לחשוב מהר, לחשוב לאט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לחשוב מהר, לחשוב לאט
Thinking, Fast and Slow
לחשוב מהר, לחשוב לאט.jpg
מידע כללי
מאת דניאל כהנמן עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה עיון עריכת הנתון בוויקינתונים
נושא פסיכולוגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה פראר, סטראוס וג'ירו עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום הוצאה ניו יורק עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 25 באוקטובר 2011 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עמודים 542 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

לחשוב מהר, לחשוב לאט הוא ספר רב-מכר[1] שיצא בשנת 2011 על ידי דניאל כהנמן חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2002. הספר זכה בשנת 2012 בפרס האקדמיה הלאומית לתקשורת על עבודת היצירה הטובה ביותר המסייעת לקהל הרחב להבין נושאים במדעי ההתנהגות, הנדסה ורפואה[2].

הספר מסכם את המחקר שערך כהנמן במשך עשרות שנים, לעיתים קרובות בשיתוף עם עמוס טברסקי[3][4]. הספר מכסה את כל שלושת השלבים בקריירה שלו: ימיו הראשונים בעבודה על הטיות קוגניטיביות, עבודתו על תורת הערך ועבודתו המאוחרת יותר על אושר.

התזה המרכזית היא דיכוטומיה בין שני אופני מחשבה: "מערכת 1" היא מהירה, אינסטינקטיבית ורגשית; "מערכת 2" איטית יותר, מכוונת יותר והגיונית יותר. הספר תוחם הטיות קוגניטיביות הקשורות לכל סוג חשיבה, החל במחקר של כהנמן בנושא שנאת הפסד. החל מאפקט המסגור בבחירות ועד נטייתם של אנשים להחליף שאלה קשה בשאלה שקל לענות עליה, הספר מציג כמה עשורים של מחקר אקדמי שמציע שאנשים נותנים אמון רב מדי בשיפוט האנושי.

הספר חולק גם תובנות רבות מעבודתו של כהנמן במהלך שירותו בצבא ההגנה לישראל ועם המחלקות ומשתפי הפעולה השונים שתרמו לצמיחתו כהוגה דעות וכחוקר.

סיכום[עריכת קוד מקור | עריכה]

שתי מערכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחלקו הראשון של הספר מתאר כהנמן שתי דרכים שונות בהן המוח יוצר מחשבות:[5]

 • מערכת 1: מהירה, אוטומטית, תכופה, רגשית, סטריאוטיפית, לא מודעת. דוגמאות (לפי סדר המורכבות) של דברים שמערכת 1 יכולה לעשות:
קבע שאובייקט נמצא במרחק גדול יותר מאובייקט אחר
מקם את מקור הצליל הספציפי
השלם את הביטוי "מלחמה ו ..."
הבע גועל נפש כשרואים תמונה מבחילה
פתור 2 + 2 =?
קרא טקסט על שלט חוצות[6]
נהג במכונית בדרך ריקה
שחק מסע שחמט מצוין (אם אתה אמן שחמט)
הבן משפטים פשוטים
קשר את התיאור 'אדם שקט ומובנה עם עין לפרטים' לעיסוק מסוים
 • מערכת 2: איטית, מאמצת, לא תכופה, הגיונית, מחושבת, מודעת. דוגמאות לדברים שמערכת 2 יכולה לעשות:
הכן את עצמך לפני תחילת הספרינט
הפנה את תשומת ליבך לעבר הליצנים בקרקס
הפנה את תשומת לבך למישהו במסיבה רועשת
חפשו את האישה עם השיער האפור
אמץ את הזיכרון שלך כדי לזהות צליל
שמור על קצב הליכה גבוה מהרגיל
קבע את מידת ההתאמה של התנהגות מסוימת במסגרת חברתית
ספור את מספר האותיות A בטקסט מסוים
הכתב למישהו את מספר הטלפון שלך
חנה בחניה מאוד צמודה
קבע את יחס המחיר לאיכות של שתי מכונות כביסה
קבע את התוקף של הנמקה לוגית מורכבת
פתור 17 × 24

כהנמן מכסה מספר ניסויים שנועדו להבליט את ההבדלים בין שתי מערכות מחשבה אלה, ולהראות כיצד הן מגיעות לתוצאות שונות אפילו בהינתן אותם נתונים. מונחים ומושגים כוללים קוהרנטיות, תשומת לב, עצלנות, אסוציאציה, קפיצה למסקנות, WYSIATI (מה שאתה רואה זה כל מה שיש) וכיצד ניתן ליצור החלטות. הדיון במערכת 1 מול מערכת 2 צולל להנמקה או להיעדרה לקבלת החלטות אנושיות, עם השלכות גדולות על תחומים רבים כולל משפט ומחקר שוק[7].

היוריסטיות והטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק השני מציע הסברים מדוע בני אדם מתקשים לחשוב באופן מחשבה סטטיסטי[8]. זה מתחיל בתיעוד של מגוון מצבים שבהם אנחנו מגיעים להחלטות בינאריות או לא מצליחים לקשר במדויק הסתברויות סבירות לתוצאות. כהנמן מסביר את התופעה באמצעות תאוריית היוריסטיקה. כהנמן וטברסקי כיסו במקור נושא זה במאמר פורץ הדרך שלהם משנת 1974 שכותרתו "Judgment under Uncertainty: Heuristics and Biases"[9].

