לובי 99

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לובי 99
לוגו העמותה
תחום שתדלנות פוליטית
מנכ"ל לינור דויטש
תאריך הקמה יוני 2015
lobby99.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

לובי 99 הוא מיזם חברתי-כלכלי ללא מטרת רווח (חל"צ) הפועל במטרה לקדם אינטרסים של הציבור הרחב למול מקבלי ההחלטות בכנסת ובממשלה, לעומת הלוביסטים המסחריים העושים זאת בעבור חברות מסחריות, בעלי הון וגופים פרטיים. מטרת המיזם היא הגדלת ההשפעה של הציבור על מקבלי ההחלטות על ידי גיוס ושימוש בלוביסטים שפועלים עבור הציבור, ע"פ רצון הציבור.

מנכ"לית הארגון, לינור דויטש, נבחרה מתוקף תפקידה לרשימת "100 המשפיעים של דה-מרקר" בשנים 2017, 2018, 2019[1][2][3].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום הולדת 3 שנים ללובי 99

לובי 99 החל כיוזמה של צעירים מנוסים בפעילות ציבורית וכלכלית מתוך מטרה להיכנס למערכת ולייצר בתוכה שינוי תוך שימוש בחוקים ובכלים שלה - לוביסטים.

המיזם החל ביוני 2015 כפרויקט לגיוס מימון המונים. לאחר שגויס סכום הכסף הראשוני, (136,000 ש"ח מ-1084 תורמים, פי שניים מהסכום המקורי שיועד לגיוס) נערכה הצבעה בקרב התורמים על הסוגיות בהן יעסוק המיזם. הסוגיות המרכזיות שנבחרו בהצבעה, ובהן עסק לובי 99 בשנים הראשונות להקמתו הן: שקיפות, תמלוגים ממשאבי טבע, הגברת התחרות בבנקים, האדם העובד, קידום התחבורה הציבורית בישראל והפיכתה ליעילה יותר, מיסוי הוגן, טיפול בשחיתות ברשויות המקומיות והעצמת האזרח אל מול רשויות.

בספטמבר 2016, חגג המיזם יום הולדת שנה בנוכחות ובתמיכת פרופ' שישינסקי, חה"כ שלי יחימוביץ', יו"ר הקואליציה חה"כ דוד ביטן והעיתונאי גיא לרר.

מבנה המיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיזם רשום כחברה לתועלת הציבור (חל"צ) ומהווה מוסד ללא כוונת רווח (מלכ"ר).

החל ממרץ 2016 מתבסס המיזם על דמי השתתפות קבועים של החברים, ולמעשה הוא הארגון החברתי הראשון בישראל הממומן אך ורק על ידי מימון המונים. אחת לחצי שנה עורך המיזם הצבעה בקרב חבריו על הנושאים אותם יקדם הארגון בתקופה הקרובה. כל אדם יכול להצטרף כחבר במיזם על ידי השתתפות חודשית של סכום קבוע כלשהו. הארגון מתבסס על עקרון של קול אחד לכל אחד, ללא קשר לגובה הסכום אותו השקיע החבר.

צוות לובי 99 (פברואר 2019)

את המיזם יזם והקים יאיר (יאיא) פינק, בעברו מנכ"ל עמותת "שכן טוב", ראש המטה לשעבר של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' וקצין צנחנים במילואים, שאף שימש כמנכ"ל במשך ארבע השנים הראשונות שלו. מנכ"לית הארגון מאז פרישתו היא עורכת הדין לינור דויטש[4], סמנכ"לית רגולציה ויועמ"ש לשעבר בהתאחדות האיכרים בישראל, שקודם לכן שימשה כסמנכ"לית הארגון וכלוביסטית הציבורית הראשונה[5].

סמנכ"לית הארגון היא מרב דוד, כלכלנית בהתמחות בתחום הרגולציה. בעברה יועצת כלכלית של חבר הכנסת לשעבר ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר אבישי ברוורמן, וכסמנכ"לית אגף קשרי ממשל ורגולציה בתנובה. לצדה עוסקים בעבודת הלובי בכנסת עורכות הדין נועה זלצמן, ימית ינאי, זהר אלטמן רפאל ורחל גור.

מנהל מחקר במיזם, מרכז את כתיבת מסמכי העמדה, ועיבודו; לצד כתיבת דו"חות ועזרה ביצירת הצעות חוק חדשות. כמו כן במיזם עובדים מנהלת קהילה, רכז גיוס חברים, ומנהל תחום ניו-מדיה.

