דמויות שחקן - משחקי תפקידים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

במשחקי תפקידים השחקנים מגלמים דמויות של הרפתקנים, היוצאים לתור את העולם ולחפש אחר ממון ותהילה, להביא צדק לעולם ולהילחם ברשע. ההרפתקנים באים מכל רובדי החברה: החל בגנב עני שמחפש אחר אוצר גדול וכלה באביר-קודש, נצר למשפחת אצולה, שיוצא למגר את הדרקון הרשע המאיים על הכפר.

גזעים במשחקי פנטזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק תפקידים פנטזיה טיפוסי יש מגוון רב של גזעים דמויי-אדם ומפלצות כאחד. השחקנים יכולים לשחק בחלק מן הגזעים האלה. חלק מהגזעים מבוססים על אגדות עם, מיתוסים וכן על ספרי פנטסיה: גזעי הארץ התיכונה של טולקין והאלפים של "שלושה לבבות ושלושה אריות" של פול אנדרסון. לעתים ניתן למצוא גזעים מקוריים שהומצאו עבור עולם מערכה מסוים.

להלן רשימת גזעים טיפוסית, בדגש על גזעים שניתן למצוא במשחק מבוכים ודרקונים או בPathfinder.

גזעים נפוצים, הקיימים במרבית משחקי התפקידים הפנטסטיים:

 • בני אנוש - הגזע הנפוץ במרבית עולמות המערכה. סתגלנותם, שאפתנותם וכושר היצירה וההמצאה הרב שלהם הפך אותם לאחד הגזעים החזקים והדינמיים ביותר.
 • אלפים: גזע קסום ואציל, המתמחה בקשת ובקסם, וידוע בהיותו אוהב טבע ואמנות. אלפים אוהבים לחשי שינה, במיוחד מכיוון שהם עצמם חסינים להם. כלי הנשק האהובים עליהם הם חץ וקשת וחרב ארוכה, לעתים מעוקלת. האלפים טובים מטבעם.
 • גמדים: גזע של דמויי אדם נמוכי קומה, אך חסונים וחזקים. את רוב זמנם הם מבלים מתחת לפני האדמה במכרות ענק (וכתוצאה מכך יכולים לראות בחושך). תחביביהם כוללים זהב, אבני חן ותכשיטים, שתייה ואכילה, הומור וכן תגרות פה ושם. גם הגמדים טובים מטבעם, אם כי קשוחים וקפדנים, כתוצאה מהחברה השבטית והמעמדית בה הם חיים. בנוסף הגמדים הם נפחים וחרשי נשק מעולים. גמדים רבים מפורסמים בתור לוחמים קשוחים. כלי הנשק האהובים עליהם הם גרזני קרב, פטישי קרב וקרדומים למיניהם.
 • אורקים: גזע של דמויי אדם גבוהים, חזקים וחסונים, פראיים לרוב. מראם הוא גועלי למדיי, והם לא נוקטים בתרבות או נימוס כלשהם. הם גם אינם חכמים במיוחד, מסוג הטיפוסים שיסתערו בלי שום היגיון או אסטרטגיה. האורקים רעים מטבעם ומשמשים במקרים רבים כחיילים הפשוטים של צבאות הרשע.
 • ננס: גזע של דמויי אדם קטנים, בדומה לגמדים הם מבלים מתחת לפני האדמה אבל בתדירות נמוכה יותר. הם אוהבים שתייה ואכילה, הומור וכן תגרות פה ושם. גם הננסים טובים מטבעם ויש להם חוש הומור מעולה. הם חיים בעיקר גבעות מיוערות.
 • בני מחצית (קרויים גם זוטונים והוביטים): דמויי אנוש קטנים ביותר הדומים בגובה לילדים. הם מנצלי ההזדמנויות האולטימטיביים, ויש ביניהם נוודים, קהילות הדוקות, ואף קהילות נוודות.

