לדלג לתוכן

מאורית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מאורית
Te Reo Māori
מדינות ניו זילנד
דוברים 100,000–160,000 (הערכה)
כתב אלפבית לטיני
משפחה אוסטרונזית
מלאיו-פולינזית
מרכז מזרחית
מזרחית
אוקיאנית
מרכז-מזרחית
נידחת
מרכז-פסיפית
פיג'יאית-פולינזית מזרחית
פולינזית
גרעינית
מזרחית
מרכז-מזרחית
טאהיטית
מאורית
לאום ניו זילנד
מוסד ועדת השפה המאורית
קוד שפה mi עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד ISO 639-1 mi עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד ISO 639-2 mao עריכת הנתון בוויקינתונים
קוד ISO 639-3 mri עריכת הנתון בוויקינתונים
ראו גם שפהכתברשימת שפות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מאורית (‏האזנה?‏) היא שפה ממשפחת השפות האוסטרונזיות, היא מדוברת על ידי בני העם המאורי, ומשמשת כאחת השפות הרשמיות בניו זילנד.

מאורית היא שפה פולינזית הקרובה לשפה המדוברת בטהיטי, בהוואי ובאיים אחרים ממזרח לסמואה בדרום האוקיינוס השקט. ההנחה היא כי מקור השפה מנוודים שהגיעו לניו זילנד מאיי קוק או מטהיטי.

עד לשנת 1814 הייתה מאורית שפה מדוברת בלבד, באותה שנה החלו מיסיונרים נוצרים להעלותה על הכתב הלטיני. ב-1820 נעשה מהלך משותף של פרופסור סמואל לי מאוניברסיטת קיימברידג' יחד עם הצ'יף המאורי הונגי היקה ואנשיו ליצור לה כתיב מלא.[1] כיום מאורית נכתבת באותיות לטיניות, תוך שימוש בעיצורים ובתנועות הנהוגות באנגלית.

עם הגיעם של המתיישבים הבריטים לניו זילנד, הגיעה עמם גם השפה האנגלית, ועד 1860 נעשה שימוש באנגלית בכל מהלכי השלטון והממסד, תוך דחיקת רגלה של המאורית. בשנת 1880 נאסר רשמית השימוש במאורית במוסדות החינוך במדינה. למרות זאת דיברו רוב בני העם המאורי במאורית כשפת אם עד מלחמת העולם הראשונה, והיא הייתה בשימוש במשפחה המאורית הטיפוסית, וכן בעסקים, בפגישות פוליטיות פנימיות, ועוד. לאחר מכן, ועד לשנות השמונים של המאה העשרים, פחת מאוד השימוש במאורית, עד כי רק 20% מהמאורים ידעו לדבר בשפה ברמת שפת אם. בתחילת שנות השמונים החלו נציגי המאורים בפרלמנט הניו זילנדי לפעול על מנת למנוע את הכחדת השפה המאורית. בשנת 1982 נוסדה תנועת "קוֹהַאנְגַּה רֵיאוֹ" (במאורית: "תחיית השפה"), שיזמה צעדים להחייאת השפה, כדומת הקמת בתי ספר ללימוד מאורית, ומהלכים פרלמנטריים שהביאו לחקיקת חוקים המורים על הוראת השפה בבתי ספר יסודיים ובגנים, במקומות שבהם חיים בני הלאום המאורי.

גם כיום מהווה המאורית שפה שנייה בלבד לאנגלית. רבים מבני העם המאורי דוברים את השפה, ואף חלק מהתושבים צאצאי הבריטים, אולם ההנחה היא כי מספר דוברי השפה באופן בלעדי, שאינם דוברים גם אנגלית, הוא קטן ביותר.

סטטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאורית מדוברת כיום באופן יום-יומי על ידי חלק מבני העם המאורי, נלמדת בבתי הספר, ונחשבת לאחת משלוש השפות הרשמיות של ניו זילנד.[2] לרוב המשרדים והסוכנויות הממשלתיות בניו זילנד ישנם כיום שני שמות רשמיים: השם באנגלית והשם במאורית. לדוגמה, משרד הפנים נקרא במקביל "Department of Internal Affairs" באנגלית, ו-"Te Tari Taiwhenua" במאורית. הדואר הניו זילנדי פועל בכתובות ובשמות הכתובים במאורית במקביל לשמות באנגלית. משנת 2004 מתקיימת בניו זילנד גם רשת שידור טלוויזיונית, שהשידורים בה הם במאורית בלבד. הפירוש המקובל כיום להסכם ואיטנגי מתייחס לשימור השפה המאורית כחובה ממשלתית.

תנועות במאורית
אחורית מרכזית קדמית
סגורה ʉ i
חצי-פתוחה ɔ ɛ
פתוחה a
פונמות במאורית
סדקי וילוני מכתשי דו־
שפתי
אפי ŋ n m
סותם k t p
חוכך h ɸ~f
מקורב w
מקיש) ɾ

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ History of the Māori language - Te Wiki o Te Reo Māori - Māori Language Week | NZHistory, New Zealand history online, nzhistory.govt.nz
  2. ^ שלוש השפות הרשמיות בניו זילנד הן האנגלית, המאורית, ושפת הסימנים הניו זילנדית (אנ'), שהוכרה כשפה הרשמית השלישית במדינה מאז שנת 2006