מאיה ערד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מאיה ערד, צילמה שרון בכר-הירש

מאיה ערד (נולדה ב-25 בינואר 1971) היא סופרת ישראלית המתגוררת בארצות הברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאיה ערד נולדה בראשון לציון לטובה ויוסף ערד - אם פסיכולוגית ואב רופא ילדים, אחת משלוש אחיות. באוקטובר 1973 עברה המשפחה לקיבוץ נחל עוז, וביולי 1982 חזרה לראשון לציון. היא שירתה בצה"ל במדור הסברה בכתב של חיל החינוך, ושם פגשה את בעלה לעתיד, רְוִיאל נץ. השניים נישאו במרץ 1994.

ערד למדה במסגרת התוכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן והיא בעלת תואר ראשון בבלשנות ובלימודים קלאסיים מאוניברסיטת תל אביב ותואר דוקטור בבלשנות מטעם אוניברסיטת לונדון. היא לימדה באוניברסיטת הרווארד, באוניברסיטת ז'נבה ובמחלקה לדרמה של אוניברסיטת סטנפורד. ב-2009 הייתה סופרת אורחת במרכז טאובה ללימודים יהודיים באוניברסיטת סטנפורד.

בעלה, רויאל נץ, הוא משורר ופרופסור ללימודים קלאסיים ולהיסטוריה ופילוסופיה של המדע באוניברסיטת סטנפורד. לזוג שתי בנות.

ספריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מקום אחר ועיר זרה : רומן בחרוזים (חרגול, 2003).
רומן בחרוזים לפי מתכונת "יבגני אונגין" מאת פושקין (ערד ציינה גם את השפעת הרומן בחרוזים The Golden Gate מאת ויקראם סת). הרומן הפך לרב-מכר וזיכה את ערד בפרס ליצירת ביכורים של משרד החינוך והתרבות. כמו כן היה בין המועמדים הסופיים לפרס ספיר לשנת 2003-4. נבחר על ידי ידיעות אחרונות לאחד מעשרת ספרי העשור 2010-2000. ב-2006 עובד בידי אלדד זיו ואלון אולארצ'יק למחזה בתיאטרון הקאמרי, בבימויו של אלדד זיו.
  • Roots and patterns : Hebrew morpho-syntax ‏ (Springer, 2005)
הספר מתאר היחס בין חוקיות ואי-חוקיות במערכת בנייני הפועל העברי.
מחזה בחרוזים, עיבוד של "צער מתוך חוכמה" מאת אלכסנדר ס. גריבויידוב. זירת העלילה מועברת ממוסקבה של ראשית המאה ה-19 אל ישראל של סוף המאה העשרים.
הספר, שהפך לרב-מכר, הוא רומן שעלילתו מתרחשת באקדמיה בארצות הברית. הוא עשוי שבעה פרקים שכל אחד מהם מוקדש למידה רעה שונה, המתוארת דרך חייו של גיבור הפרק, שהוא חבר הסגל האקדמי או חותר למעמד זה.
שלוש נובלות, "fail better", "יעל של אורה" ו"מתנת בר-מצווה". במרכז כל אחת מהנובלות: היחסים בתוך משפחות מפורקות.
  • מקום הטעם : מסות על ספרות ישראלית: בין צליל להיסטוריה, נכתב ביחד עם רויאל נץ (אחוזת בית, 2008)
מסות שהתפרסמו ברובן בכתב העת "הו!". הספר קורא לחזרה ל"צליל" (כלומר לספרות המוגדרת לפי צורות ולז'אנרים) ול"היסטוריה" (כלומר למסורת הספרותית ההיסטורית).
  • אמן הסיפור הקצר : רומן (חרגול, 2009 / עם עובד, בסדרה "חרגול פלוס" בעריכת אלי הירש).
רומן שגיבורו, אדם טהר-זהב, הוא "אמן הסיפור הקצר" - מחברם של סיפורים קצרים. בספר מתואר המשבר האישי והמקצועי בו מצוי אדם טהר-זהב, ובתוך כך מופיעים בספר תשעה סיפורים קצרים פרי עטו של "אמן הסיפור הקצר".
  • חשד לשיטיון (חרגול, 2011 / עם עובד).
רומן העוסק בזוגיות, הזדקנות וזהות של ישראלים החיים בחו"ל. הרומן מתאר שנה אחת בחיי רותי וגיורא, זוג ישראלי מבוגר החי כארבעים שנה בקליפורניה, והעלילה מונעת על ידי שני גורמים עיקריים: חשדה של רותי שגיורא לוקה בראשית שיטיון (דמנציה), והמתחים בין רותי לבין נטעלי ובן, זוג צעיר שמתפרץ אל היקום המוגן שבנתה עם גיורא.
  • העלמה מקזאן (חרגול, 2015)
  • מאחורי ההר (חרגול, 2016)
רומן שבמרכזו זוהר בר, מרצה לספרות בקולג' בקליפורניה, המוזמן לתת בחג ההודיה סדרה של ארבע הרצאות על ספרות בלשית בבקתה ההררית המבודדת של בני הזוג יולי ויובי פלג, שאליה מוזמנים ישראלים נוספים. במהלך שהותו שם הוא מוטרד משתי תעלומות נוספות: מדוע באמת הוזמן לבקתה, ומה גרם למותה בטרם עת של אשתו הראשונה של יובי פלג, פרופסור לגאולוגיה שצבר הון רב מתוכנה לחיפושי נפט. התאוריה של הספרות הבלשית, המובאת בהרצאותיו של זוהר, משתלבת בניסיונו לפתור את התעלומות, ניסיון שבו הוא משתף טלפונית את אשתו בנפרד, זואי, פרופסור לספרות באוניברסיטת סטנפורד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דפים כלליים

מקום אחר ועיר זרה

צדיק נעזב

שבע מידות רעות

תמונות משפחה

מקום הטעם

אמן הסיפור הקצר

העלמה מקזאן

מאחורי ההר

חשד לשיטיון