ליל הילדא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליל הילדא
شب یلدا
שולחן ליל הילדא
שולחן ליל הילדא
מדינה איראן
סוג חג עריכת הנתון בוויקינתונים
סיבה הלילה הארוך ביותר בשנה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ליל הילדאפרסית شب یلدا, שאב ילדא) הוא חג פרסי במקורו, הנחגג באיראן, אפגניסטן, אזרבייג'ן וטורקיה המציין את היום הקצר בשנה, בו חל "היפוך החורף" או נקודת האפס של השמש, שכן מיום המחרת שעות האור ביממה גדלות בהדרגה.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "ילדא" פירושה "לידה" בסורית עתיקה ומבטאת את לידתה מחדש של השמש.

תאריך החג[עריכת קוד מקור | עריכה]

החג נחגג בלילה שבין היום האחרון של החודש התשיעי (אזאר) ליום הראשון של החודש העשירי (Dey) לפי לוח השמש האיראני. ויוצא בדרך כלל ביום 20 או 21 בחודש דצמבר לפי בלוח הגרגוריאני.

מנהגי החג[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת החג נוהגים אזרחי איראן והסביבה להתכנס בבתיהם ולהניח על השולחן אבטיח, רימון ומאכלים נוספים בצבע אדום. צבעם העז מסמלים את צבעי החיים ולכן הם הבולטים שבמאכלים הנהוגים בחג זה.

הקראת שירה בליל הילדא

מנהג נוסף בחג הוא הקראת שירה. המשורר הפופולרי ביותר ב"ליל הילדא" הוא חאפז, משורר פרסי מהמאה ה-14 שכתביו נלמדים בעל פה בקרב תלמידי איראן.

למרות שבבסיסו זהו חג בו יש סגידה לשמש, משנת 2008 הוכר החג באיראן כחג רשמי על ידי המשטר האסלאמי.[1]

בדתות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדברי האגדה שבתלמוד הבבלי מובא שמקור החגים הרומאים "קלנדא" (Kalenda[2]) ו"סטרדורא" הוא עוד בשחר האנושות, כשראה אדם הראשון שאור היום מתחיל להתארך:

ואלו אידיהן של עובדי כוכבים: קלנדא, וסטרנורא, וקרטיסים... אמר רב חנן בר רבא: קלנדא - שמונה ימים אחר תקופה (יום השוויון), סטרנורא - שמונה ימים לפני תקופה ... תנו רבנן: לפי שראה אדם הראשון יום שמתמעט והולך, אמר: אוי לי, שמא בשביל שסרחתי (חטאתי) עולם חשוך בעדי וחוזר לתוהו ובוהו, וזו היא מיתה שנקנסה עלי מן השמים! עמד וישב שמונה ימים בתענית [ובתפלה], כיון שראה תקופת טבת, וראה יום שמאריך והולך, אמר: מנהגו של עולם הוא. הלך ועשה שמונה ימים טובים. לשנה האחרת עשאן לאלו ולאלו ימים טובים: הוא קבעם לשם שמים, והם קבעום לשם עבודת כוכבים

תלמוד בבלי מסכת עבודה זרה דף ח עמוד א

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליל הילדא בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ איראן: חגיגות "ליל הילדא" - אבו עלי אקספרס, באתר אבו עלי אקספרס, ‏3 בנובמבר 2022
  2. ^ "היום הראשון של החודש" בלוח השנה הרומי, ומכאן באנגלית: calendar (לוח שנה).