ליאור טל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליאור טל

ליאור טל שדה (נולד ב-1975) הוא איש חינוך, פובליציסט ופעיל חברתי ופוליטי. משמש סמנכ"ל תוכן וראש בית המדרש בקולות[1], שם הוא מנחה ומלווה קבוצות של סוכני שינוי ומנהיגים בכירים בישראל. שימש משנת 2008 ועד יולי 2013 כראש המכינה הקדם צבאית בינה[2]. מלמד בעמותת קולות ומגוון מקומות נוספים ומשמש מרצה אורח בצה"ל. בפברואר 2019 החל להגיש ולערוך פודקאסט בשם "קולות של רוח" בגלצ[3].

פעילות פוליטית וחברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת שירותו הצבאי שירת כלוחם בחטיבת גבעתי ובאוגדת עזה.

בשנים 2003-2005 ניהל את תנועת נוער מרצ והיה חבר בוועידת מרצ. בשנת 2006 עמד בראש מטה הבחירות של צביה גרינפילד בהתמודדות לרשימת המפלגה לכנסת ה-17, בה נבחרה למקום השישי. באותה שנה נבחר טל להנהלת המפלגה הארצית. טל נאבק בתוך מרצ כנגד מגמות של הקצנה פוסט-ציונית[4] ואנטי-דתית[5]. מאז בחירתה של זהבה גלאון לתפקיד היו"ר הפסיק לפעול במוסדות המפלגה.

בשנת 2005 הקים רשת קהילות לומדות ומתנדבות בשם "זהות"[6], במסגרת הרשת נפגשו עשרות צעירים חילוניים לערבי לימוד שבועיים ועסקו בעשייה חברתית. באותה שנה היה מעורב בהקמת "הישיבה החילונית" של בינה שבה לומדים מאות צעירים חילוניים יהדות מנקודת מבט פלורליסטית וחילונית ובמקביל עוסקים בעשייה חברתית במספר שכונות בדרום תל אביב.

בשנת 2008 קיבל על עצמו לעמוד בראש מכינת בינה, שחניכיה לומדים יהדות ומגוון נושאים הקשורים בחברה הישראלית, פעילים חברתית בשכונות דרום תל אביב וחיים בקבוצות שיתופיות.

בשנת 2015, לאחר שש שנים בראשות המכינה, עבר לעמוד בראש בית המדרש של קולות ומונה לסמנכ"ל התוכן של הארגון[7].

בשנת 2017 הוביל מאבק מוצלח כנגד החלטה של רשות הטבע והגנים לצנזר מידע מדעי במערת הנטיפים ואתרים נוספים בשל לחץ של ציבור חרדי. טל שטייל במערה חשד שמסתירים את גילה במכוון, שוחח עם איש צוות שהודה בפניו שכך הדבר, פרסם פוסט בעניין אשר הפך ויראלי ברשת הפייסבוק וסוקר בשורה של אמצעי תקשורת[8]. לבסוף הוציאה רשות הטבע והגנים הודעה רשמית בדף הפייסבוק שלה בזו הלשון: "המנכ"ל הנחה את האתר לבחון את כלל אמצעי ההסברה כך שיתאימו לאמת המדעית"[9].

טל פרסם עשרות רבות של מאמרים בעיתונות הכתובה והאינטרנטית, מסות שלו פורסמו בספרים וכתבי עת והוא השתתף בשורה של תוכניות טלוויזיה ורדיו ומספר פעמים במדור "דיבור" של רשת13. בפברואר 2019 החל לערוך ולהגיש את הפודקאסט "קולות של רוח" בגלי צה"ל.

טל הוא בעל תואר שני במדע המדינה ומינהל ציבורי מאוניברסיטת בר-אילן.

מאמריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טל מרצה וכותב רבות בנושאי יהדות כתרבות, צדק חברתי, דת ומדינה ועוד. על פי התפיסה שהוא מפתח במאמריו, המאפיין היהודי המרכזי הוא היות היהודים בני עם אחד ולאו דווקא בני דת אחת. על פי תפיסה זו, היהדות איננה רק פרקטיקה של עבודת האל אלא היא תרבותו של העם היהודי. העובדה כי היהדות נוסחה כדת לא מצדיקה את זניחתה על ידי יהודים חילוניים ואת בורותם של בוגרי מערכת החינוך הממלכתית בכל הקשור ליהדותם. תפיסה זו מהווה שילוב בין תפיסותיהם של ביאליק וברנר בנוגע לתרבות היהודית. טל מציע להיפגש עם כתבי היהדות והמסורת מתוך עמדה אקטיבית של "דיאלוג אוהב"[10]. לטענתו של טל, בכל מקום בו מתנגשת המסורת היהודית עם ערכי ההומניזם ושוויון ערך האדם יש לבכר את ההומניזם על המסורת.

