לוקיוס טארקוויניוס סופרבוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות" עם אוניברסיטת חיפה - הקורס האקדמי "חברה ומשטר ברומא הרפובליקנית", מרצה ד"ר אורי אמיתי". נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 31 באוקטובר 2017. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.
טארקוויניוס סופרבוס מכתיר עצמו כמלך

לוקיוס טארקוויניוס סופרבוס (Lucius Tarquinius Superbus‏; 535 - 495 לפנה"ס) היה מלך רומא השביעי והאחרון לפי המסורת הרומאית.

הוא היה בנו של לוקיוס טארקוויניוס פריסקוס, נישא לטוליה, בתו של סרוויוס טוליוס. הוא ירש את טוליוס ללא בחירות ומיד פעל למען ביטול רפורמות במטרה להחזיר את הרודנות המלאה לרומא.

הוא נלחם בלאטינים ובאטרוסקים, אך לא נתן למעמדות הנמוכים להשתתף במלחמה (מעמדות אלו הועסקו בהקמת מונומנטים מלכותיים כמו הקלואקה מקסימה). המלך גייס את צבאו מקרב מעגלי תומכיו ובני בריתו.

לטארקוויניוס פנתה הנביאה מקומאי (עיר בנאפולי) שהציעה למכור לו תשעה ספרי נבואה, הספרים הסיביליים, במחיר מופרז. טארקוויניוס סירב לקנותם, הנביאה שרפה שלושה מהספרים והציעה לו לקנות את הספרים הנותרים במחיר המקורי. הוא היסס, אך סירב בשנית. הנביאה שרפה עוד שלישיית ספרים ושוב הציעה את הספרים הנותרים במחירם המקורי, טארקוויניוס לבסוף קנה את הספרים. לאורך ההיסטוריה הרומית, מנהיגים רבים פנו לספרים כמקור מידע וייעוץ.

ישור הסלע הטארפיאני שהשקיף על הפורום, תוך הסרת המקדשים הסאביניים העתיקים וסיום בניית מקדשו של יופיטר ליד גבעת הקפיטולין בססו את שליטתו בעיר, ונשואי בנו לבתו של אוקטאבוס מאניליוס הבטיחו לו בעל ברית חזק בשדה הקרב.

שלטונו אופיין כעקוב מדם, והכעס שיצר אונס לוקרציה, בת אצולה רומאית, בידי בנו היחיד הביא למרד בהנהגת לוקיוס יוניוס ברוטוס, שסיים את שלטונו בן עשרים וחמש השנים, ולגירוש משפחתו מן העיר. על אף ניסיונותיו של שליט אטרוסקי חזק בשם לארס פורסנה להחזיר את טארקוויניוס לכס המלוכה, רומא לא הסכימה לקבל חזרה על עצמה רודן, מרגע זה ועד לימיו של יוליוס קיסרתקופת שלטונו של לוקיוס קורנליוס סולה, כ־40 שנה לפני כן) רומא הייתה רפובליקה.

לאחר הירצחו של בנו כנקמה על האונס, טארקוויניוס מת בודד באטרוריה.

תסמונת הפרג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביטוי זה, המשמש כתיאור להריגתם של אנשים בולטים, ייסודו במלחמה שערך סופרבוס נגד גאבי. כשנשאל לאחר הניצחון מה לעשות עם שבויי גאבי, יצא לגן וכרת בחרבו את פרחי הפרג שבלטו מעל שכניהם. עושי דברו הבינו את רצונו והרגו את כל מנהיגי העיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]