במסגרת הארגון מתמחים 4 סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב, אשר מקבלים על כך מלגה. כמו גם, מתקיים שיתוף פעולה עם הקליניקה לחקיקה חברתית מהמרכז הבינתחומי הרצליה, ומתמחים נוספים מאוניברסיטת בן-גוריון.

במיזם הביעו תמיכה נבחרי ציבור שונים, אנשי תקשורת ואקדמיה ובהם תומר אביטל, ירון זליכה, אורלי וילנאי, גיא רולניק, שלי יחימוביץ', דוד ביטן ועמית סגל.

יוזמות לובי 99[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלכים שהושלמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הרפורמה בבנקאות: הרפורמה למעבר בין הבנקים "בלחיצת כפתור", שנערכה כדי לחזק את התחרות בין הבנקים על הלקוחות, אושרה בקריאה שנייה ושלישית והפכה לתקנה רשמית[6][7]. במסגרת הרפורמה, הארגון סייע בהצלחה להעביר מספר סעיפים, ביניהם סעיף המחייב את בנק ישראל להקים תשתית טכנולוגית שתמנע את הדרתם של מתחרים בתחום הפיננסיים מהתחרות בענף, וסעיף שיאפשר לבעלי עסקים לקחת הלוואות במקביל מבנקים שונים, בניגוד לתקנות הקודמות שהגבילו את חירותם בנושא. כדי לוודא שהרפורמה תעבור בהצלחה, הוכנס סעיף נוסף שתוקם ועדה מיוחדת שתעקוב אחר יישום הרפורמה[8].
 • חוק הלוביסטים: תיקון לחוק הלוביסטים (שדלנים) שמחייב לוביסטים להירשם לפרוטוקול בוועדות הכנסת השונות, ולכתוב מיהו הלקוח שהם מייצגים. החוק עבר קריאה שנייה ושלישית ונכנס לתוקף בפברואר 2016. החל מסוף שנת 2016 מפורסמים שמות השדלנים, הארגון אליו הם שייכים והלקוחות אותם הם מייצגים באתר הכנסת[9]. בוצע תוך שיתוף פעולה עם חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד).
 • חוק להסדרת הלוואות P2P: סיוע לחקיקתו ולהעברתו של החוק להסדרת הלוואות P2P, שנחקק במטרה לפתוח את שוק ההלוואות לציבור - כך שאנשים פרטיים יוכלו להשקיע ולהרוויח מהלוואות מוסדרות - וכן במטרה לספק הגנה על גופים פיננסיים קטנים וחדשים[10].
 • הקטנת חסמים לבנקים קואופרטיבים: סיוע באישור חוק אגודות האשראי, אשר למעשה הקטין חסמים לבנקים קואופרטיבים בעזרת הפחתת רף ההון הדרוש לשם כך מ-75 מיליון שקלים, ל-3 מיליון שקלים[11][12].
 • הגדלת תגמולי ים המלח: מאבק למען הגדלת התמלוגים ממשאבי ים המלח של כי"ל במסגרת הדיונים במתווה ששינסקי 2 בוועדת הכספים שנערכו בחודשים אוקטובר-נובמבר 2015. מעבר לסיוע הכללי בהעברת החוק המטיל מס רווחי יתר על כי"ל, עברה כסעיף בחוק הסתייגות, שיזם לובי 99 בעזרתו של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הצובעת חלק מכספי התמלוגים לטובת פיתוח התעסוקה בנגב.
 • שינוי מועד הפחתת עמלה צולבת: הקדמת מועד הפחתת העמלה הצולבת על כרטיסי אשראי. שווי החיסכון לציבור ממהלך זה מוערך בכ-300 מיליון ש"ח[13][14].
 • שר התחבורה ישראל כ"ץ ועו"ד ימית מלול-ינאי
  מסילת רכבת רביעית באיילון: סיוע בהכנסת סעיף לחוק ההסדרים, שיאפשר הקמה של מסילת רכבת רביעית לצד נתיבי איילון. המהלך צפוי להגדיל עד 2025 את כמות הרכבות שעוברות בקו זה בשעה אחת, מ-28 ל-40, במטרה להפחית את הצפיפות והעומס ברכבות[15][16].
 • ביטול עמלה לא נחוצה: מעורבות בהחלטת בנק הפועלים לבטל עמלת מידע, כחלק מדרישת בנק ישראל לבטל עמלות לא נחוצות. שווי החיסכון לציבור ממהלך זה מוערך בכ-30 מיליון ש"ח[17].