כהנמן משתמש בהיוריסטיקה כדי לקבוע שחשיבה של מערכת 1 כרוכה בקישור מידע חדש לדפוסים קיימים, או מחשבות, במקום ליצור דפוסים חדשים לכל חוויה חדשה. לדוגמה, ילד שרק ראה צורות עם קצוות ישרים יחווה אוקטגון ולא משולש כשהוא צופה לראשונה במעגל. במטאפורה משפטית, שופט המוגבל לחשיבה היוריסטית יוכל רק לחשוב על מקרים היסטוריים דומים כאשר תוצג בפניו מחלוקת חדשה, במקום לראות את ההיבטים הייחודיים של אותו מקרה. בנוסף להצעת הסבר לבעיה הסטטיסטית, התאוריה מציעה גם הסבר להטיות אנושיות.

היוריסטיקת העיגון והתיקון[עריכת קוד מקור | עריכה]

היוריסטיקה זו משמשת לפתרון שאלות אומדן מספרי. שכשאדם מחפש לאמוד מספר כלשהו, כגון תאריך, עלות, זמן וכדומה, שאינו ידוע לו במדויק, הוא מסתמך פעמים רבות על מספר קיים, ה"עוגן", אשר נראה בעיניו כסביר. תשובתו של הנשאל תסתמך על עוגן זה, ותתוקן במקרה הצורך כלפי מעלה או כלפי מטה, אך תישאר קרובה במידה רבה לעוגן. "אפקט העיגון" מציין את הנטייה שלנו להיות מושפעים ממספרים לא רלוונטיים. מספרים גבוהים / נמוכים יותר הוצגו, ונבדקי הניסוי נתנו תגובות גבוהות / נמוכות יותר[10].

בניסוי מפורסם ביקשו מכלכלנים להעריך שיעורי ריבית. לקבוצת כלכלנים אחת נתנו עוגן באמצעות השאלה:"האם לדעתך שיעור הריבית יפחת מ-8%" ומיד אחר כך שאלו אותם לשיעור הריבית הצפוי לדעתם. לקבוצה שנייה הוצגה השאלה האחרונה, אחרי שנשאלו האם לדעתם ייפחת שיעור הריבית מ-14%. הכלכלנים שניתן להם עוגן גבוה יותר, 14%, חזו בממוצע שיעור ריבית צפוי גבוה יותר מאלו שהוצגה בפניהם השאלה על ה-8%. ממצא זה מעיד על חשיבותה של ההיוריסטיקה, אפילו כאשר מדובר בבעלי מקצוע.

זהו מושג חשוב שכדאי לזכור כשננהל משא ומתן או נשקול הצעת מחיר. כדוגמה, מרבית האנשים, כששואלים אותם האם גנדי היה בן יותר מ -114 במותו, ינקבו באומדן גבוה בהרבה מגילו בעת המוות מאשר אחרים שנשאלו אם גנדי היה בן פחות או יותר מ-35. ניסויים מראים כי התנהגותנו מושפעת, הרבה יותר ממה שאנחנו יודעים או רוצים, מהסביבה של הרגע.

היוריסטיקת הזמינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

[11]היוריסטיקת הזמינות או היוריסטיקת הנגישות היא יישום פשטני של היוריסטיקה בהערכת ההסתברות על בסיס הקלות שבה אפשר לדמיין את התוצאות. כך, תוצאות שניתן לתארן ולדמיינן בקלות, המוצגות באופן טעון מבחינה רגשית, תחשבנה קלות יותר להצגה מתוצאות שקשה להבינן. התוצאה כאן היא, בדרך כלל, הטיה קוגניטיבית.

דוגמה טיפוסית ליישום של היוריסטיקת הזמינות ניתן למצוא בסברה הנפוצה שהסיכוי למות מטריפה על ידי כריש גבוה יותר מהסיכוי למות מפגיעת חלקי מטוס נופלים, אף על פי שהסיכוי לאחרון גבוה פי 30. הסיבה לכך נעוצה, ככל הנראה, בעובדה שהתקפות כריש זוכות לחשיפה רחבה יותר באמצעי התקשורת ובסרטים ומשום שקל לאדם לדמיין את מלוא אימתן. נפילת חלקי מטוס, לעומת זאת, פחות מסוקרת ויש בה מידה רבה של אקראיות.

סייג חשוב להיוריסטיקת הזמינות נעוץ במידת השליטה הממשית או הנתפשת של אנשים באירועים מסוימים. לדוגמה, אנשים חוששים יותר מהתרסקות מטוס או מפעולה טרוריסטית מאשר מנהיגה במכונית, אף על פי שמבחינה סטטיסטית הסיכוי להיפגע בתאונת מכונית גבוה לאין שיעור מהסיכוי להפגע בפעולה טרוריסטית או מנפילת מטוס. סיבה מסייעת ליחס ההפוך של החשש היא העובדה שבהתרסקות מטוס או בפעולה טרוריסטית מידת השליטה הנתפשת והממשית של המעורב בה היא קטנה מאוד, בעוד שבנהיגה במכונית קיימת תחושת שליטה רבה הרבה יותר.

