לדלג לתוכן

ליל הרוח הגדולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של מספר אוניות שאבדו ליד ליברפול עקב הסערה

ליל הרוח הגדולהאנגלית: Night of the Big Wind, באירית: Oíche na Gaoithe Móire) הוא כינויה של סערה עזה, שפקדה את אירלנד ובריטניה החל מה-6 בינואר 1839. היא נחשבה לקשה ביותר שפקדה את אירלנד מזה 300 שנים. היא גרמה ל-250 עד 300 מקרי מוות (לפי גרסה אחרת – עד 800) ולנזק כבד ביותר ברכוש.

הסערה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסערה התפתחה לאחר פרק מזג אוויר יוצא דופן. שלג כבד, נדיר באירלנד, ירד ברחבי המדינה בליל ה-5 בינואר. בבוקר 6 בינואר באה במקומו חזית חמה אטלנטית, שהביאה לפרק זמן של רגיעה מוחלטת עם כיסוי עננים צפוף וסטטי. במהלך היום הטמפרטורות עלו הרבה מעל הממוצע העונתי שלהן, וכתוצאה מכך נמס השלג במהירות. לאחר מכן שקע אטלנטי עמוק החל לנוע לכיוון אירלנד, ויצר חזית קרה כאשר התנגש באוויר החם מעל היבשה, והביא לרוחות חזקות וגשם כבד. דיווחים ראשונים על מזג אוויר סוער הגיעו בסביבות הצהריים, והסערה נעה לאט ברחבי האי במשך היום, וצברה כוח תוך כדי תנועתה, עד לעוצמה של הוריקן בדרגה שלוש. היא נעה מזרחה מאירלנד, עם משבי רוח במהירות של יותר מ-100 קשר (185 קילומטר לשעה) לפני שעברה דרך צפון אנגליה לאירופה היבשתית, שם התפוגגה לבסוף ב-7 בינואר.

נזקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נזק חמור לרכוש נגרם, במיוחד בקונכט, אך גם באלסטר ובצפון לנסטר. לחמישית עד רבע מכלל המבנים בעיר הבירה דבלין נגרם נזק – החל מחלונות שבורים, עבור בגגות שהועפו וכלה בהרס מוחלט. אפילו מבנים בנויים היטב ניזוקו מבנית, כולל מפעלים חדשים וקסרקטיני צבא. גגותיהם של מספר בתים כפריים גדולים הועפו. בבתי העניים, שנבנו בצורה גרועה, הנזק היה חמור יותר ורבים מהם נהרסו כליל. נמצא כי 4,846 ארובות הועפו ממקומן ברחבי אירלנד. חלק ניכר מהנזק ביבשה נגרם על ידי נחשול סערה שהסיע כמויות גדולות של מי ים לפנים הארץ, וכתוצאה מכך התרחשו הצפות נרחבות. הנהרות שאנון וליפי עלו על גדותיהם. רבבות נותרו חסרי בית. החוויה האנושית הקשה הוחמרה על ידי חוויית החושך שליווה אותה, שכן הרוחות העזות כיבו כל מנורה ונר בדרכן.

ציפורים במספר ענק ניספו. ראשי בקר וכבשים רבים נהרגו או קפאו למוות. ערימות רבות של חציר ותירס אבדו בסערה, וכתוצאה מכך נגרם רעב חמור בקרב בעלי החיים בחודשים שלאחר מכן. כרבע מיליון עצים נעקרו או נפגעו קשה.

42 אוניות נהרסו, רובן לאורך החוף המערבי הפחות מוגן של אירלנד, בעודן מנסות ללא הצלחה לשוט מחוץ לסערה. רוב הנפגעים שתועדו היו בין יושבי האוניות שטבעו. אחרים מתו כתוצאה מפגיעת הריסות של מבנים.

גם העיר ליברפול שבחוף המערבי של בריטניה סבלה קשות ונגרמו בה נזקים מבניים רבים עקב הרוחות החזקות. 120 בני אדם נהרגו בה לבדה. שתי אוניות גדולות אבדו, ואגב כך נגרם נזק בשווי של לפחות 500,000 לירות (שווה ערך ל-52.2 מיליון לירות ב-2020).

הסערה בפולקלור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליל הרוח הגדולה הפך לחלק מהפולקלור האירי. שררה אמונה עממית שיום הדין יתרחש בחג ההתגלות, 6 בינואר. לכן גרמה הסערה הקשה לרבים להאמין שסוף העולם הוא קרוב.

ב-1908 נחקק בממלכה המאוחדת חוק פנסיית הזקנה (אנ'), שאפשר קבלת פנסיה לבני 70 ומעלה, אך לאירים רבים שנולדו לפני חקיקת חוק רישום לידות ומוות ב-1863 לא היה תאריך לידה ידוע. אחת הדרכים שנמצאו כדי להתמודד עם מצב זה הייתה הצגת השאלה האם האדם הנדון זכר את ליל הרוח הגדולה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]