נשיאות הארגונים העסקיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

נשיאות הארגונים העסקיים (שנקראה עד אוגוסט 2013 לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים) היא ארגון-הגג של ארגוני המעבידים בישראל. בין הארגונים החברים: התאחדות האיכרים בישראל, התאחדות הקבלנים, איגוד בתי המלון, איגוד היהלומים, האיגוד הכל ארצי של מפעלי הניקיון והאחזקה בישראל, איגוד הבנקים בישראל, איגוד האיכרים ועוד.

יו"ר הארגון הוא דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים. עד תחילת 2015 כיהן בתפקיד צביקה אורן, שהוחלף בידי שרגא ברוש.

נשיאות הארגונים העסקיים קיימה משא ומתן עם ההסתדרות החדשה לחתימה על הסכמים קיבוציים הנוגעים לכלל שוק העבודה בישראל. הסכמים שנחתמו עוסקים בנושאים כגון דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה מהבית למקום העבודה ובחזרה, קביעת זכות לשכר בחגים ובימי אבל ועוד. להסכמים אלה הוצאו, בדרך כלל, צווי הרחבה, המחילים אותם על כלל המעסיקים והמועסקים בישראל.

בדצמבר 2014 חתמה נשיאות הארגונים העסקיים על הסכם קיבוצי עם ההסתדרות החדשה, להעלאת שכר המינימום, בשלוש פעימות, ל-5,000 ש"ח.[1] בהתאם להסכם זה תיקנה הכנסת, בחקיקת בזק, את חוק שכר מינימום.

בחודש מרץ 2020 התפרקה השותפות של נשיאות הארגונים העסקיים[2], עם התאחדות התעשיינים בישראל, איגוד לשכות המסחר, התאחדות חקלאי ישראלי, שהם פרשו והקימו את נשיאות המעסיקים והעסקים בישראל, בעקבות חילוקי דעות על דרך ההתנהלות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.