היוריסטיקת הזמינות היא קיצור דרך מנטלי המתרחש כאשר אנשים מבצעים שיפוט לגבי ההסתברות לאירועים על סמך כמה קל לחשוב על דוגמאות. היוריסטיות הזמינות פועלת מתוך תפיסה כי "אם אפשר לחשוב על זה, זה חייב להיות חשוב." זמינות ההשלכות הקשורות בפעולה קשורה בצורה חיובית לתפיסות לגבי גודל ההשלכות של אותה פעולה. במילים אחרות, ככל שקל יותר לזכור את ההשלכות של משהו, כך אנו תופסים את ההשלכות הללו. לפעמים, היוריסטיקת הזמינות מועילה, אך התכיפות בהם אנו נזכרים באירועים שהם בדרך כלל לא השתקפות מדויקת של ההסתברויות של אירועים כאלה בחיים האמיתיים[12].

היוריסטיקת הייצוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

היוריסטיקת הייצוגיות הוא מצב שבו בני אדם שופטים דברים כדומים על בסיס הדמיון ביניהם "על פניו", לעיתים קרובות על בסיס תכונות שטחיות כמו מאפיינים עיקריים. לעיתים קרובות, כאשר משתמשים בהיוריסטיקת הייצוגיות נוטים להתעלם משיעור הבסיס - המידע על השכיחות האמיתית של התופעה או האובייקט באוכלוסייה.

לפי טברסקי וכהנמן, היוריסטיקת הייצוגיות יכולה להסביר את הקושי שחווים אנשים בזיהוי רצפים אקראיים באמת, משום שאנשים מצפים לשינויים רבים יותר מאשר קיימים בפועל ברצף אקראי, במיוחד בציפייה שרצף קצר של אירועים אקראיים יהיה דומה או מייצג לרצפים ארוכים הרבה יותר של אותם אירועים. תופעה זו אחראית להטיות קוגניטיביות כמו אשליית הצבר ולכשלים לוגיים כמו כשל המהמר וכשל רגרסיה.

מערכת 1 מועדת להחליף שאלה קשה בשאלה פשוטה יותר במה שכהנמן מכנה הניסוי "הידוע והנתון במחלוקת ביותר" שלהם, "בעיית לינדה", סופר לנבדקים על אשה דמיונית בשם לינדה, צעירה, רווקה, דוברת ופקחית מאוד, שכסטודנטית עסקה רבות בנושא האפליה וצדק חברתי. הם נשאלו האם סביר יותר שלינדה היא פקידה בבנק או שהיא פקידה בבנק ופמיניסטית פעילה. התגובה המדהימה הייתה שהמשפט מדובר "בפקידה פמיניסטית" קיבל הסתברות גבוהה יותר מ" פקידה בבנק", תוך הפרה של חוקי ההסתברות. (כל פקידה בבנק פמיניסטית היא פקידה בבנק.) במקרה זה מערכת 1 בדקה את השאלה הקלה יותר, "האם לינדה היא פמיניסטית?", והתעלמה מהעיסוק. גישה אלטרנטיבית היא שהנבדקים הוסיפו השלכה תרבותית שלא נאמרה מכך שהתשובה האחרת רומזת שלינדה לא הייתה פמיניסטית.

אופטימיות ושנאת הפסד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כהנמן כותב על "הטיה אופטימית נפוצה", אשר "עשויה בהחלט להיות המשמעותית ביותר בהטיות הקוגניטיביות." הטיה זו יוצרת אשליה של שליטה, שיש לנו שליטה משמעותית על חיינו.

ניסוי פשוט מגלה את שכיחותה של סוג אחד של אופטימיות לא מוצדקת. הטעות התכנונית היא הנטייה להערכת יתר של חסכונות ודברים שנקבל במחיר נמוך ולהעריך הערכת חסר את העלויות, מה שממריץ אנשים לקחת על עצמם פרויקטים מסוכנים. בשנת 2002, צפי העלות לשיפוץ מטבח אמריקאי היה בממוצע 18,658 דולר, אך למעשה עלה 38,769 דולר[13].

כדי להסביר את עודף הביטחון העצמי, כהנמן מציג את המושג שהוא קורא לו "מה שאתה רואה הוא כל מה שיש" (What You See Is All There Is - WYSIATI). תאוריה זו קובעת שכאשר התודעה מקבלת החלטות, היא עוסקת באופן ראשוני בדברים הידועים, תופעות שהתודעה כבר צפתה בהן. לעיתים רחוקות היא תשקול משתנים בלתי ידועים, תופעות שהיא יודעת שהן רלוונטיות אך אין לגביהן מידע. לבסוף נראה שהיא מתעלמת מהאפשרות של משתנים בלתי ידועים, תופעות לא ידועות בעלות רמת מהותיות לא ידועה.

הוא מסביר כי בני האדם אינם מצליחים לקחת בחשבון את המורכבות וכי הבנתם את העולם מורכבת מסט תצפיות קטן ובהכרח לא מייצג. יתרה מכך, התודעה בדרך כלל אינה אחראית לתפקיד האקראיות ולכן היא מניחה בטעות שאירוע עתידי ישקף אירוע עבר.

