לואיס גרביטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לואיס אלפרדו גרביטו קוביליוסספרדית: Luis Alfredo Garavito Cubillos; מוכר גם בכינויים "המפלצת" (La Bestia) ו"גופי" (Tribilín); נולד ב-25 בינואר 1957 בקולומביה) הוא אנס ורוצח סדרתי קולומביאני.

גרביטו הודה בשנת 1999 באינוסם וברציחתם של לא פחות מ-140 ילדים צעירים, כולם בנים. מספר קורבנותיו, המתבסס על פי שרטוטי גולגולות ששרטט בבית הכלא, עלול למעשה להרקיע אל מעל 300. על פי העיתונות המקומית בקולומביה, נושא גרביטו בתואר "הרוצח הסדרתי הנורא מכולם בעולם". מספר קורבנותיו הידועים, 138, הוא הגבוה ביותר בעולם.

לאחר שנתפס, נידון גרביטו לעונש המרבי על פי חוקי קולומביה - 30 שנות מאסר בפועל. בהמשך קוצר עונשו בשמונה שנים, ובנוסף חתם על עסקה לפיה יקוצר עונשו אם ישתף פעולה בעתיד עם הרשויות, או בשל התנהגות טובה. מאז מאסרו, אושר במדינה חוק המעלה את העונש המרבי ל-60 שנות מאסר בפועל.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואיס אלפרדו גרביטו נולד ב-25 בינואר 1957 בחנובה שבקולומביה, והוא הבכור מבין שבעה בנים. בעדותו טען גרביטו כי אביו התעלל בו פיזית ומינית.

הרציחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורבנותיו של גרביטו היו ילדי איכרים, ילדים עניים או, בשפה פשוטה, "ילדי רחוב", בין הגילאים 8–16. גרביטו פנה אליהם ברחובות ובגני המשחקים והציע להם מתנות או סכומי כסף קטנים. מן העולה בתיאורי התביעה ועדותו שלו, כאשר היה רוכש את אמונם, היה לוקח את הילדים להליכה וכאשר אלה התעייפו, היה מנצל את חולשתם, אונס אותם, חותך את צווארם ומבתר את גופותיהם. על מרבית הגופות נמצאו סימני עינויים. גרביטו נתפס ב-22 באפריל 1999 והודה ברציחתם של 138 ילדים. נכון לשנת 2012, החקירות נגדו ממשיכות, בחשד שרצח 172 ילדים נוספים ב-59 עיירות שונות ברחבי קולומביה.

גזר הדין[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרביטו נמצא אשם ברציחתם של 138 ילדים ונשפט ל-1852 שנות מאסר ועוד תשעה ימים, ואולם בפועל מאסרו הועמד על 40 שנות מאסר, שכן זוהי התקופה המרבית בה ניתן להחזיק אדם במאסר לפי חוקי המדינה. בנוסף, מאחר שסייע לרשויות במציאת הגופות, קוצר עונשו ל-22 שנות מאסר בפועל בלבד.

תגובות הציבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז החל לרצות את מאסרו המקוצר, רבים בציבור הקולומביאני הביעו מחאה נגד הרשויות והביעו חששם מהיום בו ישוחרר. הם קראו לגזור עליו מאסר עולם ללא אפשרות לשחרור - או עונש מוות, אולם שני אלה אינם בני ביצוע לפי החוק הקולומביאני. בשנת 2006 ראיין אותו בתאו שדרן חדשות מקומי. הוא ציין כי גרביטו ניסה להמעיט מחומרת מעשיו, וכן ציין בכתבתו את תנאי המאסר המקלים של גרביטו שכללו אמבטיה, טלוויזיה בכבלים וכן גישה לאינטרנט מעת לעת. גרביטו הביע באותו ראיון את רצונו לפתח קריירה פוליטית לכשישתחרר, שבה הוא מתכוון, לטענתו, לעזור לילדים שנוצלו מינית. השדרן ציין את האפשרות שגרביטו ישתחרר שלוש שנים מאוחר יותר. בעקבות הראיון והידיעה על אפשרות לשחרורו בשנת 2009, ביקורת ציבורית עלתה לראש סדר היום, ושופטי בית המשפט העליון של קולומביה החליטו שלא לקצר את עונשו של גרביטו, על אף הסיוע שהגיש לרשויות במציאת הגופות. כמו כן, תנאי מאסרו הוקשחו ועונשו הוחזר לתקופה המקורית שלו, 40 שנה. זאת, בניסיון לשבור את רוחו ולגרום לו להודות ביתר מקרי הרצח שלטענת התביעה ביצע, ושהחקירות בעניינן טרם הסתיימו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]