מארש צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מארש צה"ל ("צה"ל צועד") הוא שיר הלכת הרשמי של צבא ההגנה לישראל, המושמע בטקסים ובמצעדים המתקיימים במסגרת הצבאית. המארש הולחן על ידי המלחין יואב תלמי.

בשנת 1962 הוחלט בצה"ל לחפש מארש חדש, במקום "כיתתנו בלילה צועדת"[1], ששימש עד אז לליווי מצעדים. הוחלט לקיים תחרות מארשים, שאליה ניגשו 208 מלחינים. במסגרת התחרות נוגנו המארשים השונים על ידי תזמורת צה"ל בראשות יצחק גרציאני. יואב תלמי, אז נגן צעיר (בן 19) בתזמורת צה"ל, ותלמיד לקומפוזיציה באקדמיה למוזיקה, ניגש אף הוא לתחרות בעילום שם וזכה במקום הראשון בתחרות. במקום השני זכה מאיר ויזל, ובמקום השלישי זכה אפרים כץ, גם שניהם נגני תזמורת צה"ל.

בנוסף למארש צה"ל, מנגנת תזמורת צה"ל גם מארשים אחרים ובהם "אנחנו" ("נבנה ארצנו ארץ מולדת")[2], "כיתה אלמונית"[3], "זמר הפלוגות"[4], שיר אהבה חיילי, "מחר" מאת נעמי שמר[5] ו"אנו נושאים לפידים"[6].

בשנת 2007 ערכה תזמורת צה"ל תחרות מארשים נוספת, על שם יצחק גרציאני, במטרה לרענן את רפרטואר המארשים של התזמורת.[7] כ-60 הצעות הוגשו לתחרות, ולאחר תהליכי סינון וניפוי זכתה במקום הראשון רחל ביגון, בת 84, עם המארש "כיסופים לארץ ישראל", שכתבה בברזיל כמעט 60 שנה לפני מועד התחרות, בתקופת ההכרזה על הקמת המדינה על ידי דוד בן-גוריון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]