אפקט המסגור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסגור הוא ההקשר בו מוצגות הבחירות. ניסוי: הנבדקים נשאלו אם הם יבחרו לבצע ניתוח אם שיעור "ההישרדות" הוא 90 אחוז, ואילו לאחרים נאמר ששיעור התמותה הוא 10 אחוז. המסגור הראשון הגביר את ההסכמה לבצע הניתוח, אף על פי שהמשמעות של שני המשפטים זהה[14].

עמוס טברסקי ודניאל כהנמן בחנו כיצד ניסוחים שונים השפיעו על תגובות משתתפים לבחירה במצב היפותטי של חיים ומוות בשנת 1981[15].

המשתתפים במחקר התבקשו לבחור בין שני טיפולים שונים עבור 600 איש שנפגעו ממחלה קטלנית:

טיפול מסוג א' צפוי היה לגרום לכ-400 מקרי מוות, בעוד שלטיפול מסוג ב' היה סיכוי של 33% שאיש לא ימות, אבל סיכון של 66% שכולם ימותו.

בחירה זו הוצגה במסגרת המחקר לנחקרים במסגור חיובי (כלומר: כמה אנשים יחיו) או במסגור שלילי (כלומר: כמה אנשים ימותו).

מסגור טיפול מסוג א' טיפול מסוג ב'
חיובי מציל חיים של 200 איש 33% סיכוי להציל את כל 600 האנשים, 66% סיכוי שאף אחד לא יינצל
שלילי 400 אנשים ימותו 33% סיכוי שלא ימותו אנשים, סבירות של 66% שכל ה 600 ימותו

טיפול א' נבחר על ידי 72% מהנחקרים כאשר הוצג במסגור חיובי ("מציל חיים של 200 איש") ואילו כאשר הוצג במסגור שלילי ("400 אנשים ימותו") רק 22% מהנחקרים בחרו בו.

אפקט זה הופיע גם בהקשרים אחרים:

 • 93% מתלמידי דוקטורט ביצעו רישום מוקדם ללימודים, כאשר הודגש בפניהם שעל רישום מאוחר יהיה עליהם לשלם קנס, בעוד שרק 67% מהתלמידים ביצעו רישום מוקדם כאשר הודגש בפניהם שיש הנחה על רישום מוקדם[16].
 • 62% מהאנשים לא הסכימו עם "גינוי פומבי של הדמוקרטיה", אך רק 46% מהאנשים הסכימו כי נכון "לאסור על גינוי פומבי של הדמוקרטיה"[17].
 • יותר אנשים יתמכו במדיניות כלכלית אם שיעור התעסוקה יהיה מודגש יותר מאשר שיעור האבטלה[18].
 • נטען כי מעצר קדם-משפטי עשוי להגביר את נכונותו של הנאשם לקבל עסקת טיעון, שכן המאסר, במקום החופש, יהיה קו הבסיס שלו, והודאה באשמה תיתפס אצל הנאשם כמה שיביא לשחרורו המוקדם ולא כמעשה שיכניס אותו לכלא[19].

עלות שקועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקום לשקול את הסיכויים שהשקעה נוספת (שולית) תניב תשואה חיובית, אנשים נוטים "לזרוק כסף טוב אחרי כסף רע" ולהמשיך להשקיע בפרויקטים עם סיכויי הצלחה קלושים שכבר צרכו משאבים משמעותיים. באופן חלקי זה כדי להימנע מרגשות חרטה[20].

בכלכלה, בתמחיר ובתהליכי קבלת החלטות, עלות שקועה או עלות אבודה (מוכר גם בשם הלועזי sunk cost) היא הוצאה שכבר בוצעה ולא ניתנת להחזר, ולכן כבר אינה רלוונטית לקבלת החלטות עתידיות. לעיתים מדובר על השקעה בסדרי גודל גדולים, לדוגמה הקמת מפעל חדש, או הקמת מיזמי תשתית, כשהתוצאה העסקית בדיעבד אינה מצדיקה את ההשקעה.

ההוצאות הרלוונטיות לשיקולי הפעלת עסק הן עלויות קבועות ועלויות משתנות. עלות שקועה אינה משתייכת לשני סוגי עלויות אלה. במיוחד יש להבחין בין העלות השקועה, כהשקעה במפעל או בציוד שנעשתה כבר ואינה ניתנת למניעה או להחזרה, לבין העלות הקבועה, שהיא עלות הפעלתו של המפעל או העסק, ואשר ניתן להימנע ממנה על ידי הדממת המכונות וסגירת המפעל, או חלק ממנו. כעלות השקועה נלקח רק אותו חלק מההשקעה בנכס שאינו בר-החזרה, ולכן יש לנכות מסך העלות שהושקעה את ערך המימוש של הנכס.

עלות שקועה היא פרמטר כלכלי. בחשבונאות נהוג להפחית עלויות בצורה ליניארית, כך שהשקעה הונית גדולה תגרום מדי שנה לרישום של הוצאה בדוח הרווח וההפסד, ולהפסד. הגישה הכלכלית מתעלמת מהוצאה זו, והיא אינה נלקחת כשיקול לאחר שהוצאה. כך שייתכן מצב שבו מפעל מפסיד עדיין כדאי להפעלה.

