לזלי זקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: נחוצה קריאה ביקורתית של הערך ותיקון פגמים שבו.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
לזלי זקס
לזלי זקס - הילה שילוני.jpg
לידה 25 באוגוסט 1958 (בת 64)
יוהנסבורג
השכלה BA בפילוסופיה ובספרות
BA בניהול בתי מלון
תפקיד פעילה חברתית, מנכ"לית ואמנית

לזלי זקס (נולדה ב-25 באוגוסט 1958) היא פעילה חברתית, מובילה מאבקים למען שוויון מגדרי וחופש דת ואמנית חברתית ישראלית. כיהנה כמנכ"לית שדולת הנשים בישראל, כמנכ"לית המרכז הרפורמי לדת ומדינה וכמנכ"לית נשות הכותל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זקס נולדה ב-25 באוגוסט 1958 ביוהנסבורג שבדרום אפריקה, ומגיל חמש גדלה בחיפה. לאחר סיום הלימודים באוניברסיטת חיפה עברה לירושלים ולמדה ניהול בתי מלון, ועבדה בתחום מספר שנים.

לאחר התנדבות של שנה בשדולת הנשים בישראל, מונתה לדוברת ומנהלת יחסי הציבור הראשונה של הארגון, ועבדה שם מ-1989 ועד 1997. בתחילה בתפקיד זה ואחר כך כמנכ"לית העמותה, תפקיד בו פעלה להפיכת נושא מעמד האישה וזכויות הנשים לחשוב ולמרכזי בדיון הציבורי בישראל.

בין 1997 ל-2003 שימשה כמנכ"לית המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שפעל בין השאר, למען תקינות חלוקת המשאבים הציבוריים, לקידום ערכי הפלורליזם והשוויון, חופש הדת והמצפון, באמצעות ייזום הצעות חוק ופעילות לקידומן בכנסת, בשיתוף פעולה עם קואליציות של ארגונים חברתיים, השפעה על מקבלי החלטות ודעת הקהל באמצעות לובי בכנסת ובמשרדי הממשלה, פרסום ניירות עמדה בנושאים שונים של דת ומדינה.

בשנת 2003 מונתה לסגנית נשיא של האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת ומנהלת בית שמואל - מרכז שמשון.

בשנת 2007 הובילה מחקר יישומי להקמת מרכז לקידום נשים בספירה הציבורית שהוביל להקמת "שוות - המרכז לקידום נשים בזירה הציבורית" במכון ון ליר.

בשנת 2008 הקימה בישראל את ארגון "פרויקט קשר ישראל"[1], שמטרתו להקים ולהפעיל רשת חברתית בין נשים שעלו לישראל, לסייע להן להתחבר זו לזו ולאפשר להן נגישות למשאבים להם הן זקוקות, על מנת לשנות את חייהן, את הקהילה היהודית בה הן חיות ואת החברה בכלל, לעודד אקטיביזם בקרב נשים עולות לקידום שוויון מגדרי וסובלנות דתית ועדתית, ברוח הציווי היהודי של תיקון עולם.

זקס גם ציירת של פרשנות חברתית (Social commentary) ועובדת בשמן, אקריליק ומדיה מעורבת על קנבס. סגנון הציור הוא פיגורטיבי ריאליסטי והיצירות מתארות אינטראקציות וסיטואציות אנושיות בהן גלום גרעין של חוסר שוויון וצדק חברתי[2].

האקטיביזם החברתי בחייה בא לידי ביטוי ביצירותיה, שרבות מהן מאירות אפליה, דיכוי, צרות אופקים, אדישות לזולת, הדרה והשתקה של נשים[3].

כמנכ"לית נשות הכותל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לזלי זקס מניפה ספר תורה בכותל
לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל ורחל כהן ישורון נעצרות בשל התעטפות בטלית בכותל

במקביל, ב-2008 החלה לשמש כמנכ"לית נשות הכותל, ארגון אקטיבי שמייצר מאבק שהחל לצבור תאוצה וחשיפה ציבורית עם פעילותו הרחבת הכותל המערבי. לזלי זקס נעצרה ארבע פעמים לאחר שהתעטפה בטלית ברחבת הכותל המערבי. במעצר הרביעי שלה הובאה לפני השופט משה סובל, שנתן פסק דין תקדימי[4], שמאשר את החוקיות של תפילת נשות הכותל[5], והמעצרים בשל התעטפות בטלית הופסקו. בשנת 2016 נעצרה שוב, בשל הכנסה וקריאה בספר תורה בעזרת נשים בכותל המערבי[6].