גזעים ייחודיים, המופיעים בעולמות מערכה ספיצפיים, או רק בחלק ממשחקי התפקידים:

 • לטא-איש: גזע של דמויי אדם הדומים לאנשי-לטאה, תבונייים ובעל חוש כבוד מפותח, המאורגנים במסגרת מסדרים צבאיים. הופיעו לראשונה בעולם המערכה איי הסערה
 • זדים- בני אנוש בעלי דם שטני. לזד יש קרניים וזנב. הזדים טובים במיוחד בתבונה והם טובים באיום.
 • דמי דרקון: גזע של דמויי אדם דרקוניים, אוהבים היסטוריה, לחימה, ומעריכים כוח ויושר. פעם עמדו בראשה של אמיפרייה חובקת עולם, אבל כעת נותרו רק כמה שבטים נודדים.
 • חצי אלפים: גזע של דמויי אדם, הנולדים כתוצאה של זיווג בין אדם לאלף. תכונותיהם דומות לאלה של בני אנוש (חוץ מהאוזניים), על אף שיש להם גם קשר למורשתם האלפית.
 • חצי אורקים: גזע של דמויי אדם, הנולדים כתוצאה של זיווג בין אדם לאורק. תכונותיהם הן תערובות של בני אנוש ואורקים, ניתן לזהות את הקשר למורשתם האורקית. האורקים דמויי אדם פראיים.
 • גנאסי: בני אנוש בעלי דם דם יסודני.
 • אלדרין (קרויים גם אלפים גבוהים, אלפי שמש, אלפי ירח ואלפי כוכבים): הם בני דודם של האלפים שאליה משתיכים גם האלפים והדרו (אלף אפל). האלדרין חיים במישור שנקרא "מלכות הפרא"
 • בני פרא:הם בני אנוש היכולים לשנות את צורתם חלקית.

סוגי דמויות (מקצועות)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל דמות שחקן יש מקצוע. המקצוע, שנקרא לעתים קרובות גם "סוג דמות", קובע במידה רבה את יכולותיה של הדמות, איזה פעולות היא יודעת לעשות, מה ההכשרות שקיבלה, איזה כשרונות מיוחדים יש לה ומה מידה התמחותה בלחימה בכלי נשק שונים. תכונות אלה עוזרות להרפתקאן לשרוד במבוך ולהצליח במשימתו.

לדוגמה: הלוחם מסתמך על שריונו הכבד, שליטתו בחרב והאימונים המפרכים שעבר במחנה הצבא המלכותי כדי לשרוד במבוך עתיר-מפלצות, בעוד שהמכשף מסתמך על שנים של לימודים ומחקר עמוק כדי להטיל את הלחש הנכון ברגע הנכון ובכך לחלץ את החבורה מצרה.

להלן סוגי דמויות (מקצועות) נפוצים במשחקי תפקידים פנטסטיים:

 • לוחם (Fighter): הלוחם הוא איש המיומן במלחמה ועיקר כוחו בקרבות. הלוחם הוא חזק, קשוח, מיומן בהישרדות וכן בתפעול סוגים רבים של כלי נשק. בניגוד לאנשי מלחמה אחרים (כגון הפלדין או הסייר) שעוסקים גם בתחומים אחרים, הלוחם מקדיש את כל כולו לאומנות המלחמה ולכן זוכה להגיע לרמת מומחיות נדירה בלחימה. הפרש עם החרב והמגן, הגמד עם הגרזן הדו-ידני והקשת שצולף באויביו עם חצים - כולם סוגים של לוחמים.