 • פסילת הסדר חוב פשרני לפישמן: הובלת מאבק כנגד הסדר החוב של אליעזר פישמן וסיוע בפסילתו[18], מכיוון שההסדר נתפס בציבור כויתור לא פרופורציונלי על כספי ציבור, בעקבות התרשלות של גורמי הפיקוח[19]. לובי 99 גם סייע בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לחקר הכשלים במתן הלוואות ללא ערבויות לבעלי הון[18].
 • חוק ממשל זמין: החוק קובע שעל גופים ציבוריים חובה לתת את האפשרות לאזרחים לתקשר איתם בדואר אלקטרוני, וחובה עליהם לפרסם מספרי טלפון וכתובות דואר אלקטרוני של עובדים בכירים בגופים ציבוריים[20].
 • ביטול נציגותם של מפעלי ים המלח במועצה האזורית ללא בחירות: בספטמבר 2018 נחשף באתר וואלה[21] שנציג של מפעלי ים המלח משובץ אוטומטית במועצה האזורית תמר, ללא כל בחירות, ומשובץ אוטומטית כחבר בוועדה לתכנון ובנייה וועדת איכות הסביבה של המועצה, בעקבות תיקון לחוק משנת 1986. ארגון לובי 99 לקח חלק בפעולות לתיקון הנושא[22], ובתוך כמה ימים פרסם משרד הפנים תזכיר לביטול החוק הרלוונטי[23][24].
 • איסור פגישות בין רופאים לנציגי חברות התרופות: הארגון סייע במשפט בו בג"ץ דחה את העתירה של ארגון חברות הפארמה, לבטל את הוראת משרד הבריאות לאסור על מפגשי תועמלנים-רפואיים עם רופאים בארבע עיניים[25].
 • תקצוב סככות לתחנות אוטובוס: במסגרת קידום הצעת חוק לקביעת סטנדרט מינימלי לתחנות אוטובוס, שיכלול מקומות ישיבה ומחסה מפני גשם ושמש[26], הודיע משרד התחבורה שיקציב עשרות מיליוני שקלים להקמת סככות המתנה לאוטובוסים ברחבי הארץ[27][28].
 • תיקון חוק הגבלים עסקיים: הרחבת ההגדרה של מונופול בחוק ההגבלים העסקיים והחמרת הענישה, במטרה לחזק את רשות ההגבלים העסקיים מול התאגידים הגדולים[29][30].
 • מניעת מינוי בעייתי למנכ"ל איגוד הבנקים בישראל: הארגון פעל כדי למנוע את מינויו של עו"ד אלון בכר, ראש הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, זאת לאחר שחשף הארגון שורת כשלים בהליך המינוי, ביניהם קיצור תקופת הצינון שבכר אמור היה להמתין בעת המעבר מהמגזר הציבורי למגזר הפרטי. כשלים אלו העלו את החשד שהמינוי נועד לחזק את הקשר בין ההון לשלטון באופן שאינו כשר[31][32].
 • חיוב משרדי הממשלה לאפשר פנייה בדואר אלקטרוני ולא בפקס: הארגון שיתף פעולה עם חברי הכנסת שרן השכל ודוד ביטן, בכדי להעביר את ״חוק פנייה לגופים ציבוריים באמצעי קשר דיגיטליים" (או "חוק הפקסים"), המחייב גורמים ממשלתיים להפעיל ולפרסם אפשרות לפניות ציבוריות באמצעות דואר אלקטרוני, להבדיל ממה שהיה נהוג עד אז: רשויות ממשלתיות רבות שהדרך היחידה ליצור מולם קשר הייתה באמצעות פקס, שיטה שנחשבה למיושנת וכזו שלעיתים מונעת בפועל מין הציבור לקבל מענה מרשויות אלו[33][34][35].
 • הגברת נתיבי תחבורה ציבורית: הארגון היה בין הגורמים שהביאו להחלטה שהתקבלה בספטמבר 2019, לפתוח בכבישים הראשיים במרכז הארץ נתיבים מיוחדים המיועדים לתחבורה ציבורית ולרכבים בעלי שני נוסעים או יותר[36][37][38].
 • צמצום פירמידת השליטה של אדוארדו אלשטיין - בעקבות פניית לובי 99 וצדק פיננסי, משרד המשפטים הגדיר את אחזותיו של אלשטיין כפירמידת שליטה והורה על מכירת חלק מאחזקותיו[39][40].

