מארי אלן רודין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

מארי אלן רודיןאנגלית: Mary Ellen Rudin; נולדה ב-7 בדצמבר1924 - 18 במרץ 2013) הייתה מתמטיקאית אמריקאית שחקרה טופולוגיה של תורת הקבוצות, וידועה בעיקר בשל הוכחתם של מרחב דווקר ושל השערת מוריטה. היא כיהנה, בין השאר, כנשיאת האגודה האמריקאית למתמטיקה.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדות ונעורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארי אלן אסטיל נולדה בהילסבורו, טקסס, בשנת 1924, לאב מהנדס אזרחי בשם ג'ו אסטיל ולאם מורה לאנגלית בבית ספר תיכון ושמה אירנה שוק. בגיל צעיר עברה משפחתה לליקי, עיר קטנה בה השלימה את לימודיה[1], ובגיל עשר נולד לה אח. שתי סבותיה היו בעלות חינוך אקדמאי, בקולג' שארפ שבווינצ'סטר. מארי סיפרה בהמשך חייה שהחינוך היה חלק מאוד מרכזי מההווי המשפחתי שלה.

קריירה ולימודים אקדמאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארי למדה מתמטיקה באוניברסיטת טקסס בהוראתו של רוברט לי מור, שעל הבעיות המתמטיות שהוא פרסם המשיכה לעבוד מאוחר יותר ובשנת 1949 השלימה דוקטורט בנושא הוכחת אקסיומות מור באמצעות הוכחות נגד ועברה לאוניברסיטת דיוק שבדורהאם. בדורהאם היא פגשה את וולטר רודין, אף הוא מתמטיקאי ונישאה לו בשנת 1953. לאחר נישואיהם עברו לרוצ'סטר בניו יורק. בשנת 1959, וולטר רודין קיבל הצעת עבודה כפרופסור באוניברסיטת ויסקונסין, ומארי קיבלה עבודה כמרצה בחוג לטופולוגיה, עד שבשנת 1971 קודמה למשרת פרופסורית מהמניין. למארי אלן היו למעלה מעשרים דוקטורנטים[2] במהלך הקריירה שלה.

חיי משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1954-1955 נולדו למארי שתי בנות ושמן קתרין ואלנור. ובמהלך שנות עבודתה בויסקונסין נולדו לה שני ילדים ששמם רוברט ג'פרסון וצ'ארלס מישל בשנים 1961 ו-1964.

פרסים ותארים על עבודתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות חייה, מארי קיבלה יותר מארבעה תוארי דוקטור של כבוד, נבחרה להיות סגנית הנשיא של החברה האמריקאית למתמטיקה בשנת 1980-1981, נשיאת האיחוד האמריקאי למתמטיקה, חברה באקדמיה האמריקאית למדע ולאמנויות, והוזמנה לאקדמיה ההונגרית למדע.

חיים מאוחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פרישתה, במקביל לניהול חיי משפחה, מארי המשיכה לעסוק במתמטיקה, כעת מתוך עניין בלבד, עד לפטירתה בשנת 2013[3]

פעילות מחקרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך חייה, מארי התעסקה בעיקר בטופולוגיה של תורת הקבוצות, ובבעיות מתמטיות הקשורות בה. בין השאר, היא הוכיחה לראשונה את השערת מוריטה, וגם את מרחב דווקר, וזאת עשרים שנה לאחר שדווקר עצמו הכריז כי מרחב דווקר אינו קיים. בנוסף לכך, מארי, גם עסקה במשפט אוריסון, ובבעיות של קדם דחיסות. מארי אלן רודין נודעה בשל יכולתה לנסח טענות נגד מוצלחות, אשר עזרו לה להגיע לפתרונן של בעיות רבות בתחום הטופולוגיה.

קרן מארי אלן רודין לחוקרים צעירים בתחום הטופולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרן, הקרויה על שמה של מארי אלן, מעניקה פרס שנתי לחוקרים מבטיחים בתחומים טופולוגיים מרכזיים, מאז מותה בשנת 2013.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]