 • אביר-קודש: (פלאדין Paladin) לוחם קדוש הנלחם למען מטרה נעלה. בעל יכולות קסומות (כגון ריפוי וגילוי רוע, ובשלב מאוחר גם הטלת לחשי קדושה) אותן הוא מקבל מהאל אותו הוא משרת. אביר-הקודש הוא בעל משמעת עצמית גבוהה וקוד מוסר נוקשה, הוא מביס את אויביו באותות ובמופתים ובאמצעות מתן דוגמה אישית לצבאות ההולכים בעקבותיו. אביר הקודש הינו איש קרבות בדומה ללוחם אך הוא ניחן ביכולת הטלת לחשי קודש. אבירי הקודש מקדישים את חייהם למלחמה ברוע לכן נטייתם חייבת להיות סדר טוב. יכולותיו העיקריות של אביר הקודש הן כמו אנשי קרבות אחרים והוא מקבל מספר נקודות פגיעה גבוה יחסית נוספות בכל דרגה. אביר קודש יכול לשלוט בנשק כבד, להטיל לחשים, לגרש אל מתים ולהסיר מחלות.
 • סייר (Ranger): הסיירים הינם אנשי מלחמה וגששים המתגוררים ביערות. הסיירים מומחים בהישרדות בטבע, בהכרת מיני צמחים ובעלי חיים, במעקב, גישוש וציד. סייר שולט בכל כלי הנשק הרגילים והפשוטים. בנוסף, יש לו ידע רב לגבי יצורים החיים ביערות, קל לו למצוא אוכל כאשר הוא במהלך הרפתקה בארצות פרא ומקומות רחוקים. כאשר לסייר יש מספיק ניסיון הוא יכול להטיל לחשים הדומים ללחשי הדרואיד. זריזות עשויה להיות חשובה לסייר משום שסיירים נוטים לעטות שריון קל וזריזות תשפר את דירוג השריון שלהם. סייר יכול להשתמש בשני כלי נשק באופן אוטומטי בעודו עוטה שריון קל, אך כאשר הוא מחזיק בשריון בינוני או כבד הוא מאבד זמנית את תכונה זו.
 • ברברי (Barbarian): לוחם בעל עוצמה, המסוגל להיכנס להתקפי זעם מעוררי אימה. הברברי הוא לוחם חזק וקשוח במיוחד. כוחו הפיזי רב מאוד וכאשר הוא זועם מומלץ לשמור מרחק שכן הוא תוקף בחמת זעם ללא אבחנה בנשק הכבד (מאוד כבד) שלו. הברברי הינו סוג של איש קרבות וכשמו כן הוא: מדובר בלוחם גס ואכזרי, שמונע בעיקר על ידי כבוד וזעם. לחימתו נוטה להיות אגרסיבית ביותר. לעתים קרובות נלחם הברברי תוך כדי שכרון קרב (Berserk) בו הוא מכה בטירוף ובעוצמה רבה, וללא פחד מוות. הברברי מבוסס על הברברים הסטריאוטיפים, עמי הערבות (כגון ההונים) ובמידה מסוימת גם על הויקינגים שהטילו את חתיתם על אירופה. הברברים באו מן הג'ונגלים הרחוקים או מערבות הקרח בצפון ואין להם כל רחמים כלפי הקורבנות שלהם.
 • נזיר (Monk): לוחם בקרב מגע ואמנויות לחימה המבוסס על נזירי השאולין של סין המתמחים בקונג פו. לנזיר מגוון רחב של יכולות, בעיקר כאלו הקשורות לאמנויות לחימה בקרב פנים אל פנים, אך גם יכולות גופניות ורוחניות נוספות, אשר מבטאות את השאיפה שלו לשלמות פיזית ונפשית. נזירים הם בעלי תכונות אנושיות אך כאשר הם מגיעים לדרגה 20 במשחק, הם מקבלים תכונות על אנושיות והופך לחוצן (יצור בעל תכונות לא אנושיות) כשרונותיו העיקריים של הנזיר הם לחימה ללא שריון או כלי נשק: הנזיר יכול להלחם באופן קטלני גם כשהוא יחף ובבגדים פשוטים, דבר המאפשר לו להסתוות בקרב פשוטי העם.
 • כהן (Cleric): איש דת המתמקד בהרפתקאות ובהפצת דבר האל על ידי מעשי ניסים. כהנים משתמשים בלחשי קודש ומקבלים את כוחם מן האלים. כהנים מתמחים בלחשי קודש אשר מתמקדים במיוחד בתורת הריפוי, כמו כן, גם כהנים בדרגה נמוכה יכולים להציל הרפתקנים מסף מוות. בנוסף, כהנים יכולים להשמיד ולגרש אל מתים. שריון גוף מפריע להטלת לחשי מאגיה, אולם כהנים מטילים לחשי קודש ולא לחשי מאגיה ולכן הם יכול לעטות שריון. נטייתם היא בדומה לנטייה של האלים אותם הם עובדים, אך לעולם לא יותר משלב אחד רחוק יותר. כלומר, אם הם עובדים אל תוהו-רע הם יהיו מטבעם תוהו-רע, נייטרלי-רע או תוהו-נייטרלי.

