לימודים עירוניים ואזוריים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

לימודים עירוניים ואזוריים הוא תחום לימודי ומחקרי, המבוסס על חקר ההתפתחות העירונית של ערים או של היישוביים החקלאיים. זה תחום הכולל גם את הלימוד ההיסטוריה של פיתוח עירוני ואזורי מבחינה אדריכלית, ועד להשפעת העיצוב העירוני על מאמצי פיתוח הקהילה. מחקרים עירוניים ואזוריים עוזרים להבנת הפעילות והערכים האנושיים, ההתפתחות והאינטראקציות שיש להם עם הסביבה שלהם. התחום מגיע במקורו בעיקר מבריטניה וארצות הברית והתפשט למחקר בו כיצד ערים בינלאומיות מיישמות מחקר זה.

תחום זה הוא מדעי מכיוון שהוא משתמש בתאוריות ממגוון תחומים אקדמיים שונים וממקם אותן בהקשר עירוני. גוון רחב של תחומים אקדמיים מתייחס לסביבה העירונית כמיקום שנחקר, כמו לימודי סביבה, כלכלה, גאוגרפיה, בריאות הציבור וסוציולוגיה. עם זאת חוקרים בתחום זה חוקרים כיצד אלמנטים ספציפיים תורמים לאופן פעולתה של העיר כמו למשל כיצד שינויי הדיור והתחבורה. בנוסף החוקרים חוקרים כיצד התושבים מתקשרים בתוך העיר כמו כיצד הבדלים בין גזע ומין מובילים לחוסר שוויון חברתי או לחיסרון מרוכז באזורים עירוניים.

חוקרים נאבקים גם עם האופן בו נוצרים מונחים ומשתמשים בשדה ומחוצה לו ואפילו נאבקים כיצד להגדיר מונחים בסיסיים במדויק כגון כיצד להגדיר את אופן ההגדרה של עיר בגלל האופן בו תפקידי הערים משתנים במהלך ההיסטוריה. בדרך כלל רוב החוקרים משתדלים להקפיד כיצד הם מתארים אזורים עירוניים ואזוריים שכן ניתן לתפעל את עבודתם כאלמנטים חיוביים עבור מקדמי ערים המבקשים לקדם עיר מסוימת.

לימודי תכנון ערים ואזורים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקצוע הלימוד של תכנון ערים בישראל נלמד כיום החל מתואר שני אף על פי שישנם מדינות בהם הלימודים מתחילים כבר החל מתואר ראשון. בישראל ישנם ארבעה מוסדות אקדמאיים המלמדים את מקצוע תכנון הערים והאזורים: הטכניון, אוניברסיטת חיפה האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Architecture.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אדריכלות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.