מארש צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

"צה"ל צועד" הוא שיר הלכת הרשמי של צבא ההגנה לישראל. המארש מבוצע בקביעות בטקסים ובמצעדים המתקיימים במסגרת הצבאית והלאומית. המארש נכתב בשנת 1963 על ידי המלחין יואב תלמי.

עד שנת 1963 לא היה מארש רשמי לצה"ל, עד אז שימש השיר "כיתתנו בלילה צועדת" לליווי המצעדים והטקסים.[1] בתחילת 1963, הוכרזה תחרות לכתיבת מארש רשמי לצה"ל, אליה ניגשו 208 מלחינים.[2] 12 המארשים שהגיעו לגמר נוגנו על ידי תזמורת צה"ל בראשות יצחק גרציאני לקהל הרחב בהיכל התרבות וגלי צה"ל העבירו את הטקס בשידור ישיר לכל הבסיסים.[1] חבר השופטים כלל מצד אחד מוזיקאים בכירים, ומצד שני את הקהל שנכח באירוע ואת חיילי צה"ל עצמם. החיילים העבירו את הצבעתם בטלפון. בסופו של אותו ערב נבחר המארש של יואב תלמי פה אחד.[2] רב-טוראי יואב תלמי, אז נגן צעיר (בן 19) בתזמורת צה"ל, ותלמיד לקומפוזיציה באקדמיה למוזיקה, ניגש לתחרות בעילום שם. במקום השני זכה מאיר ויזל, ובמקום השלישי זכה אפרים כץ, שניהם נגני תזמורת צה"ל.

בנוסף למארש צה"ל, מנגנת תזמורת צה"ל גם מארשים רבים אחרים ובהם "אנחנו" ("נבנה ארצנו ארץ מולדת"), "כיתה אלמונית", "זמר הפלוגות", שיר אהבה חיילי, "מחר" מאת נעמי שמר ו"אנו נושאים לפידים".

בשנת 2007 ערכה תזמורת צה"ל תחרות מארשים נוספת, על שם יצחק גרציאני, במטרה לרענן את רפרטואר המארשים של התזמורת.[3] כ-60 הצעות הוגשו לתחרות, ולאחר תהליכי סינון וניפוי זכתה במקום הראשון רחל ביגון, בת 84, עם המארש "כיסופים לארץ ישראל", שכתבה בברזיל כמעט 60 שנה לפני מועד התחרות, בתקופת ההכרזה על הקמת המדינה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 טלי סטמבולצ'יק, מארש צה"ל כפי שמעולם לא שמעתם, אתר צה"ל, ‏26 במאי 2017
  2. ^ 1 2 רותי קדוש, מאסטרו תלמי: האיש שניצח את צה"ל, הזמן הירוק, 14 במרץ 2013
  3. ^ תזמורת צה"ל גאה להציג, באתר דובר צה"ל, 7 ביוני 2007. (מאורכב)
Merkava-4M-flag-v01.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צה"ל ובנושא שירים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.