מאבק אחד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

מאבק אחד הייתה קבוצת שמאל רדיקלי ישראלית אנרכיסטית שפעלה למען זכויות בעלי חיים תוך שימת דגש על הקשר בין כלל צורות הדיכוי השונות בחברה, כגון סקסיזם, דיכוי עובדים, גזענות, כיבוש ועוד; חברי הקבוצה כינו את עצמם "טבעונרכיסטים" - הלחם של "טבעונים" ו"אנרכיסטים". הקבוצה קשרה בין הדיכוי התאגידי, המעמדי, המגדרי, החברתי והפוליטי וטענה שכל אלה מקורם באותו הבסיס הרעיוני, ושיש להילחם בכולם במקביל, מכיוון שמדובר שמקורם זהה.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך אתר האינטרנט של מאבק אחד:

"האחיזה שיש לשקרים החברתיים המודרניים על כל פן ופן בחיינו מעולם לא הייתה חזקה יותר בהיסטוריה האנושית. המונופולין התקשורתי, השתלטות הטכנולוגיה על חיינו, התרבות הצרכנית ההורגת את תושבי המערב נפשית ואת תושבי שאר העולם פיזית... ובמדינת ישראל, כוחה של הלאומנות ושל הכוחניות – צבאית ואחרת – הוא ללא ספק מן החזקים והנוראיים בעולם. מערכות ה"חינוך" הממשלתיות והתאגידיות דוחפות אותנו עמוק יותר ויותר אל פתחם של חיים שהם, לכל היותר, מוות איטי ומתמשך, נטול ערך, רווי הרס, וההתנגדות שלנו צריכה להיות גורפת. הדיכוי שלנו, של כל אחת ואחד מאתנו, נמצא ביחסנו היומיומי לבעלי החיים האחרים ולטבע הסובב אותנו, לכסף, מוצרים ומוסר העבודה, למערכות יחסים, מין ומגדר, לדת, מסורת ולאום. כל גישה שאינה משחררת אותנו באופן ישיר ומיידי משעבדת אותנו באופן עקיף. סירבו לחיות את החיים המוצעים לכן ביום הבחירות ובערוץ הקניות, גם באשר סירוב זה "קיצוני" וקשה: חיים קלים הם שקר קל. המאבק לחופש, צדק ושוויון פירושו בחירתנו בחיים."

הקבוצה החזיקה באידאולוגיה אנרכיסטית שגרסה כי כל צורת משטר שאינה משטר עצמי היא דכאנית מטבעה, ונוטלת מבני האדם את יכולת הבחירה. כל התנהלות שמונעת את זכות הבחירה מהאחר, כגון תזונה מן החי, סקסיזם, גזענות, תרבות הצריכה וכדומה, מדכאת את שני הצדדים באותה מידה.

מאבק אחד הייתה אחד הארגונים הראשונים שקראו לסגירת חוות הקופים מזור.

הסברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאבק אחד השתמשה בחוברות ובפליירים לצורכי הסברה. בין השאר, הוציאה מאבק אחד:

  • חוברות רבות בנושא זכויות בעלי חיים, המפרטות את הקשר בין המאבקים השונים.
  • חוברות נגד מקדונלד'ס המסבירות לא רק על הנזק לבעלי החיים אלא גם את הנזק האקולוגי, החברתי, התרבותי, הסביבתי והפוליטי שגורמת מקדונלד'ס.
  • פליירים וכרזות הקוראים לטבעונות.
  • מידע על גדר ההפרדה.
  • פלייר למצעד הגאווה.
  • פליירים למאבק נגד מכירת פרוות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]