אפקט העלות השקועה או "ההוצאה האבודה" נבחן על ידי כלכלנים העוסקים בתורת הערך. נמצא כי מנהלים נטו להמשיך בפרויקטים כושלים, על אף שלא הייתה לכך הצדקה. אפקט זה נקרא גם "אפקט הקונקורד", על שם מטוס הקונקורד. בפרויקט זה הושקעו סכומי עתק גם לאחר שהיה ברור שהפרויקט ייכשל, והפעלת המטוס לא תהיה כלכלית, עד שלבסוף המטוס קורקע.

ביטחון יתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק זה של הספר מוקדש לביטחון מופרז במה שהתודעה מאמינה שהוא יודעת. המחבר מסביר שאנשים לרוב מעריכים ביתר את מידת הבנתם בעולם וממעיטים את חלקה של המקריות או המזל. זה קשור לוודאות המוגזמת של ראייה לאחור, כאשר נראה כי אירוע מובן לאחר שהוא התרחש או התפתח. השקפותיו של כהנמן על ביטחון יתר מושפעות מנאסים טאלב.

אפקט ביטחון יתר היא הטיה מבוססת היטב, בה הביטחון הסובייקטיבי של האדם בשיקול דעתו גדול מהדיוק האובייקטיבי של החלטותיו אלה, במיוחד כאשר הביטחון גבוה יחסית[21]. ביטחון יתר הוא דוגמה אחת לכיול שגוי של הסתברויות סובייקטיביות. לאורך ספרות המחקר, ביטחון יתר הוגדר בשלוש דרכים שונות:

 1. הערכת יתר של ביצועיו בפועל;
 2. מיקום יתר של ביצועיו ביחס לאחרים;
 3. דיוק יתר בהבעת ביטחון בלתי מוצדק ברמת הדיוק של אמונותיו[22][23].

הדרך הנפוצה ביותר בה נחקר ביטחון יתר היא על ידי שאלת אנשים עד כמה הם בטוחים באמונות ספציפיות שהם מחזיקים או בתשובות שהם מספקים. הנתונים מראים כי שהביטחון עולה באופן שיטתי על דיוק, ומשתמע מכך שאנשים בטוחים יותר שהם צודקים ממה שמגיע להם להיות. אם לביטחון אנושי היה כיול מושלם, החלטות בביטחון של 100% היו נכונות 100% מהזמן, 90% ביטחון נכונות 90% מהזמן, וכן הלאה לגבי רמות הביטחון האחרות. לעומת זאת, הממצא העיקרי הוא שהביטחון עולה על דיוק כל עוד הנבדק עונה על שאלות קשות בתחום לא מוכר. לדוגמה, במשימת איות, הנבדקים צדקו בערך 80% מהזמן, בשעה שהם טענו שהם בטוחים במאה אחוז[24]. במילים אחרות, שיעור השגיאות היה 20% כאשר הנבדקים ציפו שזה יהיה 0%. בסדרה שבה הנבדקים הגיבו בתגובות אמת או שקר לשאלות ידע כללי, הם היו בטוחים ביתר בכל הרמות. כשהיו בטוחים במאת האחוזים לגבי התשובה לשאלה, הם טעו 20% מהפעמים[25].

בחירות או אפשרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק זה חוזר כהנמן לכלכלה ומרחיב את עבודתו בנושא תורת הערך. הוא דן בנטייה להתייחסות לבעיות בנפרד וכיצד, כאשר נבחנות נקודות ייחוס אחרות, לבחירה של נקודת ייחוס (המכונה מסגרת) יש השפעה לא פרופורציונלית על התוצאה. פרק זה מציע גם עצות כיצד ניתן להימנע מכמה חסרונות בחשיבה של מערכת 1.

תורת הערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – תורת הערך

כהנמן פיתח את תורת הערך, הבסיס לפרס נובל שלו, כדי להסביר טעויות ניסוי בהן הבחין בבחינת פונקציית התועלת בתורת התועלת המסורתית של דניאל ברנולי[26]. על פי כהנמן, פונקציית תועלת מניחה הנחות הגיוניות של רציונליות כלכלית שאינן משקפות את הבחירות בפועל של אנשים, ואיננה מביאה בחשבון הטיות קוגניטיביות.

כהנמן וטברסקי ביצעו ניסויים אשר הראו שאנשים לא מתנהגים בהכרח לפי תאוריה זו, והבחירות שלהם אינן בהכרח רציונליות. תורת הערך נועדה להסביר את הסטיות מההתנהגות המתבקשת לפי תיאורית תוחלת התועלת. על פי תורת הערך, אנשים נוהגים לתת משקלים שגויים להחלטות תחת אי ודאות ביחס להחלטות תחת ודאות. אפקט הוודאות מטה את החלטת מקבל ההחלטות אם יש ודאות. אף על פי שאין תצוגת ההחלטה אמורה להשפיע על מקבל ההחלטה, אנשים נוטים לשנות החלטתם לפי תצוגת האפשרויות. בתורת הערך, ניתנו משקלים שונים כדי לשחזר החלטות אלו ולמדל את ההחלטות שמקבלים אנשים, לפי תפישתם.