בעקבות פסק הדין, מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט להקים ועדה להקמת עזרה פלורליסטית בחלק הדרומי של הכותל, קשת רובינזון. לאחר שלוש שנים של דיונים וחתימה על הסכם בין כל הצדדים, ביטל ראש הממשלה את ההחלטה ואת הקמת העזרה הפלורליסטית, ונשות הכותל ממשיכות להתפלל בעזרת הנשים[7].

במסגרת תפקידה, היא נתנה מאות הרצאות בישראל ומחוצה לה, רואיינה באמצעי תקשורת רבים[8][9] והובילה באוקטובר 2014 קמפיין על גבי אוטובוסים, הקורא לנערות לבוא לחגוג בת מצווה בעלייה לתורה עם נשות הכותל[10].

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שרותה הצבאי, היא הייתה אחת המתנדבות הראשונות במרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית בחיפה והייתה אחת מהיוזמות והפעילות המרכזיות בהקמתו של אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה.

בין השנים 1991- 1998 גם שימשה כחברת הנהלה במקלט לנשים מוכות "אישה לאישה" בירושלים.

בנוסף לקידום זכויות הנשים, פעלה לזלי זקס לאורך שנים לקידום מטרות ציבוריות נוספות לקידום פלורליזם יהודי בישראל.

מ-1999 ועד 2003 שימשה בהתנדבות כיושבת ראש של קואליציית עיקר למען עגונות ומעוכבות גט, בה פעלו 22 ארגונים (ארגוני נשים וארגונים דתיים ליברליים) לשינוי במצבן ההלכתי והחוקי של נשים מעוכבות גט ועגונות[11].

בין שאר התפקידים, היא שימשה בתנועה הרפורמית - יהדות מתקדמת בישראל בהתנדבות גם כיו"ר ועדת הביקורת בהיברו יוניון קולג' במשך עשר שנים, יו"ר עמותת גני חיים (חמישה גני ילדים במתחם בית שמואל וההיברו יוניון קולג') ויו"ר קרן בכבוד – הקרן ההומניטרית של התנועה הרפורמית[12]. כמו כן היא שימשה גם כדירקטורית בקרן הקיימת לישראל.

לזלי זקס מכהנת כיום (2020) כסגנית ומ"מ יו"ר התנועה הרפורמית בישראל וכיו"ר המכינה הקדם צבאית תל אביב יפו וחולון.

תערוכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זקס הציגה את תמונותיה במספר תערוכות[13], ביניהן:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממאמריה:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ פרויקט קשר ישראל, באתר "גיידסטאר ישראל"
 2. ^ לזלי זקס: השמיעיני את קולך, באתר הארץ
 3. ^ ארגון ליב"ה תוקף את נשות הכותל, באתר ערוץ 7, 4 ביוני 2020
 4. ^ פסק הדין משה סובל נשות הכותל
 5. ^ קובי נחשוני ונעם (דבול) דביר, בית המשפט: לא הייתה עילה למעצר נשות הכותל, באתר ynet, 11 באפריל 2013
 6. ^ מנדי גרוזמן, לראשונה בכותל: ספר תורה הוברח לרחבת הנשים, באתר nrg‏, 24 באוקטובר 2014
  "הציבור הישראלי ויתר על הכותל המערבי", באתר ‏מאקו‏‏, ‏22 באוקטובר 2012‏
 7. ^ לזלי זקס, ‏מתווה הכותל קרס, והנשים נשארו מתפללות סוג ב', באתר גלובס, 4 בפברואר 2019
 8. ^ מקווים שהמשטרה תגן: נשות הכותל יעמידו דוכן הנחת תפילין לנשים בירושלים, בגלי צה"ל, 29-01-2019
 9. ^ לזלי זקס, ‏כניעה לדרישות הרבנים להפרדה מגדרית תוביל למחיקת נשים מהמרחב הציבורי, באתר מעריב אונליין, 26 בדצמבר 2017
 10. ^ צביקה קליין, נשות הכותל קוראות לקיים טקסי בת מצווה בכותל, באתר nrg‏, 13 באוקטובר 2014
 11. ^ עיקר - קואליציה למען עגונות ומעוכבות גט
 12. ^ קרן בכבוד
 13. ^ נעמה ריבה, "כשהתגייסתי כולם ציפו שהבנות יהיו מזרן - בגלל זה נהייתי פמיניסטית", באתר הארץ, 04.09.19