יוזמות בתהליך[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "חוק המאכערים" המסדיר לראשונה את הפעילות השדלנית אל מול הרשויות הממשלתיות השונות. בוצע תוך שיתוף פעולה עם חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו)
 • הצעת חוק להארכת חובת הצינון החלה על המפקח על הבנקים משנה ל-3 שנים בשיתוף פעולה עם ח"כ יואב קיש (ליכוד) וח"כים נוספים מכלל סיעות הבית.
 • הגשת נייר עמדה מקצועי לוועדת שטרום ואף הופיע בפניה כדי להציג את עמדתו. דבר זה הוביל להמלצה על פתיחת בנקים חדשים ומתן הקלות לאגודות אשראי - פירוק הריכוזיות והגדלת התחרות בשוק הבנקאות.
 • ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן האשראי לטייקונים ("ועדת פישמן"), תוצאה של שיתוף פעולה בין הלובי לח"כים
  הצעת חוק המרחיבה את הביקורת על הצהרות הון של חברי כנסת. תוך שיתוף פעולה עם חה"כ שרן השכל (הליכוד).
 • הצעת חוק המחייבת פרסום שכר חציוני ושכר עובדי קבלן בחברות ציבוריות. תוך שיתוף פעולה עם חבר הכנסת יגאל גואטה (ש"ס).
 • הצעת חוק המחייבת לפרסם את הטבות המס הניתנות לתאגידים.
 • הצעת החוק בעזרתם של חברי הכנסת רחל עזריה (כולנו), יצחק וקנין (ש"ס), מיקי לוי (יש עתיד), איתן ברושי (המחנה הציוני), אורי מקלב (יהדות התורה) וטלי פלוסקוב (כולנו) להארכת תקופת הצינון של עובדי הרשות לניירות ערך משלושה חודשים לשנה.
 • תיקון לחוק חופש המידע, המאפשר לתת קנס של כ-50,000 שקלים על כל רשות שלטונית שלא תספק את המידע המבוקש ממנה בזמן שהוקצב לה, בעזרתה של חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד).
 • הצעת חוק האוסרת לראשי רשויות מקומיות (ראשי ערים, עיריות ומועצות מקומיות) לקחת הלוואות בע"פ, על מנת לקחת את התירוץ של ראשי רשויות מקומיות החשודים בשחיתות ושוחד, כקבלת הלוואות בע"פ, בעזרתו של חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו).
 • תיקון לחוק הביטוח הלאומי, הקובע שאת כלל מקרי הפגיעה שבעקבותיהם אדם נעשה נכה באחוזים מסוימים, ייקבעו ועדות הביטוח הלאומי, ולא חברות ביטוח פרטיות, בעזרתם של חברי הכנסת דוד ביטן ורויטל סויד.
 • תמיכה ושיתוף פעולה להקמת מוסד לבוררות אזרחית בנושאי ביטוח.
 • שיתוף פעולה עם חבר הכנסת רועי פולקמן בהצעת חוק למיגור השחיתות ברשויות המקומיות בכלל, ושינוי ועדות המכרזים ברשויות המקומיות בפרט.
 • החתמה של למעלה מ-40 ח"כים על תוכנית חירום לפתרון בעיית פקקי התנועה[41].
 • הארגון, יחד עם עמותת הצלחה, עתר לבג"ץ כנגד ניסיון של יצחק תשובה, אשר מחזיק בשליטה מונופוליסטית בשוק הגז הישראלי[42], לקנות את צינור הגז היחיד שמחבר בין ישראל ומצרים, מהלך אשר לטענת הארגון יחסל מעשית כל אפשרות לתחרות במשק הגז. את המימון לעתירה גייס הארגון בקמפיין מימון המונים ייחודי למהלך[43]. זו פעם ראשונה שארגון חברתי תוקף באמצעות פנייה לבית הדין החלטה של רשות התחרות לאשר עסקת מיזוג למונופול[42].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של לובי 99