החוכמה מאוד חשובה לכהן משום שהיא קובעת עד כמה חזקים לחשיו של הכוהן מסוגלים להיות, אם יהיה קשה להתנגד אליהם וכמה לחשים יוכלו להטיל. הכהנים שולטים בכל השיריונות (גם כבדים) וגם מגנים.
במהדורות הישנות, כהנים של אלי הטוב הונחו להימנע משפיכות דמים ולכן השתמשו בכלי נשק קהים (דוגמת אלות, פטיש קרב וקלע) עקב האיסור להשתמש בכלי נשק חדים כגון חרבות, פיגיונות, גרזנים וחץ וקשת.

 • דרואיד (Druid): מעין כוהן של כוחות הטבע, המבוסס על האמונה הקלטית. מסוגל להטיל לחשים השולטים במזג האוויר וביסודות, ולהפוך עצמו לחיות שונות. יכולותיו של הדרואיד ניתנות לו מהטבע, ולא משום אל שהוא, גם אם הוא סוגד לאחד. הדרואיד ניחן בחוכמה יותר מאשר בכוח. דרואיד אינו רשאי להחזיק בציוד מעובד כמו חרבות, גרזנים ושריונות מתכת. דרואיד יכול להחזיק בחיות רבות אשר יטיילו עמו במסע. הדרואידים מקבלים משימה שנראית בלתי אפשרית בתחילת חייהם, ואם כאשר הם מזדקנים אינם משלימים אותה, עליהם לשמש מאסטר לדרואיד צעיר ולתת לו משימה משלו.
 • נוכל (Rogue): הנוכל משתמש בזריזותו הרבה כדי לגנוב, לפרוץ מנעולים, להטמין ולפרק מלכודות. הנוכל מומחה בהשגת מידע ובהתחזות לאדם אחר. נוכלים הינם מרובי מיומנויות, כך הם יכולים להתמקד במיומנויות רבות יותר יחסית למקצועות אחרים ביכולות הקרב. נוכל יכול לדקור את האויב בגבו באופן פתאומי או לתת מכה קטלנית ב"עקב אכילס" ולגרום נזק רב הרבה יותר. נוכלים הם דמויות יעילות מאוד, ותורמות רבות לקבוצתם במיומנויות ותחומי השליטה הנרחבים שלהם. יתר על כן, לנוכלים יש יכולת מיוחדת בכך שהם מרגישים את הסכנה. נוכלים לא יכולים להטיל לחשים אך הם יכולים להשתמש במגילות ובחפצים קסומים אחרים. זריזות חשובה מאוד לנוכל, משום שהיא משפיעה על המיומנות. למרות כל הטוב הזה, לנוכל יש כמה חסרונות: הם אינם מסוגלים לנשוא עליהם שריון כבד (לרוב הם נושאים שריון עוד גמיש או קשיח בלבד) או נשקים מאסיבים (העלולים להאט אותם בהתגנבויות למיניהם, או להשמיע רעש ולחשוף את מיקומם. הם לא מיומנים בקרב פנים מול פנים במיוחד, אלא בעיקר בהתקפות פתע, ויצר התרמית בהם חזק, הם יעדיפו לקחת סיכון ולבחור בדרך האסורה.

ישנם סוגים שונים של נוכלים, כגון: נוכל סייף, נוכל בריון ונוכל מעניק מוות. כמו כן, יש נוכלים שידועים יותר בתחבולותיהם וביכולת האסרטגיה שלהם, ויש כאלה שסגנונם יותר אלים, והתכונה העיקרית שלהם היא כוח, בניגוד לנוכלים הקלאסיים, אצלם התכונה העיקרית היא זריזות.

