מאונטבטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאונטבטן (Mountbatten) הוא השם שאומץ על ידי הענף הבריטי של משפחת האצולה הגרמנית פון באטנברג, בשל רגשות אנטי-גרמניים שגאו בקרב הציבור הבריטי בעת מלחמת העולם הראשונה. השם "מאונטבטן" הוא תרגום אנגלי (אינגלוז) של השם הגרמני "באטנברג" (Battenberg) (שמשמעותו "הר באטן").

זהו שם משפחתו של הנסיך פיליפ, בעלה של אליזבת מלכת בריטניה. שם משפחתם של ילדיו, ובהם יורש העצר, הנסיך צ'ארלס, הוא מאונטבטן-וינדזור (Mountbatten-Windsor). למרות שהשם מאונטבטן הוא חלק משם המשפחה, שינוי עתידי של שם בית המלוכה, בית וינדזור, כך שיכיל את השם מאונטבטן אינו אוטומטי ונתון להחלטתו של המלך שיעלה לכס המלוכה.[1]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לודוויג פון באטנברג, או לואי מאונטבטן, המרקיז ממילפורד הייבן

הנסיך הגרמני לודוויג פון באטנברג התגייס לצי המלכותי הבריטי בשנת 1868, בעקבות הכרותו עם הנסיכה אליס, בתה השלישית של ויקטוריה, מלכת בריטניה. בשנת 1884 הנסיך נשא לאישה את הנסיכה ויקטוריה, נכדתה של המלכה ויקטוריה ובתם של אליס ושל בעלה לודוויג, בן דודו של פון באטנברג.

לזוג נולדו ארבעה ילדים: אליס, אמו של פיליפ, דוכס אדינבורו, בעלה של אליזבת השנייה מלכת בריטניה, לואיז שנישאה לגוסטב השישי אדולף, מלך שוודיה והייתה מלכת שוודיה במשך 15 שנה, ג'ורג' מאונטבטן שירש את תוארו של אביו כמרקיז השני ממילפורד-הייבן, ולואי מאונטבטן שנרצח על ידי המחתרת האירית.

לודוויג פון באטנברג הגיע לדרגה הרמה ביותר בצי המלכותי הבריטי, אך אולץ לפרוש ב-1914 בגלל מוצאו הגרמני, בעקבות פרוץ מלחמת העולם הראשונה.

שינוי השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1917, בעקבות רגשות אנטי-גרמניים שגאו בציבור הבריטי עקב מלחמת העולם הראשונה, שינה המלך ג'ורג' החמישי, את שמו של בית המלוכה הבריטי מהשם הגרמני בית סקסה-קובורג-גותה לבית וינדזור. חילופי השמות לא פסחו על משפחת פון באטנברג, וב-14 ביולי 1917 שינה גם הנסיך לודוויג, בעידוד המלך, את שם משפחתו למאונטבטן, ונקרא מאז לורד לואי מאונטבטן, המרקיז ממילפורד - הייבן. הנסיך בחר בשם זה ולא באפשרות אחרת - באטנהיל. שינוי שם המשפחה היה כרוך בוויתור על התואר "נסיך באטנברג", אך הנסיך פוצה בקבלת התואר מרקיז. וכך כתב בספר האורחים בעת ביקורו אצל בנו ג'ורג':

"הגעתי כנסיך הייד, חזרתי כלורד ג'קיל"

[2]

אחיו של לודוויג, הנסיך היינריך פון באטנברג, נשא לאישה את בתה של המלכה ויקטוריה, הנסיכה ביאטריס. בנם, הנסיך אלכסנדר פון באטנברג, שינה את שמו לאלכסנדר מאונטבטן, וקיבל את התואר מרקיז קאריסברוק. בן אחר, לאופולד, שינה שמו ללאופולד מאונטבטן. אחותם, הנסיכה ויקטוריה פון באטנברג, או בשמה הספרדי ויקטוריה אֵוּחניה, לא שינתה את שמה, כיון שכבר הייתה נשואה למלך ספרד, אלפונסו השלושה עשר. חואן קרלוס הראשון, מלך ספרד הוא נכדהּ.[3]

משפחת המלוכה הבריטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת שינוי שם המשפחה הייתה בתו של לודוויג, הנסיכה אליס פון באטנברג, נשואה לנסיך היווני אנדראס, בנו של מלך יוון, ולא שינתה את שם משפחתה למאונטבטן. דווקא בנה, הנסיך פיליפ, שהתגורר מילדותו בלונדון אצל דודיו לואי וג'ורג', החליט בשנת 1947, עם נישואיו למלכה אליזבת, לוותר על תאריו הדנים והיוונים מצד אביו אנדראס, ולאמץ כשם משפחתו את שמה האנגלי של אימו, מאונטבטן. כך הפך השם להיות גם שם משפחתם העתידי של הנסיך צ'ארלס ושל ילדיו, ויליאם והארי (יחד עם השם וינדזור).

לאחר עליית המלכה אליזבת לכס המלוכה, ביקש דודו של פיליפ, הלורד לואי מאונטבטן, לשנות את שם בית המלוכה לבית מאונטבטן. הדבר נודע לווינסטון צ'רצ'יל, שיעץ למלכה לשמור על השם בית וינדזור.

שם משפחתו של פיליפ היה נשאר גרמני גם אילולא שינה את שמו למאונטבטן, הואיל ומוצאו של סבו גאורגיוס הראשון, מלך היוונים, הוא מבית האצולה הגרמני שלזוויג-הולשטיין-זונדרבורג-גליקסבורג (Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg).

בית מאונטבטן כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

העומד בראש המשפחה כיום (2008) הוא הלורד ג'ורג' מאונטבטן (יליד 1961), המרקיז הרביעי ממילפורד-הייבן, שהוא נינו של לודוויג.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מקור
  2. ^ Kerr, Mark (1934), Prince Louis of Battenberg, London: Longmans, Green and Co, pp. 289
  3. ^ מכאן שקיים קשר בין משפחות המלוכה הבריטית והספרדית - הנסיך צ'ארלס והמלך חואן קרלוס הם דודנים מדרגה רביעית.