ליאוניד יודסין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: מישהו שמכיר את הנושא צריך לבדוק את נכונות הקביעות בערך, ולנפות את הטפל.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
ליאוניד יודסין
Юдасин, Леонид Григорьевич
לידה 8 באוגוסט 1959 (בן 63)
סנקט פטרבורג, ברית המועצות עריכת הנתון בוויקינתונים
הישג בולט מס' 5 בעולם בשנת 1991
הדרגה הגבוהה ביותר רב אמן משנת 1983
מד כושר מרבי 2645 (ינואר 1991)
מד כושר נוכחי ‏(מרץ 2023)
השכלה האוניברסיטה הפוליטכנית של סנקט פטרבורג עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה רוסיה,ישראל,ארצות הברית
הערות יהודי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ליאוניד יודסין (נולד ב-8 באוגוסט 1959 בלנינגרד, רוסיה) הוא שחמטאי יהודי בדרגת רב אמן בשחמט, שזכה במקומות הראשונים באליפות רוסיה ב-1990 ואלוף ישראל ב-1994 וב-1996. מתגורר בארצות הברית.

נכון לאפריל 2021, מדורג במקום ה-36 בישראל לפי מד כושר.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאוניד (אריה) יודסין נולד ברוסיה ב-1959, בן יחיד להורים יהודים חילוניים. בשנות השמונים החל לעלות בסולם הדרגות של השחמטאים, לאחר שבשנת 1984 זכה באליפות לנינגרד, ובשנת 1990 זכה במקום הראשון באליפות רוסיה ביחד עם עוד שלושה שחמטאים. עלה לישראל ב-1992 והתיישב בבאר שבע. בתקופה זו החל בתהליך חזרה בתשובה. בשנת 2001 עבר לארצות הברית והתיישב בברוקלין בקהילה חרדית, ויסד מועדון שחמט שנוהל על ידו. בשנת 2003 הוא שיחק בדו-קרב עם בוריס קריימן בשחמט מהיר שהסתיים בתיקו לאחר שישה משחקים. בשנים האחרונות הוציא ספר על ההיסטוריה של השחמט.

במקצועו יודסין הוא מהנדס חשמל. יודסין הקדיש הרבה שנים ללימודי פילוסופיה, פסיכולוגיה, היסטוריה, חקר הדתות (כולל דתות המזרח הרחוק) ועסק במשך זמן רב ביוגה. יודסין גם נהג לעשות טבילות קרח במי נהר קפואים בלנינגרד בזמן החורף, ביחד עם ילדיו.

בשחמט עסק כמקצוע משני בין עבודתו - מתן שיעורי שחמט פרטיים, לבין לימוד תורה וכתיבת ספרים ומאמרים.

חייו הפרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יודסין התנזר מבשר ודגים מגיל צעיר, ומאז ועד היום נשאר צמחוני. יודסין גם מנהל אורח חיים סגפני, מנהל דרשות בביתו ועוסק בעזרה לנזקקים. יודסין אומר שהוא שלל את הגישה המטריאליסטית עוד לפני התעניינותו ביהדות, כשהיה בברית המועצות, ושכיום הוא מקורב לעולם הליטאי. יודסין מרבה לבקר את סגנון החיים המודרני, שלדעתו כולל שטחיות ורדיפת תענוגות זולים, רוחניים וחומריים, והוא עוסק לרוב במאמריו באיסלאמיות הפנאטית והמיליטנטית, ובחולשת המשטרים הדמוקרטיים, לדבריו. הוא מכנה את ההתנגשות שתי הגישות האלו כ"המאבק בין האפור לפראי".

בנוסף, התבטא בחריפות כנגד מבצעי תוכנית ההתנתקות על שפעלו, לטענתו, כפושעים נגד יהודים, והתבטא בחריפות גם כנגד אנשי הציונות הדתית, שלטענתו מתרפסים בפני המדינה החילונית ותחלואיה, אפילו אחרי שלטענתו דרסה אותם. יודסין דוגל בליברליזם אבל למרות זאת מבקר רבות את הגישה היותר מדי ליברלית לטעמו, לגורמים עוינים שמנסים לערער את יסודות החברה המערבית. בנוסף, יודסין טוען שהליברליות של המדינות המערביות נעלמת כשהן דנות ביהודים או במדינת ישראל.

לדעתו, בני האדם צריכים לפעול לתיקון העולם על ידי השתלמות עצמית מוסרית ואינטלקטואלית, בעזרת השלטת "השכל הטוב" על כלל בני האדם. יודסין טוען שהתיקון האמיתי יקרה רק כשהמשיח יגיע וכולם יכירו בסמכותו העליונה. בעקבות זאת המשיח יגאל את העולם מהקטנות והשפלות ויחזיר לעולם את מושג הגדלות האמיתית.

ספריו וכתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 הוציא לאור ברוסית את הספר "מיתוס השחמט בן אלף השנה", שמהווה מעין אנציקלופדיה של שחמט שמטרתה להראות את משחק השחמט מכל זווית ראייה אפשרית. הספר מנסה לנתח את תולדות המשחק, תהליך התפתחותו ומידת השפעתו על האנושות, ובגלל זאת הוא עמוס בכמות מידע גדולה מתחומים אחרים - למשל מתמטיקה, פילוסופיה, פסיכולוגיה ועוד.
למשל, יודסין משתמש בפסיכואנליזה כדי לשרטט את הסוגים השונים של שחקני השחמט, ולכן דרוש ידע מסוים בתחומים האלו כדי להבין את ספרו. בנוסף, הספר כתוב כשיחה ולא בדרך הרגילה שבה ספרים מסוג כזה נכתבים, ולכן הקריאה בו קשה. הספר זכה לתגובות חיוביות ביותר של מספר שחמטאים מפורסמים ואנשי אקדמיה, ושניים מבכירי השחמטאים בעולם, גארי קספרוב ואלכסנדר חליפמן, אף כתבו בו דברי מבוא.

ספרו השני הוא ספר שירים, גם בשפה הרוסית, שנקרא "לאן אתה טס, בן אדם?", שיצא בשנת 2007. בספרו הוא מנסה להקיף מגוון רחב של נושאים שלדעתו אדם אינטליגנטי חייב להתייחס אליהם - כגון האדם ובוראו, המלחמה והשלום, אנטישמיות, פוליטיקה, מקומו של האדם בחברה המודרנית, חיפוש אחר תכלית העולם ועוד.
סגנון כתיבת השירים משתנה משיר לשיר תוך שימוש באמצעים לשוניים בלתי שגרתיים, ואפילו מיקומו של כל שיר ושיר בספר נבחר מראש כדי לשוות לספר צורה של חטיבה אחת, שבה לכל שיר יש תפקיד ייחודי משלו. כיום מנסים לתרגם חלק משיריו לעברית.

מלבד שני ספרים אלו, יודסין מפרסם לעיתים תכופות מאמרים בכתבי עת שונים שיוצאים בשפה הרוסית בארצות הברית ובישראל, והוא גם כותב מאמר שבועי על פרשת השבוע.

הופעות באולימפיאדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליאוניד יודסין ייצג את ברית המועצות ואת ישראל באולימפיאדות השחמט.

שנה לוח קבוצה מד כושר נקודות תוצאות % מקום
1990 1 עת ברית המועצות 2615 7 מ-9 5+ 4= 0- 77.8 1 קבוצתי, 3 אישי
1994 1 ישראל 2625 4 מ-9 2+ 4= 3- 44.4 14 קבוצתי
1996 2 ישראל 2595 4 מ-8 1+ 6= 1- 50 17 קבוצתי

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]