מאלט (תספורת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תסרוקת מאלט טיפוסית

מאלטאנגלית: Mullet, ידוע גם כ"חג'וג'" או "תסרוקת אלי אוחנה") הוא הכינוי לתסרוקת שבה השיער באחורי הראש נותר ארוך (בדרך כלל עד לגובה הכתפיים), ואילו בקדמת הראש, בקודקודו ובצדדיו הוא מקוצץ.

המאלט הייתה פופולרית במיוחד בעולם המערבי, באמריקה הלטינית ובישראל בסוף שנות השבעים, לאורך שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים של המאה ה-20.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף שהמאלט צברה פופולריות בשנות השבעים, יש הטוענים שהתסרוקת הייתה קיימת קודם לכן. אגדות אורבניות מספרות כי במאה ה-19 דייגים לא קיצצו את אחורי ראשיהם על מנת לחמם את עורפיהם בחורף, ומכאן הכינוי "מאלט" (באנגלית: מולית, סוג של דג-ים).

בארצות הברית ובקנדה, כאמור, התסרוקת מזוהה בעיקר עם פועלים או חקלאים עניים, אך היא רווחה גם בקרב קהילת ההבי מטאל ובקרב שחקני הוקי קרח. בבריטניה המאלט מקושרת כיום בעיקר לבריונים ואוהדי כדורגל פרועים. המאלט מזוהה בבריטניה כתסרוקת המועדפת על תושבי מרכז ומזרח אירופה, במיוחד כדורגלנים. בישראל התסרוקת רווחה בעיקר בקרב גברים מזרחיים (כמו הזמר זוהר ארגוב, הכדורגלן אלי אוחנה ואנשי הפנתרים השחורים) וכן בקרב ערבים פלסטיניים.

במאמר שכתב הראפר מייק דיאמונד למגזין להקתו, הביסטי בויז, בשנת 1995, טען כי "דבר אינו גרוע יותר מתסרוקת גרועה. והגרועה שבתסרוקות הגרועות היא זו המכונה מאלט." בהמשך המאמר הרחיב הכותב את טענתו, בצירוף תמונות ידוענים לחיזוק טענתו. זמן מה לאחר פרסום המאמר גברו הגיחוך והלעג שהפגינו מעריצי הלהקה, ובני נוער בכלל, כלפי התסרוקת. כיום, התסרוקת היא מושא ללעג כמעט בכל העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מאלט בוויקישיתוף