ליאו פנדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קלארנס ליאונידאס "ליאו" פנדראנגלית: Clarence Leonidas "Leo" Fender;‏ 10 באוגוסט 1909, קליפורניה - 21 במרץ 1991) היה ממציא ויצרן אמריקאי של כלי מיתר אלקטרוניים.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הקריירה שלו עבד פנדר על גיטרות ומגברים בעבודת יד. עם הזמן החל לעבוד על גיטרות עם שליטה בטון ושליטה בווליום. בשנת 1951 הוא החל לייצר את ה-Broadcaster, הגיטרה הראשונה שנעשתה מגוף מלא (שלא כמו שאר הגיטרות באותה תקופה, שהיו עשויות מחצי או רבע נפח וכו'), ולמעשה המציא את הגיטרה החשמלית מהעץ המלא. שמה של ה-Broadcaster שונה בהמשך לטלקסטר.

בשנת 1954 פנדר החל לשווק לייצור את הסטראטוקסטר, שלימים הפכה לגיטרה הנמכרת (ומועתקת) ביותר בעולם. על שם פנדר נקראה חברת הענק של הגיטרות פנדר.

בשנת 1951 פנדר בנה ושיווק את גיטרה בס הראשונה כפי שידועה כיום כפנדר פסריז'ן בס,פנדר למעשה הראשון שבנה גיטרה זו כגרסה קטנה,נוחה,ואלקטרונית של קונטרבס

בשנת 1965 החליט ליאו למכור את החברה בגלל שלא אהב את הכיוון אליו התקדמה.

בתחילת שנות השבעים ליאו פנדר עזר לממן את חברת טריסוניקס (Tri-Sonix) שנקראה מאוחר יותר מאוחר מוזיקמן Music man. חברה זאת פיתחה את הבס האקטיבי הראשון בייצור תעשייתי, הסטינגריי Stingray שנחשב חדשני בשימוש בפיקאפים אקטיביים והיה בשימוש בסיסטיים משפיעים רבים. בנוסף ייצרה חברה זאת גם מגברים ואפקטים לגיטרה.

לקראת סוף שנות השבעים עבד פנדר עם ג'ורג' פולטרון, (על שמם נקראה החברה G&L) ויצר גיטרות שהיו העתקים של הסטראטוקסטר המקורית, אך לא נפלו ממנה באיכותן.