לדלג לתוכן

ללכת עם מפלצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ללכת עם מפלצות
Walking with Monsters
סוגה מוקומנטרית
יוצרים טים היינס
בימוי טים היינס עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים קנת בראנה עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 1 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 3 עריכת הנתון בוויקינתונים
הפקה
מפיקים בפועל טים היינס עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה BBC Worldwide עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה בן ברטלט עריכת הנתון בוויקינתונים
אורך פרק 30 דקות
שידור
רשת שידור BBC עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת שידור מקורית 5 בנובמבר 2005 – 5 בנובמבר 2005 עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
אתר רשמי
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דגם של אנומלוקאריס שהופיע בפרק הראשון חלק א'.
איור של צפלספיס, הופיע בפרק הראשון חלק ב'.
איור של פרוטרוגירינוס שהופיע בפרק השני.
איור של דימטרודון עם טרפו, שהופיע בפרק השני.
סקוטוזאורוס, שהופיע בפרק השלישי.

ללכת עם מפלצות: החיים לפני הדינוזאוריםאנגלית: Walking with Monsters) היא סדרת טלוויזיה מוקומנטרית של ה-BBC שעלתה לשידור ב-2005. הסדרה סוקרת את התפתחותם של יצורים שונים: פרוקי-רגליים, דגים, דו-חיים, סינאפסידים ועוד זוחלים. סדרה זו היא סדרת-המשך של הסדרות ללכת עם דינוזאורים וללכת עם חיות. היא מלווה בקריינותו של קנת בראנה (שקריין גם את התוכניות הקודמות), עוסקת במלחמה אבולוציונית בת 300 מיליון שנה על השלטון בכדור הארץ. הסדרה מתרחשת במהלך עידן הפלאוזואיקון וגם בתחילת עידן המזוזואיקון - בתקופת הטריאס. הסדרה עוסקת באבולוציה של החולייתנים הראשונים שמשתנים מתקופה לתקופה. כך נראים יצורים דמויי-דג שהופכים בסופו של דבר לדינוזאורים. המשך הסדרה נראה בסדרת ההמשך (שלמעשה קדמה לה ביציאה).

בניגוד לשתי הסדרות הקודמות שהיו בנות 6 פרקים, בסדרה זו 3 פרקים אך בכל פרק ישנם קטעים מתחלפים בין תקופת זמן אחת לאחרת.

פרקי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרק 1: שוכני המים:

