לדלג לתוכן

ליגת האומות של אופ"א

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליגת האומות של אופ"א
UEFA Nations League
לוגו ליגת האומות
לוגו ליגת האומות
ענף כדורגל
תאריך ייסוד 2018
ארגון מפעיל אופ"א
מספר מתמודדים 55
יבשת אירופה
זוכה נבחרת ספרד בכדורגל ספרד
הכי הרבה זכיות נבחרת ספרד בכדורגל ספרד
נבחרת פורטוגל בכדורגל פורטוגל
נבחרת צרפת בכדורגל צרפת
(זכייה אחת כל אחת)

www.uefa.com

ליגת האומות 2024/2025
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ליגת האומות של אופ"אאנגלית: UEFA Nations League) היא תחרות כדורגל לנבחרות המאורגנת על ידי אופ"א, הקונפדרציה האירופית לכדורגל.

העונה הראשונה, 2018/2019 החלה ב-7 בספטמבר 2018, פחות מחודשיים לאחר סיום מונדיאל 2018. ארבע הנבחרות שסיימו ראשונות בדרג א', העפילו לגמר שנערך בפורטוגל ביוני 2019. ארבע נבחרות, אחת מכל דרג, העפילו ליורו 2021.

העונה השנייה של ליגת האומות החלה ב-3 בספטמבר 2020, חצי הגמר והגמר שוחקו באוקטובר 2021, הזוכה היא צרפת שניצחה בגמר 2–1 את ספרד.

בסופה של כל עונה, ליגת האומות גם קובעת מי תהיינה הנבחרות שיעפילו אוטומטית לשלב הפלייאוף לקראת היורו (אליפות אירופה) שלאחר מכן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2013, יושב ראש התאחדות הכדורגל הנורווגית באותה עת, אינגב האלן (Hallén), אישר כי מתקיימות שיחות לגבי יצירת טורניר שלישי להשתתפות קבוצות שחברות באופ"א (אחרי המונדיאל ואליפות אירופה בכדורגל).

הרעיון היה לשתף את כל 55 הנבחרות החברות באופ"א שיחולקו לבתים לפי רמתן (כאשר הרמה נקבעת לפי דירוגן במשחקיהן האחרונים), והנבחרות יעלו וירדו מליגה אחת לאחרת לפני ביצועיהן בליגה עצמה (בדומה לליגות המקומיות). הטורניר נקבע לתאריכים בהן מתכננת פיפ"א בכל עונה לקיים משחקי ידידות (וייערכו במקומם), והוא לא יהיה קשור למוקדמות של הטורנירים הגדולים שיערכו במקביל.

במרץ 2014, המזכיר הכללי של אופ"א ג'אני אינפנטינו, אמר כי חלק מהיתרונות של הצעה זו הן שנבחרות לא נוצצות יוכלו לארגן משחקי הכנה (כיוון שהן מתקשות לקבוע כאלה במצב הנוכחי).

המזכיר הכללי של התאחדות הכדורגל הבלגית המלכותית, סטיבן מארטנס (Martens), ציין כי נבחרות בדירוגים הנמוכים עדיין יהנו כלכלית מהתחרות, כיוון שהחוזה של אופ"א עם גופי השידור יתחלק כספית באופן מרוכז. ליגת האומות של אופ"א אומץ רשמית לאחר הצבעה פה אחד בעד של 54 החברות באופ"א (קוסובו עדיין לא הייתה חברה), בהצבעה שנערכה באספה ה-XXXVIII של קונגרס אופ"א, ב-27 במרץ 2014 באסטנה, קזחסטן.

בשנת 2021, נחשף שנבחרות דרום אמריקה יצטרפו לליגת האומות החל משנת 2024.

מבנה התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

55 הנבחרות חולקו לארבעה דרגים: בדרג א', דרג ב' ודרג ג' 16 נבחרות ובדרג ד' 7 נבחרות. כל דרג מחולק לארבעה בתים בעלי ארבע נבחרות, פרט לדרג ד', שמחולק לבית בן ארבע נבחרות ובית נוסף בן שלוש נבחרות. ארבע הנבחרות המנצחות מדרג א' עולות לגמר ליגת האומות, שמשוחק בשיטת פיינל פור, כשהמנצחת היא זו שזוכה בגביע. בנוסף, זוכות הבתים בדרגים ב', ג' וד, עולות דרג לעונה שלאחר מכן, והמסיימות אחרונות בדרגים א', ב' וג' יורדות דרג (בדרג ג', שתי האחרונות בלבד, כדי לדעת אלו קבוצות ירדו עורכים משחקים שיקבעו מי שתי הנבחרות שיורדות לדרג ד').