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לינור דויטש, דה מרקר
 2. ^ 100 המשפיעים, דה מרקר
 3. ^ איתן אבריאללינור דויטש, באתר TheMarker
 4. ^ צבי זרחיה, לינור דויטש מונתה למנכ"לית לובי 99 - במקומו של יאיא פינק, באתר כלכליסט, 28 בדצמבר 2018.
 5. ^ מה זה לובי 99, אתר "לובי 99".
 6. ^ אושר: מעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור, ישראל היום
 7. ^ הוועדה המיוחדת לדיון בהצעות הבאות: הצ"ח לתיקון פקודת רכב מנועי, הצ"ח הפיקוח על שירותים פיננסיים, הצ"ח עבודת נשים, אתר הכנסת
 8. ^ אושרה הרפורמה להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות, ספונסר
 9. ^ שדלנים בכנסת, אתר הכנסת
 10. ^ החוק להסדרת הלוואות P2P אושר לקריאה שנייה ושלישית, פרוטוקול
 11. ^ אושרה הצעת החוק להקמת בנקים חברתיים, Ynet
 12. ^ הכנסת הכנסת העשרים הכנסת מושב שלישי פרוטוקול מס' 86 מישיבה, אתר הכנסת
 13. ^ המפקחת על הבנקים הקדימה בשנה את מועד ההפחתה של העמלה הצולבת, The Marker
 14. ^ בנק ישראל היסס - ונתן לבנקים ולחברות האשראי מתנה במיליארדי שקלים, The Marker
 15. ^ הקלה בפקקים? אושרה הקמת מסילה רביעית בתוואי איילון, גלובס
 16. ^ שבוע 124 – אוטוטו לוביסט/ית רביעי/ת!, לובי 99
 17. ^ המידע שייך ללקוח: בנק הפועלים מבטל עמלות מידע, גלובס
 18. ^ 1 2 האשה שלא מפחדת להתעמת עם איילת שקד, מגזין TheMarker
 19. ^ "צריך לתת תשובות", דבר ראשון
 20. ^ הלובי הציבורי משיק קמפיין לגיוס המונים
 21. ^ בחסות המדינה: הנציג של מפעלי ים המלח במועצה העשירה בישראל, וואלה
 22. ^ עשינו השבוע, לובי 99
 23. ^ טיוטת צו המועצה המקומית
 24. ^ צו המינוי יתוקן: נציג מפעלי ים המלח לא יכהן כחבר במועצה האזורית, וואלה
 25. ^ יו"ר ההסתדרות הרפואית לרופאים: "אל תקיימו את הוראות החוזר של משרד הבריאות", גלובס
 26. ^ האם עמוד בלבד יכול להוות תחנת אוטובוס?, ביזנעס
 27. ^ מיזם ענק להקמת סככות המתנה לאוטובוסים: משרד התחבורה הקציב עשרות מיליוני שקלים להקמת סככות המתנה לאוטובוסים בכל התחנות בישראל, כנסת ישראל
 28. ^ עשינו השבוע, לובי 99
 29. ^ עשינו השבוע, לובי 99
 30. ^ לינור דויטש מונתה למנכ"לית לובי 99 - במקומו של יאיא פינק, כלכליסט
 31. ^ בעקבות בעיות הצינון של אלון בכר: איגוד הבנקים מחפש מחליפים לתפקיד המנכ"ל, דה מרקר
 32. ^ עדכון ממיזם לובי 99
 33. ^ מה עשינו השבוע, לובי 99
 34. ^ מנכ"ל לובי 99 ירוץ לפריימריז במחנה הציוני, המנכ"לית החדשה: לינור דויטש, The Marker
 35. ^ תם עידן ה"שלח פקס", ישראל היום
 36. ^ לראשונה: נתיבים מיוחדים לרכב עם שני נוסעים ומעלה בכניסות לת"א, דה מרקר
 37. ^ מנפחים מספרים: מה מסתיר משרד התחבורה על נתוני השימוש בתחבורה ציבורית, דה מרקר
 38. ^ מה עשינו השבוע, לובי 99
 39. ^ דרישה לפתיחה בבדיקה דחופה ולנקיטת אמצעים על רקע חשש ממשי להפרת חוק הריכוזיות
 40. ^ משרד המשפטים: דסק"ש של אדוארדו אלשטיין מפרה את חוק הריכוזיות, כלכליסט
 41. ^ מחאה יצירתית בכבישים נגד הפקקים, מאקו
 42. ^ 1 2 עתירה: לבטל את אישור רכישת EMG בידי תשובה ונובל אנרג'י, גלובס
 43. ^ עזרו לנו לממן את התביעה נגד תשובה – הגדילו את סכום ההשתתפות, לובי 99