לידאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לידאראנגלית: LiDAR) היא טכנולוגיית מדידת מרחק על ידי הארת המטרה בקרן לייזר, ומדידת הזמן שלוקח לקרן האור לחזור למקלט.

המילה לידאר בלועזית נוצרה משילוב המילים אור (Light) ומכ"ם (Radar), ומבטאת את קיצור המילים "גילוי אור ומדידתו" (בלועזית, Light Detection And Ranging). לידאר משמש כטכנולוגיה נפוצה ברכבים אוטונומיים ולהכנת מפות בהפרדה גבוהה, שלה שימושים בתחומי הגאוגרפיה, הגיאודזיה, הגאולוגיה, הארכאולוגיה. לעיתים מתייחסים לטכנולוגיה זו פשוט כסריקת לייזר או סריקה תלת ממדית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטכנולוגיה נולדה בתחילת שנות ה-60, זמן קצר לאחר המצאת הלייזר, והיא משלבת הדמיית לייזר עם טכנולוגיית מכ"ם למדידת מרחק על ידי מדידת זמן ההחזרה של קרן הלייזר. הטכנולוגיה יושמה לראשונה למדידת עננים על ידי המרכז למחקר אטמוספירי האמריקאי. הציבור התוודע לדיוק ולשימושיות של הטכנולוגיה בעת טיסת אפולו 15 בשנת 1971, שבה השתמשו האסטרונאוטים במד גובה לייזר למיפוי פני השטח של הירח.

מספר מקורות מייחסים את המילה לראשי תיבות, אך מקורה היה בשילוב המילים אור ומכ"ם. הפרסום הראשון שהזכיר את המילה לידאר היה ב-1963 והוא מאומת על ידי מילון אוקספורד. פירוש המילה כראשי תיבות הופיע מאוחר יותר, בשנת 1970 כהמשך לר"ת הנובעים מהמילה מכ"ם בשילוב המילה אור.

תיאור כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לידאר משתמש באור נראה, על-סגול, או תת-אדום קרוב כדי למפות עצמים. ניתן למפות מספר רב של חומרים, ולא רק מתכות, כגון סלעים, משקעים, תרכובות כימיות, תרחיפים, עננים ואפילו מולקולות. קרן לייזר צרה יכולה למפות עצמים קטנים בהפרדה גבוהה, לדוגמה: מטוס יכול למפות פני שטח בהפרדה של 30 ס"מ או יותר.

לידאר משמש בהרחבה למיפוי אטמוספירי, עננות ומטאורולוגיה. מכשירי מדידה מבוססי לידאר מותקנים במטוסים ובלווינים המבצעים מיפוי ומדידות - לדוגמה: הסקר הגאולוגי האמריקאי המוטס שבוצע לאחרונה. סוכנות החלל האמריקאית הכירה בחשיבות הטכנולוגיה לנחיתה של כלי רכב בלתי מאוישים או רובוטיים ורכבי חלל מאוישים על פני כוכבים אחרים.

אורך הגל שבו משתמשים למדידה מותאם לעצם הנמדד. החל מעשרות מיקרו-מטר ועד על סגול (בערך 250 ננו-מטר). הקרינה מוחזרת בדרך כלל לכיוון המקור. סוגי החזרה שונים משמשים למדידות מסוגים שונים, ומכשירי המדידה מכונים בדרך כלל על פי סוג ההחזרה: ריילי לידאר, ראמאן לידאר וכו'. לעיתים משתמשים גם בצירוף של אורכי גל שונים למיפוי אטמוספירי וזיהוי חומרים שונים על פי פיזור אורכי הגל השונים.

סוג לידאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקובל לחלק מערכות לידאר לשני סוגים: "לא קוהרנטית" ו"קוהרנטית".

שתיהן מודדות את עוצמת הקרן המוחזרת אך הקוהרנטית רגישה יותר ובכך טובה למדידות דופלר או מדידת היסט מופע. פועלת בהספקים נמוכים ובעלת מורכבות גבוהה יותר של מערכת הגלאי הקולט.

בשני סוגי המערכות ישנן שתי שיטות לשידור האור: מתקפים קצרים או אנרגיה גבוהה. בראשונה הלייזר צורך הרבה פחות אנרגיה, ונחשב בטוח לעין האנושית, כלומר ניתן להשתמש בו ללא אמצעי בטיחות. מערכות אנרגיה גבוהה נפוצות במחקר אטמוספירי, למיפוי מגוון רב של עצמים ומאפיינים והן נחשבות פחות בטוחות ודורשות אמצעי בטיחות (כגון משקפי מגן) שונים. המרכיבים העיקריים במערכת לידאר:

 1. לייזר
 2. סורק ואופטיקה
 3. גלאי קרינה אלקטרוני
 4. מערכת ניווט ורישום מיקום

סוגי היישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ללידאר מגוון רב של יישומים שניתן לחלקם למערכות מוטסות או מערכות קרקעיות. על פי סוג היישום נקבעים מאפייני הגלאי הנדרש להיות מותאם לסוג המידע הדרוש, גודל העצם הנסרק, מרחק המדידה, הדיוק, עלות הציוד וכו'.

 • לידאר מוטס: בסוג זה מותקן סורק הלייזר על גבי מטוס ויוצר ענן נקודות תלת ממדיות של פני השטח הנסרקים. בסוג יישום זה נעשית לעיתים הבחנה בין מערכות לסריקה מגובה רב ומערכות לסריקה בגובה נמוך.