  • הפרק הראשון מתחיל בהתנגשות הענקית שחלה לפני כ-4.4 מיליארד שנים, אז כדור הארץ נוצר וכוכב לכת אחר - תיאה התנגש בו, עיצב מחדש את כדור הארץ ויצר את הירח.
  • הקטע הבא חל בתור הקמבריון, לזמן הפיצוץ הקמבריוני ומציג את מגוון החיים הראשון בים. בקטע נראה אנומלוקאריס (ייתכן שהוקאריס) והיה טורף-העל הראשון, טורף טרילוביטים, פרוקי-רגליים ימיים קדומים שחיו על הקרקעית. אנומלוקאריס אחד הפסיד במאבק לפרט אחר והותקף בידי להקה רעבה של הייקויכטיסים - בעלי החוליות הראשונים ומאבות הדגים המודרניים.
  • הקטע הבא עובר לתור הסילור, וההייקויכטיס מתפתח לדג חסר-הלסתות צפלספיס. הדג חי בתקופה בה חסרי חוליות שלטו בימים בדמות קיפודי ים, ספוגי ים, סילונאי ענקי מסוג קמרוצרס ועקרב ימי - הברונטוסקורפיו. בפרק נראה ברונטוסקורפיו שמנסה לתפוס צפלספיסים ועוקב בשקט אחר דג אחד המתרחק ממנו. הוא רודף אחריו אך נופל קורבן לעקרב המים הענקי פטריגוטוס, אשר מאכיל בו את צאצאיו הקטנים. להקת צפלספיסים נודדת למים רדודים כדי להשריץ ומנווטים לפי זיכרונם בזכות מוחם המתקדם. ברגע כניסתם לאחד הנהרות הם מותקפים על ידי עקרבי הברונטוסקורפיו, שמוצגים כחיות הראשונות שהילכו על היבשה. דגים רבים נהרגים אך הרוב שורדים ומצליחים להגיע בבטחה לאתר ההשרצה. אחד מהעקרבים החמיץ את ההזדמנות מפני שהשיל את עורו.
  • הקטע הבא מתרחש בתור הדבון והצפלספיס מתפתח להיינרפטון, יצור בעל ארבע רגליים דמויי-דו-חי הצד פרוקי-רגליים שהתגמדו עם השנים. למרות שהיינרפטון מבלה את מרבית חייו על האדמה, הוא חייב להימצא ליד המים כדי לשמור על לחותו וכדי להתרבות. זכר אחד צד מתחת למים ונרדף על ידי הכריש הפרימיטיבי סטטקנטוס, שבהמשך נטרף על ידי ההינרייה, דג טורף ענקי בעל סנפירים בשרניים. זכר היינרפטון מגרש זכר יריב מהטריטוריה שלו ואז מזדווג עם נקבה, אך אז אורבת להם היינריה שגוררת את עצמה מהמים וטורפת את הזכר. למרות מותו של ההיינרפטון, הביצים הרכות שוקעות למים בביטחה כדי להתפתח לראשנים.
  • בקטע הבא הביצים הרכות של ההיינרפטון עוטפות את עצמן בקליפה קשה ומתפתחות לביצי פטרולקוזאורוס, וכך מופיעים ראשוני הזוחלים. אך כשהצעירים מתחילים לבקוע הם נטרפים על ידי עכביש ענק, המודיע שפרוקי הרגליים חזרו.

פרק 2: הזוחלים באים:

  • הפרק מתחיל בתור הקרבון בו היו יערות שרכים מגודלים בביצות. באותה תקופה האוויר הכיל הרבה יותר חמצן מהיום, מה שעזר לפרוקי-רגליים רבים לפרוח ולגדול. ביערות שכנו עכבישי ענק מקבוצת המסוטליים ושפירית ענק שהגיע לגודל של שחף וכן מרבה רגליים ענקי, הארתרופלאורה. באותם יערות שכן הזוחל הקדום פטרולקוזאורוס. הפרק נפתח עם נקבת עכביש ענק התופסת פטרולקוזאורוס ומגלה שמאורתה הוצפה ושהטרף שהיא תפסה נחטף בידי שפיריות מעופפות. היא מחפשת מאורה חדשה ומגיעה לבריכה מלאה בפרוטרוגירינוסים, דמויי זוחלים מקבוצת לאבירנתודונטיה, טורפים ונסוגה משם. ארתרופלאורה רעב רודף אחריה עד שהוא נתקל בפרוטרוגירינוס רעב המצליח להפוך אותו על הגב ולטרוף אותו. העכבישה מוצאת פטרולקוזאורוס ומבריחה אותה ואז מוצאת מאורה פנויה. בינתיים פורצת שרפה ביערות מלאי החמצן, מה שמגביר את הלהבות ומייצר ברקים ובמהירות כל היער בוער. השפיריות העפות מעל הביצה נטרפות על ידי הפרוטרוגירינוסים האורבים במים. לאחר השרפה נקבת פטרולקוזאורוס נכנסת אל מאורת העכבישה שנמצאת במאורה. העכבישה יכולה לתפוס אותה בקלות - אך היא מתה בשרפה ונקבת הפטרולקוזאורוס אוכלת מגופתה.
  • הקטע הבא חל בתור הפרם בו העולם מתחמם ומתייבש יותר ובמקום יערות שרכים נוצרים יערות מחטניים המותאמים ליובש. הפטרולקוזאורוס מתפתח לאדפוזאורוס, זוחל מקבוצת הפליקוזאוריה הקרובה ליונקים. יצורים אלה היו בעלי מפרש גבי גדול, חיו בעדרים ביערות המחט היבשים וניזונו מצמחים. הפרק נפתח בנקבה של דימטרודון, עוד פליקוזאור בעל מפרש גב טורף, המנסה לצוד צעירי אדפוזאורוס תוך התחפשות לאדפוזאורוס בוגר. היא מצליחה לצוד גור אך זכרים מהמין שלה גונבים לה אותו. נקבת הדימטרודון מקננת ומטילה ביצים על גבעה ושומרת על הקן מאוכלי ביצים כמו הסיימוריה, דוחיים קטן דמוי-זוחל. נקבה נוספת מנסה להשתלט על קינה ומתנהל קרב מדמם ביניהם. לבסוף הנקבה המקורית מנצחת אך נפצעת ומאבדת דם. זכר מתקרב לקינה בניסיון לאכול את הביצים אך טורף במקום סיימוריה שהגיע לאותה מטרה. לבסוף הביצים בוקעות והדימטרודונית עוזבת אותם. הפרק מסתיים כשהדימטרודונית מנסה לצוד יחד עם זכר צעירי דימטרודון שבתגובה מטפסים על עצים ומתחבאים בגללים עד שנמלטים.
  • בקטע הבא הדימטרודון מתפתח לגורגונופס, המודיע שזוחלים סינאפסידים ימשיכו לשלוט בעולם.

