לידה מכשירנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לידה מכשירנית היא לידה באמצעות מכשיר ואקום או לידה באמצעות מלקחיים, במקרים בהם קיימות אינדיקציות לשימוש בהם, לצורך זירוז מהלך הלידה והימנעות מסיבוכים שונים. 8% מכלל הלידות הווגינליות כיום מתבצעות באמצעות ואקום או מלקחיים, כאשר קיים שיעור רב יותר של לידות ואקום מאשר לידות מלקחיים. הסיבה המרכזית כיום ללידה מכשירנית היא מתן אפידורל, אשר מאריך את השלב השני של הלידה (השלב שעובר מפתיחה מלאה ועד יציאת העובר).

אינדיקציות ללידה מכשירנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לשקול ליילד באמצעות ואקום או מלקחיים במצבים הבאים:

  • מחלות אימהיות- שעלולות להאריך את השלב השני של הלידה (מחלות לב, ריאות וכדומה).
  • כוריואמניוניטיס- מצבים של זיהום הקרומים (שק שפיר).
  • שלב שני מוארך בלידה מכל סיבה שהיא (למעט דיסטוציה).

על היולדת להיות במצב של פתיחה מלאה, פקיעת מים, מצג ראש של העובר, שלפוחית שתן ריקה, ללא עדות לבעיה אגנית או לחוסר פרופורציה בין ראש העובר לאגן, וכן נוכחות של רופא המומחה בלידות מלקחיים או לידות ואקום. לידה מכשירנית אמורה להתבצע לתינוקות אשר קטנים ממשקל של 4 ק"ג, ולא לפני שבוע 34.

חשוב לציין, כי אין לבצע לידה מכשירנית במידה והראש לא מבוסס באגן (אלא במצבים מאד מסוימים של לידת תאומים) על הראש להיות ממוקם מעל +2 מבחינת הספינות כדי שתתבצע לידה מכשירנית. כמו כן על הראש להיות במצג של occipito-anterior או occipito posterior (ולא במצג טרנסוורסלי).

נזקים כתוצאה מלידה מכשירנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לידת מלקחיים עלולה לגרום נזק לתעלת הלידה, לאצירת שתן, תחלואה וחום אצל האם. התינוק עלול לסבול מדימום מוחי, פגיעה ב- beachial plexus, צפלו-המטומה, ופגיעות שונות בפנים (כגון ב- facial nerve או בקרנית).

לידת ואקום עלולה להביא לדימומים שונים (כגון צפלו-המטומה, המטומה תוך קרניאלית, דימום ברטינה- שכיח), לשבר בעצם הבריח ולצהבת שהיא כתוצאה מההמטומה. מרבית הסיבוכים הקשים נדירים.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.