מאמא (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
מאמא
Mama
בימוי אנדרס מוסקייטי עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי גיירמו דל טורו עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט ניל קרוס, אנדרס מוסקייטי, ברברה מוסקייטי עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה Michele Conroy עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים ג'סיקה צ'סטיין
מייגן שרפנטיר
דייוויד פוקס
ג'וליה צ'נטרי
חוויאר בוטט
ניקולאי קוסטר-ולדאו
דניאל קאש
איזבל נליס עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה פרננדו ולאסקה עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום אנטוניו רייסטרה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה קנדה, ספרד, מקסיקו עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה סרטי יוניברסל, נטפליקס עריכת הנתון בוויקינתונים
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 18 באפריל 2013 עריכת הנתון בוויקינתונים
משך הקרנה 100 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט אימה, סרט רוחות רפאים עריכת הנתון בוויקינתונים
הכנסות באתר מוג'ו mama
www.mamamovie.com
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מאמאאנגלית: Mama) הוא סרט אימה משנת 2013, אשר מבוסס על סרט קצר מאותו השם משנת 2008. הסרט נכתב ובוים על ידי אנדרס מוסצ'יאטי. מככבים בו ג'סיקה צ'סטיין, ניקולאי קוסטר-ולדאו, מייגן שרפנטיר, איזבל נליס, דניאל קאש וחוויאר בוטאט.

הסרט עוקב אחר שתי ילדות שננטשו ביער, עליהן שומרת רוח של אישה שנקראת בפיהן "מאמא". הבנות מחולצות על ידי דודן ובת זוגו, אך מאמא עוקבת אחריהן לביתן החדש.

הסרט הופק על ידי ג'יי. מיילס דייל. כותבי המשנה, ברברה מושיאטי וגיירמו דל-טורו שימשו כמפיקים בפועל. הסרט יצא לבתי הקולנוע ב-18 בינואר 2013 על ידי סרטי יוניברסל וקיבל ביקורות חיוביות יחסית. המבקרים שיבחו את השחקנים ואת האווירה של הסרט, אך מאידך ביקרו לרעה את העלילה.

הסרט היה לשובר קופות והרוויח 146 מיליון דולר, לעומת תקציב של 15 מיליון דולר שהושקעו בו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהפסיד את כל הונו במשבר הכלכלי של 2008, סוכן המניות ג'פרי דסנג' (ניקולאי קוסטר-ולדאו) רוצח את שותפיו לעבודה ואת אשתו ולוקח את שתי בנותיו, ויקטוריה בת ה-3 (מורגן מאגארי) ולילי בת השנה (מאיה וסיירה דאו) מהבית. בעקבות נהיגה מסוכנת בדרך מושלגת, ג'פרי מאבד שליטה על הרכב ונופל מההר ישירות אל תוך יער, בעקבות הנפילה המשקפייה של ויקטוריה נשברות. המשפחה שורדת את ההתרסקות וג'פרי לוקח את בנותיו אל עבר בקתה נטושה. ג'פרי מתכנן להרוג את בנותיו ולהתאבד, אך מותקף ונהרג על ידי דמות מוצללת.

חמש שנים לאחר מכן, משלחת הצלה הממומנת על ידי אחיו התאום של ג'פרי, לוקאס (ניקולאי קוסטר-ולדאו) מוצאת את ויקטוריה (מייגן שרפנטיר) ולילי (איזבל נליס) בבקתה, אך במצב פראי בעקבות שנים של בידוד בבקתה. הבנות מושמות בהשגחה רפואית ומעקב על ידי דוקטור ג'רלד דרייפוס (דניאל קאש). הבנות מזכירות את "מאמא", דמות אימהית שמגנה עליהן. הבנות מתנהגות בעוינות ללוקאס, אבל ויקטוריה מזהה אותו לאחר שהוא נותן לה משקפאי ראייה חדשות. דרייפוס מסכים לתמוך בלוקאס ובת זוגו אנאבל (ג'סיקה צ'סטיין) בבקשת המשמורת שלהם על הבנות נגד דודתן ג'ין פודולסקי (ג'יין מופט), כל עוד דרייפוס יוכל לעקוב אחרי התפתחותן של הבנות. ויקטוריה מתרגלת במהירות לחיים החדשים, אך לילי עדיין נשארת במצב פראי.

