למבדה (ריקוד)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הלמבדהפורטוגזית: Lambada) הוא סגנון ריקוד זוגות שהתפתח בברזיל בסוף שנות ה-80. זהו ריקוד תוסס ואנרגטי המתאפיין בתנועותיו החושניות והסוגסטיות. הריקוד כרוך במגע פיזי הדוק בין בני הזוג, והוא מבטא את התרבות והמיניות הברזילאית.[1][2]

מקורו של הריקוד אינו ברור לחלוטין, אך מאמינים כי מקורו הוא במדינת פארה שבאזור האמזונאס בברזיל. הריקוד התפתח משילוב של סגנונות ריקוד אפריקאים, קריביים וברזילאים שונים, כולל סגנון הריקוד האפרו-ברזילאי המכונה "פוחו". משמעות המילה למבדה היא "סטירה חזקה" או "מכה" בפורטוגזית.

הלמבדה זכה לראשונה לפופולריות בסוף שנות ה-80, אז החל להופיע בסדרה של שירים וקליפים, כולל בלהיט "למבדה" משנת 1989, בביצועה של להקת הפופ "קאומה".[3][4][5][6] הלהקה הוקמה בצרפת ובין חבריה היו, בין היתר, ילידי גוואדלופ ומרטיניק. הסולנית, לואלווה בראז, הייתה ברזילאית, והפזמון הושר בשפה הפורטוגזית ובמקצב הלמבדה.[7] הוא עוסק בגעגועים לאהבה ישנה, והריקוד נתפס כמבטא את הסמל של ברזיל ותרבותה.

את הלמבדה רוקדים בדרך כלל לצלילי מוזיקה בקצב מהיר ואופטימי עם קו בס חזק וכלי הקשה. הריקוד כולל סדרה של עבודת רגליים ותנועות גוף מורכבות, והוא דורש רמה גבוהה של קואורדינציה וסיבולת פיזית. הריקוד מתבצע לרוב בזוגות, כאשר בני הזוג עומדים צמודים זה לזה ומניעים את גופם בסנכרון עם המוזיקה.

אחד המאפיינים המובהקים ביותר של הלמבדה הוא האופן שבו בני הזוג מניעים את הירכיים ואת פלג גופם התחתון בצורה חושנית וסוגסטיבית. הריקוד ידוע בשל גווניו המיניים, ולעיתים הוא ספג ביקורת על היותו סוגסטיטיבי מדי או פרוץ מבחינה מינית. עם זאת, בברזיל לרוב רואים בלמבדה צורת ריקוד משמחת ואקספרסיבית המהווה חלק מהתרבות הברזילאית.

בנוסף להיותו סגנון ריקוד פופולרי, ללמבדה היה גם השפעה משמעותית על התרבות הפופולרית. הריקוד הוצג במספר רב של סרטים, תוכניות טלוויזיה וסרטוני מוזיקה, והוא שימש השראה למגוון מגמות לבוש ואופנה. הלמבדה הייתה גם נושא למספר רב של ספרים, מאמרים ומחקרים אקדמיים, והוא סגנון ריקוד פופולרי ברחבי העולם.

למרות הפופולריות שלה, הלמבדה התמודדה עם כמה אתגרים ומחלוקות במהלך השנים. הריקוד נאסר או הוגבל במדינות מסוימות בשל אופיו הסוגסטי, והוא ספג ביקורת מכמה כיוונים על קידום סטריאוטיפים שליליים על התרבות הברזילאית.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]