ניתן גם לבצע סריקה של אגן ימי בסוג יישום זה (בעיקר באזורי מים רדודים).

לאחרונה נעשה שימוש ברחפנים עליהם מותקן סורק לייזר וגלאים נוספים לביצוע סריקה זולה ופשוטה של אזורים מצומצמים.

 • לידאר קרקעי: יישומי לידאר קרקעיים מתרחשים על פני כדור הארץ ויכולים להיות נייחים או ניידים. יישומים קרקעיים נייחים נפוצים במדידות ומיפוי, סריקות ארכאולוגיות וזיהוי פלילי. יישומים ניידים מאפשרים מיפוי נתיבי תנועה, רחובות, קווי חשמל, גבהי גשרים, גבולות צמחייה וכו'.

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בתחום החקלאות, חקלאים משתמשים בלידאר כדי לקבוע את האזורים בשדות שידושנו בדשנים יקרים, על מנת לחסוך בעלויות הדישון. הלידאר גם ממפה את הטופוגרפיה של השדות ואת השיפועים ומידת החשיפה לשמש.
 • בתחום הארכאולוגיה, כגון: מיפוי הריסות מאפיינים הנחבאים בתוואי הקרקע ומיפוי שכבות של אתרי חפירה החבויים תחת הצמחייה.
 • בתחום התחבורה מיפוי מצב התחזוקה של כבישים ומסילות באמצעות מערכות מוטסות או מוסעות מאפשר לייעל את תחזוקת הדרכים ולשפר את איכותם. מערכות מדידת מרחק משמשות אף במערכות התראה מפני התנגשות ובניהוג כלי רכב אוטונומיים. כלי רכב אוטונומיים משתמשים בלידאר כדי למפות מכשולים בתוואי הנסיעה וכדי לנווט את הרכב בצורה בטוחה בדרך.[1][2][3]
 • בייעור משתמשים בלידאר למדידת גובה חופת העצים, כמות הביו מסה ביער, ושטח העלווה באמצעות מערכות מוטסות. המדידות משמשות גם למעקב אחר גדילה של עצים ועוזרות בשימור יערות מוגנים ומעקב אחר התפתחותם.
 • בתחום הגאוגרפיה, מפות פני שטח בהפרדה גבוהה עוזרות למפות גבהי קרקע מבעד לצמחייה, ומאפייני קרקע כמו נתיבי נחלים וערוצי נהרות. לידאר עוזר בחזיית מפולות שלג על ידי מדידת עובי השלג הנערם בפסגות הרים ומעקב אחר השתנותו. גם המחקר הטקטוני נעזר בלידאר כדי לאתר גבולות ותזוזת בלוחות הטקטוניים על פני כדור הארץ. כמו כן עוזר לידאר במעקב אחר הרי געש ושינויים בגבהי הלוע הגעשי. לידאר מאפשר חישה מרחוק של עננים ותרחיפים באטמוספירה. טכנולוגיות דופלר מאפשרות מדידת מהירות זרימת אוויר, טורבולנציה, וכווני זרימת אוויר. מדידות אלו משמשות בין היתר במודלי חיזוי מטאורולוגיים לחזיית מזג האוויר באזור הנמדד וסביבתו.
 • במדי מהירות לייזר ניידים המופעלים על ידי משטרות תנועה ברחבי העולם לאכיפת חוקי המהירות המותרת בדרכים.
 • בצבא משמשת הטכנולוגיה לאיכון וניטור מטרות, הן באמצעות משקפות לייזר ניידות והן באמצעות מערכות בקרת אש על הכלים המשוריינים. מערכות מוטסות מאפשרות איתור מוקשים מהאוויר, וחלקן אף מצוידות במערכות ניווט וחמיקה ממכשולים המבוססות על לידאר.
 • בתחום החלל- מצפי כוכבים משתמשים בלידאר למדוד מרחק של גרמי שמיים, אפיון פני הקרקע שלהם ומיפוי עובי שכבות האטמוספירה.
 • ברובוטיקה משמשת הטכנולוגיה למיפוי הסביבה המאפשרת שליטה על תנועת המכונה.
 • הטכנולוגיה משמשת להגברת הניצולת של טורבינות רוח בחוות טורבינות, על ידי מדידת מהירות הרוח, כיווני הזרימה והטורבולנציה באוויר. המערכות מותקנות בדרך כלל על חלק מהטורבינות או על תרנים נפרדים. לידאר יכול להגביר גם את ההספק החשמלי המופק מתאים סולריים ברמה העירונית על ידי מיפוי האזורים המוארים והמוצלים בגגות.

טכנולוגיות חלופיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התפתחויות טכנולוגיות אחרונות מאפשרות מיפוי תלת ממדי גם באור רגיל או תת-אדום. המידע המרחבי מתקבל על ידי צילום היעד מספר פעמים באמצעות מצלמה רגילה שלרוב היא מצלמה דיגיטלית מכוילת היטב. גם ההתפתחויות האחרונות בטכנולוגיית הראדאר האופטי קוהרנטי מהוות מתחרה לטכנולוגיות הלידאר.[4]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Heritage, G., & Large, A. (Eds.), Laser scanning for the environmental sciences, John Wiley & Sons, 2009, מסת"ב 1-4051-5717-8

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לידאר בוויקישיתוף


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]