מאמא (חוויאר בוטאט) תוקפת את לוקאס והוא מגיע לבית החולים במצב של תרדמת, ולכן אנאבל אחראית על הבנות לבדה. למרות הסתייגותה, היא מצליחה ליצור קשר עם ויקטוריה, אבל לילי עדיין עוינת כלפיה. בעקבות סיוטים על אישה מסתורית ואזהרות על הקנאה של מאמא, אנאבל מבקשת מדרייפוס שיחקור לעומק. המחקר של דרייפוס שופך אור אודות אישה בשם אידית' ברנן (חנה צ'סמן), מאושפזת במוסד לחולי נפש שמתה במאה ה-19. דרייפוס מצליח להשיג קופסה מלאה בשרידי תינוק ממחסן ממשלתי.

אנאבל חולמת על עברה של מאמא: כשאידית' ברנן (מאמא) נשלחה למוסד הסגור, ילדה נלקח ממנה והועבר לטיפולן של נזירות. היא ברחה מהמוסד, דקרה נזירה ולקחה את בנה בחזרה. במהלך הבריחה, אידית' קופצת מצוק יחד עם בנה, אך היא טובעת ובנה נתקע על ענף של עץ ולא נפל למים. איזבל מבינה שמאמא לא הבינה שבנה לא טבע כמותה ולכן רוחה חיפשה אחר ילדים חדשים ומצאה את ויקטוריה ולילי בבקתת העץ ואימצה אותן כתחליף.

לוקאס חוזר להכרה לאחר חיזיון על אחיו המת שמפציר בו ללכת לבקתה ולהציל את הבנות. ויקטוריה מתקרבת לאנאבל ומאבדת את החשק לשחק עם מאמא, בניגוד ללילי. דרייפוס מבקר בבקתה ונהרג על ידי מאמא. אנאבל מצליחה להשיג את התיק על מאמא ואת שרידיו של בנה. אנאבעל והבנות מותקפות על ידי מאמא הקנאית, ההורגת את ג'ין ומשתמשת בגופה כדי לקחת איתה את הבנות. אנאבל ולוקאס מוצאים את מאמא והבנות בסמוך לצוק שממנו אידית' קפצה עם בנה, בתקווה לשחזר את הקפיצה יחד עם הבנות.

אנאבל מציעה למאמא את שרידיו של בנה, מאמא מזהה את בנה ומשתנה לאישה רגילה. אך לאחר שאנאבל ולוקאס מנסים לקחת את הבנות למקום בטוח, לילי קוראת למאמא והאחרונה חוזרת לצורתה המבעיתה ומנסה לקחת את הבנות שוב. אנאבל נצמדת לוויקטוריה, הרוצה להישאר עם אנאבל ולוקאס ומאמא מסכימה. לאחר פרידה מרגשת, מאמא ולילי קופצות ביחד מהצוק מחובקות ופוגעות בענף, מיד לאחר מכן הן הופכות לנחיל עשים. אנאבל ולוקאס מחבקים את ויקטוריה, המבחינה בעש נוחת על ידה, דבר הרומז שלילי איתה עדיין ברוחה.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ג'סיקה צ'סטיין - אנאבל.
  • ניקולאי קוסטר-ולדאו - ג'פרי ולוקאס דסנג' (תפקיד כפול).
  • מייגן שרפנטיר - ויקטוריה דסנג'.
  • מורגן מקגארי - ויקטוריה הצעירה.
  • איזבל נליס - לילי דסנג'
  • מאיה וסיירה דאו - לילי הצעירה.
  • חוויאר בוטאט - מאמא.
  • לאורה גוייטרס ומלינה מתיוס - הקול של מאמא.
  • חנה צ'סמן - מאמא האנושית/אידית' ברנן.
  • ג'יין מופט - ג'ין פודולסקי.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהליך ההפקה החל באולפני "פיינווד" שבטורונטו ב-3 באוקטובר 2011 והסתיים ב-9 בדצמבר. הסרט צולם בקוייבק שבקנדה. אף על פי שהסרט צולם בקנדה, העלילה מתרחשת בווירג'יניה. הסרט תוכנן לצאת לבתי הקולנוע באוקטובר 2012, אך נדחה לינואר כדי למנוע תחרות עם הסרט "פעילות על טבעית 4".

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט זכה לביקורות מעורבות.

האתר Rotten Tomatoes העניק לסרט דירוג של 63% טריות על סמך 164 ביקורות עם ציון ממוצע של 5.93/10. באתר נכתב "אם אתם אוהבים הפחדות כמו פעם ואלימות גופנית מעטה, אתם תצליחו להתגבר על התסריט המבלבל של הסרט".

האתר Metacritic נתן לסרט ממוצע ביקורות של 57/100.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מאמא בוויקישיתוף