דוגמה אחת לכך היא שאנשים נרתעים מהפסד: הם נוטים יותר לפעול כדי למנוע הפסד מאשר להשיג רווח. דוגמה נוספת היא שהערך שאנשים מציבים על שינוי בהסתברות (למשל לזכות במשהו) תלוי בנקודת ההתייחסות: נראה כי אנשים מציבים ערך גבוה יותר על שינוי מ-0% ל-10% (עוברים מאי-אפשרות לאפשרות) מאשר, נניח, מ-45% ל-55%, והם מציבים את הערך הגדול מכולם על שינוי מ-90% ל-100% (עוברים מאפשרות לוודאות). זה קורה על אף העובדה שלפי התאוריה המסורתית כל שלושת השינויים נותנים את אותה עלייה בתועלת. בהתאם לשנאת סיכון, הסדר של הראשון והשלישי מתהפך כאשר האירוע מוצג כמפסיד ולא מרויח משהו: שם, הערך הגדול ביותר מושם על הקטנת ההסתברות להפסד ל-0.

לאחר פרסום הספר פרסם כתב העת "Journal of Economic Literature" דיון מעמיק בנוגע לתורת הערך[27], וכן ניתוח של ארבעת הגורמים הבסיסיים עליהם הוא נשען.

שני עצמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק החמישי של הספר מתאר ממצאים המבחינים בין "שני עצמי", "האני החווה" ו"האני הזוכר".

כהנמן הציע מידה חליפית שתעריך הנאה או כאב שנדגמו מרגע לרגע ואז יסוכמו לאורך זמן. כהנמן כינה רווחה זו שנחוותה וקשר אותה ל"אני" נפרד. הוא הבחין בין הרווחה שזכרנו ושהסקרים ניסו למדוד. הוא מצא ששני מדדי האושר הללו התבדרו.

החיים כסיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

התגלית המשמעותית של כהנמן הייתה כי לעצמי הזוכר לא אכפת ממשך החוויה הנעימה או הלא נעימה. במקום זאת, הוא מדרג בדיעבד חוויה לפי שיא (או שפל) של החוויה, ועל פי סיומה. העצמי הזוכר שולט במסקנה, בהערכה הסופית של המטופל.

"מוזר ככל שזה נראה", כותב כהנמן, "אני הוא העצמי הזוכר, והעצמי החווה, שמהווה את חיי, הוא כמו זר עבורי."

"Odd as it may seem, I am my remembering self, and the experiencing self, who does my living, is like a stranger to me"

שביעות רצון שחווינו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כהנמן החל לראשונה לחקור את שביעות רצון בשנות התשעים. באותה תקופה מרבית מחקרי האושר הסתמכו על סקרים הנוגעים לשביעות רצון מהחיים. כמי שהגיע לנושא מחקר זיכרונות לא אמינים בעבר, לכהנמן היה ספק בשאלת שביעות רצון מהחיים כאינדיקטור טוב לאושר. הוא עיצב שאלה שהתמקדה במקום זאת בשביעות רצון של העצמי החווה. כהנמן הציע כי "הלן הייתה מאושרת בחודש מרץ" אם בילתה את רוב זמנה בפעילויות שהיא מעדיפה להמשיך לעשות ולא להפסיק, מעט זמן במצבים שרצתה לחמוק מהם, ולא יותר מדי זמן במצב נייטרלי, מצב שלא תעדיף להמשיך או להפסיק את הפעילות כך או כך.

חושבים על החיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כהנמן מציע שהתמקדות באירוע כמו נישואין או מכונית חדשה יכולה לספק אשליה מעוותת של הערך האמיתי. "אשליה מתמקדת" זו חוזרת על רעיונות קודמים של החלפת שאלות קשות בשאלות קלות יותר למענה וב- WYSIATI (מה שאתה רואה זה כל מה שיש).

פרסים ואותות כבוד לספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרס הספרים בלוס אנג'לס טיימס לשנת 2011 בקטגוריה Current Interest[28]
 • פרס הספר הטוב ביותר באקדמיה הלאומית למדעים בשנת 2012[29]
 • הספרים הטובים ביותר של Globe and Mail לשנת 2011[31]
 • אחד מספרי השנה של The Economist's לשנת 2011[32]

הצלחה מסחרית וביקורות בעיתונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2012 הספר מכר למעלה ממיליון עותקים[34]. בשנה שפורסם היה ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס[35]. הספר זכה לביקורות בעיתונים: הפינגטון פוסט[36], הגרדיאן[37], הניו יורק טיימס[38], הפייננשל טיימס[39], האינדפנדנט[40], בלומברג[41] וThe New York Review of Books[42].

הספר נסקר בצורה רחבה בכתבי עת מומחים, כולל כתב העת לספרות כלכלית (Journal of Economic Literature)[43], כתב העת האמריקני לחינוך (American Journal of Education)[44], כתב העת האמריקאי לפסיכולוגיה (The American Journal of Psychology)[45], תורת התכנון (Planning Theory)[46], הכלכלן האמריקני (The American Economist)[47], כתב העת לסיכון וביטוח (he Journal of Risk and Insurance)[48], מישיגן - סקירת חוק (The Michigan Law Review)[49], מדען אמריקני (American Scientist)[50], סוציולוגיה עכשווית[51](Contemporary Sociology)[52], Science[53],(Contexts) Contexts, (The Wilson Quarterly)[54], תקשורת טכנית[55], כתב העת למשפטים באוניברסיטת טורונטו (The University of Toronto Law Journal)[56], סקירה של סמנטיקה כללית (A Review of General Semantics)[57] ו (Scientific American Mind)[58].