בעונה הראשונה של התחרות הנבחרות חולקו לדרגים לפי דירוג הנבחרות של אופ"א, כאשר בדרג א' ובדרג ב' היו 12 נבחרות, בדרג ג' 15 נבחרות ובדרג ד' 16 נבחרות[1].

בתכנון המקורי הוחלט שמנצחת כל בית תעלה לליגה שמעליה ומפסידת כל בית תרד לליגה שמתחתיה. אולם לקראת העונה השנייה, הוחלט לשנות את כמות הנבחרות בכל רמה כך שבפועל נבחרות שלא היו אמורות לעלות ליגה, עלו ונבחרות שהיו אמורות לרדת ליגה, נשארו בליגה. כך שבליגות א',ב' וג' היו 16 נבחרות (ארבעה בתים של ארבע נבחרות). ובליגה ד' היו שבע נבחרות (בית עם ארבע נבחרות ובית עם שלוש נבחרות). הכלל שמנצחות הבתים יעלו לליגה גבוהה יותר והמפסידות ירדו ליגה, נשאר וימומש לקראת העונה השלישית של התחרות.

העפלה לאליפות אירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אליפות אירופה בכדורגל#שלב המוקדמות

בעונת 2018/19, הוחלט שמליגת האומות יעפילו ארבע נבחרות לאליפות אירופה בכדורגל (יורו 2020).

בכל אחד מהדרגים נערך פלייאוף עלייה. כל זוכת בית קיבלה כרטיס לחצי הגמר. אם הזוכה היא אחת מ-20 הנבחרות שהעפילו כבר ליורו, הכרטיס עובר לנבחרת הבאה באותו דרג. אם פחות מארבע נבחרות מדרג אחד לא העפילו, הכרטיס עובר לנבחרת מהדרג הבא. בסיכום, ארבע נבחרות העפילו לטורניר, ובכך השלימו את 24 הנבחרות באליפות אירופה.

העפלה לגביע העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מוקדמות גביע העולם בכדורגל

בעונה 2020/21, הוחלט ששתי זוכות הבתים המדורגים הגבוה ביותר שלא העפילו ישירות לאליפות העולם או לשלב הפלייאוף, יעלו לפלייאוף. בפלייאוף ישתתפו 12 נבחרות מהן יעפילו שלוש נבחרות למונדיאל.

תוצאות משחקי גמר ליגת האומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מארחת גמר משחק על המקום השלישי
אלופה תוצאה סגנית מקום שלישי תוצאה מקום רביעי
2018/2019 פורטוגלפורטוגל פורטוגל נבחרת פורטוגל בכדורגל פורטוגל 1–0 נבחרת הולנד בכדורגל הולנד נבחרת אנגליה בכדורגל אנגליה 0–0
6–5 פ
נבחרת שווייץ בכדורגל שווייץ
2020/2021 איטליהאיטליה איטליה נבחרת צרפת בכדורגל צרפת 2–1 נבחרת ספרד בכדורגל ספרד נבחרת איטליה בכדורגל איטליה 2–1 נבחרת בלגיה בכדורגל בלגיה
2022/2023 הולנדהולנד הולנד נבחרת ספרד בכדורגל ספרד 0–0
5–4 פ
נבחרת קרואטיה בכדורגל קרואטיה נבחרת איטליה בכדורגל איטליה 3–2 נבחרת הולנד בכדורגל הולנד

לפי נבחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקום נבחרת זכייה סגנות מקום שלישי מקום רביעי
1 נבחרת ספרד בכדורגל ספרד 1 (2023) 1 (2021)
2 נבחרת פורטוגל בכדורגל פורטוגל 1 (2019)
נבחרת צרפת בכדורגל צרפת 1 (2021)
4 נבחרת הולנד בכדורגל הולנד 1 (2019) 1 (2023)
5 נבחרת קרואטיה בכדורגל קרואטיה 1 (2023)
6 נבחרת איטליה בכדורגל איטליה 2 (2021, 2023)
7 נבחרת אנגליה בכדורגל אנגליה 1 (2019)
8 נבחרת שווייץ בכדורגל שווייץ 1 (2019)
נבחרת בלגיה בכדורגל בלגיה 1 (2021)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ UEFA Nations League: all you need to know באתר אופ"א (באנגלית)
כדורגל בין-לאומי

      פיפ"א | גביע העולם | גביע הקונפדרציות | הדירוג העולמי | כדורגלן השנה