בנובמבר 2019 פרסם מאמר בכתב העת "דעות" גיליון 91, שעוסק בשאלה מתי מותר ואפילו ראוי לבצע שיימינג. במאמר מציג טל את תפיסת מקורות היהדות בנדון ומציע לבסוף את כלי "ארבע הקושיות" הבוחן האם מדובר במידע אמיתי, מה המניע לפרסום, באיזו מידה השיימינג אפקטיבי והאם תוצאותיו מידתיות.[11] בית המשפט העליון הפנה למאמר זה בפס"ד שעסק בשאלה האם חיבוב או שיתוף פוסט שיש בו לשון הרע מהווה כשלעצמו עבירת לשון הרע.[12] בסוף 2020 פרסם מאמר ב'ספר מנחם פינקלשטיין' בשם "סיכול הבא בעבירה" במאמר עסק טל בדילמה המוסרית של אמצעים פסולים למען מטרה טובה באמצעות דיאלוג עם הסוגיה ההלכתית של 'מצווה הבאה בעבירה' ויישם את הדברים על סוגיית הסיכול הממוקד. מאמר זה הוזכר בפס"ד אוריך של בית המשפט העליון במסגרת דעת המיעוט של המשנה לנשיאה מלצר, אשר סבר שלא ניתן לאפשר למשטרה לערוך חיפוש בטלפונים לאחר שזו עשתה זאת תחילה בניגוד לחוק[13].

כתב בשנים 2009-2010 טור שבועי בשם "פרשת שבוע חברתית" באתר nrg מעריב ובו הוא מפרש סוגיות מרכזיות בתורה מנקודת מבט חילונית הומניסטית.

מכותבי: "ספר מנחם פינקלשטיין" (עורכים: שרון אפק, עופר גרוסקופף, שחר ליפשיץ, אלעד שפיגלמן, נבו, 2020).

מכותבי הספר: "כיכר העיר 2 - השבת והחיים" (עורך: אבי שגיא, כרמל ופנים 2017)

מכותבי הספר: "בין הכיפה לכומתה - דת, פוליטיקה וצבא בישראל" (עורך: ראובן גל, מודן 2013).

ממשתתפי הסדרה: "ליבוביץ- אמונה. אדמה. אדם" (במאי: אורי רוזנווקס, ערוץ 8, ישראל 2013).

ממשתתפי הסדרה: "הנשר הגדול - מסע בעקבות הרמב"ם" (במאי: אורי רוזנווקס, ערוץ 1 וכאן, ישראל 2017).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אתר קולות ופירוט הצוות
 2. ^ "2013-01-jewish-renaissance-redefining-judaism-secular-yeshivas.pdf". Google Docs. בדיקה אחרונה ב-20 בנובמבר 2017. 
 3. ^ קולות של רוח, SoundCloud (באנגלית)
 4. ^ ליאור טל, חצי פרידה ממרצ, NRG, ‏4.2.2012
 5. ^ ליאור טל, מכתב גלוי לשולמית אלוני, כתב העת כלבי השמירה ואתר מרצ
 6. ^ ראו הערה בשולי מאמר פרי עטו.
 7. ^ Lior Tal (29 באוקטובר 2017), עשרים שנה לקולות - על שינוי חברתי באמצעות בית מדרש, בדיקה אחרונה ב-6 בנובמבר 2017 
 8. ^ "סערת הנטיפים: "רגש לצרכי החרדים"". mako. 15 באוקטובר 2017. בדיקה אחרונה ב-17 באוקטובר 2017. 
 9. ^ רשות הטבע והגנים, www.facebook.com
 10. ^ ליאור טל, דיאלוג אוהב עם ישראל סבא, כתב העת דעות, ‏06.2013
 11. ^ דעות 91, נאמני תורה ועבודה
 12. ^ פס"ד רע"א 19/1239, פס"ד שאול נגד ניידלי והיועץ המשפטי לממשלה, בית המשפט העליון, ‏20.11.2019
 13. ^ בית המשפט העליון, יונתן אוריך ואחרים נגד מדינת ישראל, נבו ואחרים, ‏26.01.2021