 • טרובדור (פייטן) (Bard): הטרובדור נודד על פני הארץ, אוסף אימרות חוכמה, סיפרי מעשיות ויוצר קסם באמצעות נגינתו. בעזרת יכולת ההופעה שלו הוא מתקיים. הטרובדורים משמשים כדיפלומטים, שליחים, גששים ומרגלים. טרובדור מטיל לחשים מתוך נשמתו ולא מלמידה מספרים, הוא אינו מסוגל להטיל מספר רב של לחשים וכמו אשף הוא אינו צריך להכין אותם מראש. עקב התמצאותו של הטרובדור במעשיות, סיפורים ודברים אחרים הוא בעל ידע רב, וכך הוא יכול לשמש עזר לקבוצה מסוימת כאשר היא נתקלת בדברים חדשים. טרובדור יכול להשתמש בכל כלי הנשק הפשוטים, ובנוסף בקשת ארוכה, קשת מורכבת ארוכה, חרב ארוכה ועוד. טרובדור יכול לעטות שיריונות קלים ובינוניים ולהחזיק במגנים.
 • אשף (Sorcerer, warlock): כוחו של המכשף נולד בתוכו והוא חלק ממנו, כאשר מכשף משתמש בקסמים הוא מפתח אותם. המכשפים מפתחים את הכוח הבסיסי שלהם כאשר הם מגיעים לבגרות, תחילה לחשיהם אינם בצורה הטובה ביותר, קורים באופן מקרי ומזדמן, והינם בלתי נשלטים. לפעמים מכשפים צעירים משמשים שוליה לקוסם אחר ומתלווים אליו וכך לומדים למצות את כוח הקסם שלהם. כוח לחשי מסוג זה נפוץ בדרך כלל אצל בני אדם ואלפים למחצה אך הם יכולים לצוץ באופן פתאומי אצל כל הגזעים. למכשפים מאוד חשובה התכונה כריזמה שכן בעזרתם נקבעת עוצמת הלחשים וכמה לחשים יכול המכשף להטיל ביום והקושי להתנגד אל לחשים אילו. בנוסף, מומלצים לו ערכי חוסן וזריזות גבוהים על מנת להגביר את דירוג השריון ואת נקודות הפגיעה. מכשפים שולטים בכלי נשק פשוטים ולא יכול להשתמש בשריונות ומגנים.
 • מכשף (Wizard): (נקרא גם קוסם) דמות המסוגלת להטיל לחשי מאגיה ושעיקר כוחה הוא שליטתה ברזי הקסם ותורת הנסתר. האשף מקבל את כוחותיו מהתעמקות בספרי-כישוף, ועליו לשנן לחשים כדי שיוכל להטילם. לחשיהם של אשפים אומנם רבי-עוצמה, אך האשף עצמו חלש מאוד בקרבות ופגיע. מלבד בקיאותם הרבה ברזי הקסם, אשפים נוטים להיות בעלי ידע נרחב באופן כללי.

ספרי-עזר רבים מציעים מגוון רחב של סוגי-דמויות אפשריים נוספים.

ריבוי מקצועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולמות מערכה מסיימים דמות שהתחילה במקצוע מסוים יכולה להחליט לעלות רמה במקצוע שונה, למשל אלף נוכל ברמה 2 יכול להיות במקום זאת נוכל ברמה 1 ומכשף ברמה 1.

מקצועות יוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקצועות יוקרה הם מקצועות אשר נועדו לשפר את מיומנויות הדמות מעבר למה שהייתה מקבלת רק ממקצועות רגילים. ניתן לקחת מקצוע יוקרה (או אפילו מספר מקצועות יוקרה) בנוסף למקצוע/ות הבסיס (כלומר, מקצועות שאינם מקצועות יוקרה). למעשה, דמות אינה יכולה להיות רק בעלת מקצוע יוקרה וללא מקצוע בסיס, כיוון שישנן דרישות מקדימות לכל מקצוע יוקרה (כגון רמה מסוימת במיומנות, או רכישת כישרון ספציפי), וכדי לעמוד בדרישות אלו הדמות חייבת לצבור לפחות מספר רמות במקצוע בסיס.

מקצועות יוקרה הופיעו במהדורות 3 ו-5 של מו"ד.

דוגמה טובה למקצוע יוקרה היא ה-Animal Lord ממהדורה 3 של מבוכים ודרקונים: דרואיד או סייר אשר אוסף סביבו "עדר" של חיות מלוות.

נטייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנטייה (Alignment) היא אפיון כללי להתנהגות המוסרית של הדמות: טובה או רעה, שומרת סדר או פורעת חוק. במשחק המקורי היו רק 3 נטיות: טוב, רשע ונייטרלי. במבוכים ודרקונים מורחב נוצרו שני סוגי נטיות ובכל אחת 3 אפשרויות, וכך מתאפשרים 9 צירופים שונים של נטיות.

