקיימה בחודש יוני 2012 בשיתוף עם 'מזא"ה 9', בית הצעירים של עיריית תל אביב-יפו. מיקום זה אירח את רוב התערוכות שהתקיימו עד כה, להוציא את המהדורה השמינית - שנערכה בגלריה גורדון המפורסמת בתל אביב - והמהדורה העשירית, שנערכה במיני-מועדון "דלי" בתל אביב במשך 14 לילות.

תערוכות קודמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל מהדורה של המיזם מקבלת כותרת בשפה האנגלית, המייצגת את התימה של אותה תערוכה.

המהדורה הראשונה נערכה תחת הכותרת Space ביוני 2012.

המהדורה השנייה נערכה תחת הכותרת Flowers ביולי 2012.

המהדורה השלישית נערכה תחת הכותרת Under water באוקטובר 2012.

המהדורה הרביעית נערכה תחת הכותרת Aviation בינואר 2013.

המהדורה החמישית נערכה תחת הכותרת Revolution במרץ 2013.

המהדורה השישית נערכה תחת הכותרת Local Produce ביוני 2013.

המהדורה השביעית נערכת תחת הכותרת Bogrim באוגוסט 2013.

המהדורה השמינית נערכה תחת הכותרת Transition באוקטובר 2013. היא סוקרה במגזין "עכבר העיר".

המהדורה העשירית נערכה תחת הכותרת Illustration בדצמבר 2013.

המהדורה האחת-עשרה נערכה תחת הכותרת Random Rules בינואר 2014. היא סוקרה במגזין "Time Out".

המהדורה השתים עשרה נערכה תחת הכותרת No Means בפברואר 2014.

המהדורה השלוש-עשרה נערכה תחת הכותרת Machine/dream במאי 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בסקירה שנערכה במוסף גלובס בנוגע למספר יוזמות דומות ללה-קולטור נטען כי "כניסתם של אספנים חדשים לשוק בעשור האחרון העלתה את מחירי היצירות עד כדי כך שגם עבודות של סטודנטים שזה עתה סיימו את לימודיהם מחירן מתחיל ב־2,500 דולר". ר' גילרמן, דנה. "משיחת יתר: המשכן לאמנויות". גלובס 17.1.11
  2. ^ ויינברג, אורן. "לה קולטור" לקנות אמנות מקורית בלי למכור כליה. עכבר העיר 11.10.13
  3. ^ סער, יובל. ריאיון עם איתי בלאיש בבלוג פורטפוליו. 2.6.13
  4. ^ סער, יובל. ריאיון עם איתי בלאיש בבלוג פורטפוליו. 2.6.13 אמנם מחאת האוהלים אינה מוזכרת בריאיון (או בשאר ההתייחסויות למיזם במדיה), ההשפעה ברורה הן מבחינה כרונולוגית והן עקב עדות היזם שניתנה בפורומים פרטיים.