ליברלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרפובליקה החופשית של ליברלנד
Svobodná republika Liberland
דגלסמל
מוטו לאומי

Žít a nechat žít

חיה ותן לחיות
ממשל
משטר רפובליקה חוקתית
ראש מדינה נשיא
נשיא ויט ידליצ'קה
שפה נפוצה צ'כית, אנגלית
גאוגרפיה
יבשת אירופה
אזור זמן UTC +1
היסטוריה
הקמה  
- תאריך 13 באפריל 2015
שונות
liberland.org

ליברלנד, או הרפובליקה החופשית של ליברלנדצ'כית: Svobodná republika Liberland) היא מדינה לכאורה במזרח אירופה, אשר עצמאותה הוכרזה ב-13 באפריל 2015 על ידי ויט ידליצ'קה. היא הוקמה על אזור של כ-7 קמ"ר בגדה המערבית של נהר הדנובה בין קרואטיה וסרביה, בשיתוף גבול יבשתי עם סרביה. מאז מלחמות יוגוסלביה, כמה שטחים על הגבול מהווים מוקד למחלוקות, כגון האי של ווקובר; עם זאת, אזור זה (הידוע גם בשם גורנייה סיגה) נותר ללא דורש.

ידליצ'קה הוא חבר במפלגת האזרחים החופשיים הצ'כית, אשר מבססת את ערכיה על הליברליזם הקלסי, על אידאולוגיה זו הוא ביסס את חוקת ליברלנד. הוא טוען שקיבל תגובות חיוביות ליוזמה, בעיקר ממפלגתו שלו ובנוסף לכך גם מחלק מחברי המפלגה הדמוקרטית ומפלגת הפיראטים צ'כית.

הכרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף מדינה אינה מכירה בליברלנד. השטח הוא בפועל תחת שליטה של קרואטיה, אשר מונעת גישה אליו מאנשים הקשורים לליברלנד וטוענים לריבונות עליו. ויט ידליצ'קה, נשיא ליברלנד, טוען שלא סרביה, קרואטיה או כל מדינה אחרת טוענת ריבונות בשטח ולכן היא שטח הפקר (טרה נוליוס). הגבול מוגדר בהתאם לשתי טענות גבול, קרואטית וסרבית, ואינו מתערב בריבונותה של מדינה אחרת. ידליצ'קה הודיע כי הצהרה דיפלומטית רשמית תישלח בעתיד לקרואטיה ולסרביה, ומאוחר יותר לכל המדינות האחרות, עם בקשה רשמית להכרה בינלאומית.

לטענת הנשיא באוגוסט 2017, עד מועד זה נרשמו כ-450 אלף אנשים לקבלת אזרחות.[1]

חוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי הצהרותיו של ויט ידליצ'קה[2] ולפי אתר האינטרנט של ליברלנד,[3] המדינה דוגלת במוטו "חיה ותן לחיות" ובחופש אישי וכלכלי לתושביה. מטרת המקימים היא לאפשר לאנשים ישרים לשגשג ללא דיכוי של ממשלות המטילות מגבלות ומיסים בלתי נחוצים. המקימים מתכננים לפרסם חוקה וקובץ חוקים, וכן להקים ממשלה שתכלול 10–20 חברים שייבחרו באופן דמוקרטי תוך שימוש בהצבעה אלקטרונית, כמו גם ליישם אלמנטים של דמוקרטיה ישירה. בנוסף, קיימת תוכנית להשיק מטבע מבוזר כדוגמת ביטקוין[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליברלנד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]