הספר נסקר גם במגזין שנתי על ידי האגודה למדעי הפסיכולוגיה[59].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ The New York Times Best Seller List – December 25, 2011
 2. ^ Daniel Kahneman's Thinking, Fast and Slow Wins Best Book Award From Academies; Milwaukee Journal Sentinel, Slate Magazine, and WGBH/NOVA Also Take Top Prizes in Awards' 10th Year, www8.nationalacademies.org (באנגלית)
 3. ^ Holt, Jim (2011-11-25). "Thinking, Fast and Slow — By Daniel Kahneman — Book Review". The New York Times (באנגלית אמריקאית). ISSN 0362-4331. נבדק ב-2019-08-19.
 4. ^ Daniel Kahneman, Thinking, Fast and Slow, Farrar, Straus and Giroux, 2011-10-25. (באנגלית)
 5. ^ Jonathan St. B. T . Evans and Keith Frankish, eds., In Two Minds: Dual Processes and Beyond (New York: Oxford University Press, 2009) לסקירה כללית של הנושא
 6. ^ Lavie, “Attention, Distraction and Cognitive Control Under Load,” Current Directions in Psychological Science 19 (2010): 143–48 אם הטקסט הוא בשפה שאתה מכיר, אתה תקרא אותו אלא אם כן תהיה מרוכז לחלוטין בנושא אחר
 7. ^ System 1 vs 2 Decision Making for Market Research, Upfront Analytics (באנגלית)
 8. ^ Howard Wainer and Harris L. Zwerling, “Evidence That Smaller Schools Do Not Improve Student Achievement,” Phi Delta Kappan 88 (2006): 300–303. The example was discussed by Andrew Gelman and Deborah Nolan, Teaching Statistics: A Bag of Tricks (New York: Oxford University Press, 2002)
 9. ^ Wayback Machine, web.archive.org, ‏2012-03-18
 10. ^ Holt, Jim (2011-11-25). "Thinking, Fast and Slow — By Daniel Kahneman — Book Review". The New York Times (באנגלית אמריקאית). ISSN 0362-4331. נבדק ב-2019-08-20.
 11. ^ Amos Tversky, Daniel Kahneman, Availability: A heuristic for judging frequency and probability, Cognitive Psychology 5, 1973-09-01, עמ' 207–232 doi: 10.1016/0010-0285(73)90033-9
 12. ^ Tversky, Amos, Judgment under uncertainty : heuristics and biases, עריכה: Kahneman, Daniel, Cambridge: Cambridge Univ. Press, 1982, מסת"ב 9780521240642. (באנגלית)
 13. ^ Holt, Jim (2011-11-25). "Thinking, Fast and Slow — By Daniel Kahneman — Book Review". The New York Times (באנגלית אמריקאית). ISSN 0362-4331. נבדק ב-2019-08-25.
 14. ^ Bloomberg - Are you a robot?, www.bloomberg.com
 15. ^ Tversky & Kahneman 1981
 16. ^ Gächter et al. 2009
 17. ^ Rugg, as cited in Plous 1993
 18. ^ Druckman 2001b
 19. ^ Bibas, Stephanos (2004). "Plea Bargaining outside the Shadow of Trial". Harvard Law Review. 117 (8): 2463–47. JSTOR 4093404. SSRN 464880.
 20. ^ Roger Lowenstein, Book Review: Thinking, Fast and Slow by Daniel Kahneman, https://www.bloomberg.com, ‏October 28, 2011
 21. ^ Gerry Pallier, Rebecca Wilkinson, Vanessa Danthiir, Sabina Kleitman, The Role of Individual Differences in the Accuracy of Confidence Judgments, The Journal of General Psychology 129, 2002-07-01, עמ' 257–299 doi: 10.1080/00221300209602099
 22. ^ Moore, Don A.; Healy, Paul J., The trouble with overconfidence., Psychological Review
 23. ^ Don A. Moore, Derek Schatz, The three faces of overconfidence, Social and Personality Psychology Compass 11, 2017, עמ' e12331 doi: 10.1111/spc3.12331
 24. ^ P. A. Adams, J. K. Adams, Confidence in the recognition and reproduction of words difficult to spell, The American Journal of Psychology 73, 1960-12, עמ' 544–552
 25. ^ Lichtenstein, Sarah; Fischhoff, Baruch; Phillips, Lawrence D., Judgment Under Uncertainty: Heuristics and Biases, עריכה: Kahneman, Daniel; Slovic, Paul; Tversky, Amos, Cambridge University Press, עמ' 306–334, מסת"ב 978-0-521-28414-1
 26. ^ Wayback Machine, web.archive.org, ‏2014-11-17
 27. ^ Psychologists at the Gate: A Review of Daniel Kahneman’s Thinking, Fast and Slow
 28. ^ Book Prizes – Los Angeles Times Festival of Books» 2011 Los Angeles Times Book Prizes Winners & Finalists, web.archive.org, ‏2016-04-16