פרק 3: עידן הענקים:

  • הפרק מתחיל בתקופה של סוף הפרם, אז האקלים המשיך להתייבש ונוצרו מדבריות גדולים. בתוך המדבר שולטים בעיקר תראפסידים גדולים יחד עם עוד זוחלים מתמחים. הפרק נפתח בזכר זקן של סקוטוזאורוס, זוחל דמוי צב, שנטרף על ידי נקבת גורגונופס בעלת ניבי חרב (ייתכן שמדובר באינוסטרנסביה). הנקבה צועדת עם קרוביה לבור מים קטן. בבור מצוי רינסוכוס, דוחיים דמוי-תנין, המחפש טרף ובטעות מתנפל על נקבת הגורגונופס אך בורח ממנה. בהמשך מגיע גם עדר של סקוטוזאורוסים לבור המים. נקבת הגורגונופס מנסה לחפור ולצוד זוג של דיקטודונים מתחפרים אך נכשלת. היא מוצאת במקום זה את הרינסוכוס בתחתית המים בתרדמה ועטוף עור יבש, העוזר לו לשרוד את היובש אך הופך אותו לחסר אונים, והוא נטרף במהירות. נקבת הגורגונופס עצמה נהרגת בסופת חול שמבשרת את תחילת הכחדת הפרם-טריאס. הדיקטודונים לעומתה מתחפרים באדמה, ניצלים מהסופה וגם מוצאים שורשים עמוק באדמה למאכל.
  • הקטע הבא חל בתור הטריאס התחתון, הדיקטודון מתפתח לליסטרוזאורוס, תראפסיד צמחוני בעל ניבים גדולים החי בעדרים שנודדים בחיפוש עלים טריים. לצידם נראה האאופרקריה, זוחל דמוי-תנין, מאבות הדינוזאורים הצד חרקים. העדר מתקרב לערוץ נהר ואחד הפרטים נהרג על ידי התראפסיד הארסי אוצמברסיה. העדר מתחיל לחצות את הנהר ומותקף מלמטה על ידי להקת פרוטרוסוכוסים, יצורי מים וקרוביהם של התנינים. הרבה פרטים נהרגים אך הרוב חוצים את הנהר וממשיכים לנדוד. ואולם בסופו של דבר היובש ייגמר ושאר הזוחלים יחזרו לשלוט בעולם וידחקו הצידה את התראפסידים ואת היונקים שיצאו מהם. בסיום הסדרה נראה אאופרקריה הפוגש ליד מאורתו בפרוטרוסוכוס רעב שכמעט טורף אותו. אך האאופרקריה מתפתח לאלוזאורוס, דינוזאור שחי בתור היורה יחד עם סטגוזאורים, דיפלודוקיים ומיני דינוזאורים נוספים. כך הסתיים עידן המפלצות והתחיל עידן הדינוזאורים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]