לודוביק ברוקשטיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

לודוביק ברוקשטיין (Ludovic Bruckstein‏; 27 ביולי 1920 מונקאץ' -4 באוגוסט 1988 תל אביב) היה מחזאי וסופר יהודי רומני וישראלי, שכתב בשפה הרומנית וביידיש. חלק מיצירותיו תורגמו לעברית. החל משנת 1972 חי בישראל.

בילדותו תושב חבל מרמורש, ברומניה, ברוקשטיין נולד בחבל רוסינסקו, בעיר מונקאץ' (אז צ'כוסלובקיה היום באוקראינה) ובגיל 4 עבר עם משפחתו לגור בסיגט שם לאביו היה בית חרושת למקלות הליכה. צפון טרנסילבניה, כולל סיגט וכל האזור מרמורש, הועבר לידי הונגריה בשנת 1940 בהתאם לתכתיב וינה. בנסיבות אלה בימי השואה נשלחה משפחתו של לודוביק ברוקשטיין לאושוויץ והוא ועוד אח היו מהמעטים ששרדו. הוא סיים לימודים גבוהים בבוקרשט ושב לסיגט ללמד בבית ספר לאומנות. בהמשך היה מנהל בית הספר העממי לאמנויות.

לודוביק ברוקשטיין החל את דרכו הספרותית בסיפורים שפרסם בעיתון Viaţa Românească (החיים הרומניים) ב-1945, כמו כן כתב בשפות יידיש והונגרית. הוא היה למחזאי מפורסם ומחזותיו הוצגו בתיאטרונים רבים ברומניה, ברית-המועצות, פולין ואפילו דרום-אמריקה.

ב-1972 עלה לישראל והמשיך גם בה את יצירתו בשפה הרומנית. חלק מיצירתו הופיעה גם בעברית ותורגמה לצרפתית. הוא היה בין מייסדי התאחדות הסופרים הישראלים בשפה הרומנית. הוא נפטר לאחר מחלה.

לודוביק ברוקשטיין תיאר את חייו במילותיו בנובלה EU (אני), שהתפרסמה בקובץ "אולי אפילו אושר":

"Am umblat prin școli elementare, medii și înalte, am învăţat uneori bine, alteori prost... Am învăţat o mulţime de lucruri folositoare si nefolositoare... Am avut necazuri cu femei. Am avut și niscaiva bucurii cu ele. Am avut idealuri și iluzii, am avut decepţii și am primit palme de tot felul, mari și mici... Am trecut printr-un război mare, mondial, și două mai mici, regionale, prin șase lagăre de concentrare și de muncă forţată, o inundaţie, două cutremure de pământ... Mi-am câștigat pâinea din diferite munci și funcţii... N-am călătorit pe Rosinante, pentru că n-am avut niciodată cal de călărie"
"עברתי דרך בתי ספר יסודיים, בינוניים וגבוהים, למדתי טוב לעיתים ופעמים אחרות לא טוב... למדתי המון דברים שימושיים ולא שימושיים... היו לי צרות עם נשים. היו לי גם אי אילו שמחות איתן. היו לי אידיאלים ואילוזיות, היו לי מפחי נפש וקיבלתי סטירות מכל הסוגים, גדולות וקטנות... עברתי דרך מלחמה גדולה, עולמית ושתיים קטנות יותר, אזוריות, דרך שישה מחנות ריכוז ועבודת כפייה, שיטפון, שתי רעידות אדמה... הרווחתי את לחמי באמצעות עבודות שונות ותפקידים... לא רכבתי על "רוסיננטה", משום שמעולם לא היה לי סוס לרכיבה".

מיצירותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 1969 "מפגש בפסגות", מחזה.
  • 1948 Schimbul de noapte "משמרת לילה", מחזה על מרד זונדרקומנדו באושביץ.
  • 1953 Familia Grunwald "משפחת גרינוולד", מחזה.
  • 1957 Întoarcerea lui Cristofor Columb "שובו של קריסטופור קולומבוס", מחזה.
  • Trei istorii "שלוש היסטוריות" הוצאת עקד.
  • Precum în cer aşa şi pe pământ "כמו בשמיים, כך גם על הארץ".
  • 1985 Poate chiar fericire "אולי אפילו אושר", פרוזה, הוצאת סיפריית פועלים.
  • Destinul lui Iaacov Maghid "גורלו של יעקב מגיד", פרוזהת הוצאת סיפריית פועלים.
  • Păpușa de cârpă "המלכודת - בובת סמרטוטים", הופיע בישראל ברומנית בהוצאת Panopticum מתל אביב, בעברית בהוצאת נמרוד, שני סיפורים על תקופת השואה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]