 29. ^ Daniel Kahneman's Thinking, Fast and Slow Wins Best Book Award From Academies; Milwaukee Journal Sentinel, Slate Magazine, and WGBH/NOVA Also Take Top Prizes in Awards' 10th Year, www8.nationalacademies.org (באנגלית)
 30. ^ The 10 Best Books of 2011
 31. ^ "The Globe 100: The very best books of 2011". נבדק ב-2019-10-29.
 32. ^ The Economist - Books of the Year 2011 (50 books), www.goodreads.com
 33. ^ The Best Nonfiction of 2011
 34. ^ Cooper, Glenda (2012-07-14). "Thinking, Fast and Slow: the 'landmark in social thought' going head to head with Fifty Shades of Grey" (באנגלית בריטית). ISSN 0307-1235. נבדק ב-2019-10-29.
 35. ^ http://www.hawes.com/2011/2011-12-25.pdf "The New York Times Best Seller List – December 25, 2011
 36. ^ David K. Levine, ContributorJohn H. Biggs Distinguished Professor of Economics, Washington University in St Louis, Thinking Fast and Slow and Poorly and Well, HuffPost, ‏2012-09-22 (באנגלית)
 37. ^ Strawson, Galen (2011-12-13). "Thinking, Fast and Slow by Daniel Kahneman – review". The Guardian (באנגלית בריטית). ISSN 0261-3077. נבדק ב-2019-10-29.
 38. ^ Holt, Jim (2011-11-25). "Thinking, Fast and Slow — By Daniel Kahneman — Book Review". The New York Times (באנגלית אמריקאית). ISSN 0362-4331. נבדק ב-2019-10-29.
 39. ^ Subscribe to read, Financial Times (באנגלית)
 40. ^ Thinking, Fast and Slow, By Daniel Kahneman, The Independent, ‏2011-11-18 (באנגלית)
 41. ^ Bloomberg - Are you a robot?, www.bloomberg.com
 42. ^ Dyson, Freeman (2011-12-22). "How to Dispel Your Illusions" (באנגלית). ISSN 0028-7504. נבדק ב-2019-10-29.
 43. ^ Psychologists at the Gate: A Review of Daniel Kahneman’s Thinking, Fast and Slow
 44. ^ Tony Durr, Thinking, Fast and Slow by Daniel Kahneman, American Journal of Education 120, 2014-02-01, עמ' 287–291 doi: 10.1086/674372
 45. ^ Joachim I. Krueger, Reviewing, Fast and Slow, The American Journal of Psychology 125, 2012, עמ' 382–385 doi: 10.5406/amerjpsyc.125.3.0382
 46. ^ Howell Baum, Thinking, fast and slow, Planning Theory 12, 2013-11-01, עמ' 442–446 doi: 10.1177/1473095213486667
 47. ^ John R. Brock, Book Review: Thinking, Fast and Slow, The American Economist 57, 2012-11, עמ' 259–261 doi: 10.1177/056943451205700211
 48. ^ Lisa A. Gardner, Thinking, Fast and Slow by Daniel Kahneman, Journal of Risk and Insurance 79, 2012, עמ' 1143–1145 doi: 10.1111/j.1539-6975.2012.01494.x
 49. ^ Alex Stein, ARE PEOPLE PROBABILISTICALLY CHALLENGED?, Michigan Law Review 111, 2013, עמ' 855–875
 50. ^ Steven Sloman, The Battle Between Intuition and Deliberation, American Scientist 100, 2012, עמ' 73–75
 51. ^ Amitai Etzioni, The End of Rationality?, Contemporary Sociology 41, 2012-09-01, עמ' 594–597 doi: 10.1177/0094306112457657b
 52. ^ Steven J. Sherman, Blink with Muscles, Science 334, 2011-11-25, עמ' 1062–1064 doi: 10.1126/science.1214243
 53. ^ James M. Jasper, Thinking in Context, Contexts 11, 2012-05, עמ' 70–71 doi: 10.1177/1536504212446467
 54. ^ Daniel Akst, Rushing to Judgment, The Wilson Quarterly (1976-) 35, 2011, עמ' 97–98
 55. ^ Kelly A. Harrison, Review of Thinking, Fast and Slow, Technical Communication 59, 2012, עמ' 342–343
 56. ^ Megan Lloyd Richardson, Nudge: Improving Decisions about Health, Wealth and Happiness, and: Thinking, Fast and Slow, and: Information and Exclusion (review), University of Toronto Law Journal 62, 2012-07-20, עמ' 453–457 doi: 10.1353/tlj.2012.0013
 57. ^ Philip Vassallo, Review of Thinking, Fast and Slow, ETC: A Review of General Semantics 69, 2012, עמ' 480–480
 58. ^ Sandra Upson, Daniel Kahneman, COGNITIVE ILLUSIONS, Scientific American Mind 22, 2012, עמ' 68–69
 59. ^ Max H. Bazerman, Review of Thinking, Fast and Slow by Daniel Kahneman, APS Observer 24, 2011-10-21