ליאור טל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ליאור טל

ליאור טל (נולד ב-1975) הוא איש חינוך, פובליציסט ופעיל חברתי ופוליטי. משמש סמנכל תוכן וראש בית המדרש בקולות[1], שימש משנת 2008 ועד יולי 2013 כראש המכינה הקדם צבאית בינה. מלמד במסגרת התנועה ליהדות מתקדמת, עמותת קולות ותוכנית אסכולות של האוניברסיטה הפתוחה. משמש מרצה אורח בצה"ל ובאוניברסיטת בר-אילן.

פעילות פוליטית וחברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת שירותו הצבאי שירת כלוחם בחטיבת גבעתי ובאוגדת עזה.

בשנים 2003-2005 ניהל את תנועת נוער מרצ והיה חבר בוועידת מרצ. בשנת 2006 עמד בראש מטה הבחירות של צביה גרינפילד בהתמודדות לרשימת המפלגה לכנסת ה-17, בה נבחרה למקום השישי. באותה שנה נבחר טל להנהלת המפלגה הארצית. לקראת הבחירות לכנסת ה-18 עמד בראש ועדת מצע המפלגה בענייני דת ומדינה, אך בעקבות מבצע עופרת יצוקה והתנגדותו של ח"כ אבו וילן להמלצות הוועדה נגנז הקמפיין בנושא זה.[דרוש מקור] טל נאבק בתוך מרצ כנגד מגמות של הקצנה פוסט-ציונית[2] ואנטי-דתית[3].

בשנת 2005 הקים רשת קהילות לומדות ומתנדבות בשם "זהות",[4] במסגרת הרשת נפגשו עשרות צעירים חילוניים לערבי לימוד שבועיים ועסקו בעשייה חברתית. באותה שנה היה מעורב בהקמת "הישיבה החילונית" של בינה שבה לומדים מאות צעירים חילוניים יהדות מנקודת מבט פלורליסטית וחילונית ובמקביל עוסקים בעשייה חברתית במספר שכונות בדרום תל אביב.

בשנת 2008 קיבל על עצמו לעמוד בראש מכינת בינה, שחניכיה לומדים יהדות ומגוון נושאים הקשורים בחברה הישראלית, פעילים חברתית בשכונות דרום תל אביב וחיים בקבוצות שיתופיות.

טל הוא בעל תואר שני במדע המדינה ומנהל ציבורי מאוניברסיטת בר-אילן.

מאמריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טל מרצה וכותב רבות בנושאי יהדות כתרבות, צדק חברתי, דת ומדינה ועוד. על פי התפיסה שהוא מפתח במאמריו, המאפיין היהודי המרכזי הוא היות היהודים בני עם אחד ולאו דווקא בני דת אחת. על פי תפיסה זו, היהדות איננה רק פרקטיקה של עבודת האל אלא היא תרבותו של העם היהודי. העובדה כי היהדות נוסחה כדת לא מצדיקה את זניחתה על ידי יהודים חילוניים ואת בורותם של בוגרי מערכת החינוך הממלכתית בכל הקשור ליהדותם. תפיסה זו מהווה שילוב בין תפיסותיהם של ביאליק וברנר בנוגע לתרבות היהודית. טל מציע להיפגש עם כתבי היהדות והמסורת מתוך עמדה אקטיבית של "דיאלוג אוהב"[5]. לטענתו של טל, בכל מקום בו מתנגשת המסורת היהודית עם ערכי ההומניזם ושוויון ערך האדם יש לבכר את ההומניזם על המסורת. טענה זו מערימה עליו ביקורת רבה בקרב ציבורים מסורתיים ודתיים.[6]

כתב בשנים 2009-2010 טור שבועי בשם "פרשת שבוע חברתית" באתר nrg מעריב ובו הוא מפרש סוגיות מרכזיות בתורה מנקודת מבט חילונית הומניסטית.

מכותבי הספר: "בין הכיפה לכומתה - דת, פוליטיקה וצבא בישראל" (עורך: ראובן גל, מודן 2013).

ממשתתפי הסדרה: "ליבוביץ- אמונה. אדמה. אדם" (במאי: אורי רוזנווקס, ערוץ 8, ישראל 2013).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר קולות ופירוט הצוות
  2. ^ ליאור טל, חצי פרידה ממרצ, NRG, ‏4.2.2012
  3. ^ ליאור טל, מכתב גלוי לשולמית אלוני, כתב העת כלבי השמירה ואתר מרצ
  4. ^ ראו הערה בשולי מאמר פרי עטו.
  5. ^ ליאור טל, דיאלוג אוהב עם ישראל סבא, כתב העת דעות, ‏06.2013
  6. ^ חדשות 2 - "ישיבה חילונית"? יש דבר כזה