הנטייה בנוגע לאתיקה:

 • סדר - אנשים שמאמינים בחוק וסדר. מאמינים בחשיבותו של החוק ונוטים לציית לו בכל מקרה, גם אם לדעתם הוא אינו צודק. הם מקיימים הבטחות ושומרים שבועות, גם אם דבר זה יביא לתוצאות רעות. הם מאמינים שעבודה קשה וחיים מאורגנים הם המפתח להצלחה ושובע.
 • תוהו - בעלי נטייה זו נוטים לזלזל בחוק ולפעול כראות עיניהם. למרות הנטייה של רוב האנשים לחשוב שתוהו משמעו רוע, זה אינו בהכרח נכון - לדמויות אלו ישנה היכולת הנפשית להתנגד פיזית לשלטון בלתי צודק, אשר אינו מאפשר התנגדות מילולית. מצד שני, הנטייה של דמויות אלו "לקחת את החוק לידיים" עלולה בהחלט לגרום להם לבצע מעשים שנמצאים מחוץ לגדר החוק מסיבה מוצדקת. נטייה זו כוללת גם אנשים שאוהבים חופש רב ושונאים להיות כבולים למסגרת.
 • נייטרלי - אנשים שנמצאים בין סדר לתוהו. הם לא מקדשים את החוק אך לא בזים לכל סמכות וסדר. כל עוד החוק הוא סביר, הם בדרך כלל יצייתו לו, אך כאשר החוק אינו הוגן או לא מוסרי, הם לא יצייתו לו. הם מאמינים בכוחם ובתבונתם ולא במקרה ובמזל.

הנטייה בנוגע למוסר:

 • טוב - אנשים המחויבים לטובת הכלל, בעלי סטנדרט מוסרי גבוה. הם ישרים, נדיבים, אלטרואיסטים ובעלי לב טוב. כמעט תמיד הם יעדיפו את טובת הכלל לפני טובתם האישית.
 • רוע - אלו אנשים שאכפת להם רק מעצמם, ואין להם שום ערך למוסר, פוגעים באחרים בשביל לשרת את האינטרסים או הרצונות שלהם. חלקם חסרי מוסר לחלוטין והם לא בוחלים ברצח, שקר, מרמה וגזל. הקיצוניים שביניהם לא רק אדישים כלפי זולתם ומזלזלים בטובת-הכלל, אלא אפילו נהנים מפגיעה בסובבים אותם, גם אם פגיעה זו לא תביא להם-עצמם שום רווח. לרוב, הדבר היחידי שמרסן אותם הוא האינטרס הקר והפחד מעונש.
 • נייטרלי - אלה אנשים ממוצעים, שאכפת להם גם מהחבורה וגם מעצמם. הם לא אוהבים לפגוע סתם באחרים אך גם לא ייצאו מגדרם לעזור למישהו בצרה, אם הדבר מסוכן מידי או תובע מאמץ רב.

כאמור, אפשר ליצור מ-2 סוגי נטיות אלה 9 שילובים, כולל שילובים מוזרים במיוחד. יש מקצועות שמחייבות נטייה מסוימת (למשל אביר הקודש מחויב לנטייה של סדר-טוב). הנה תשעת הצירופים השונים האפשריים, ודמויות שונות הנכללות בצירופים אלו:

 • תוהו טוב - רובין הוד, אדם המאמין שהשלטון מושחת והחוקים חסרי תקנה, הוא מצפצף עליהם בלי חשבון אך עושה זאת לטובת הכלל. אדם זה יוקיר לא רק את החופש האישי שלו, אלא ינסה לשחרר גם אחרים.
 • נייטרלי טוב -זורו, ספיידרמן, אדם בעל מצפון טוב שרוצה לעזור לזולת, אך לא מקדש את החוק ומוכן לכופף את החוקים על מנת להילחם באי-צדק, אם כי שאיפתו היא לתקן את החוק ולא לחיות מחוצה לו.
 • סדר טוב - דיק טרייסי, אינדיאנה ג'ונס, סופרמן, שעובד לפי חוקי מסדר קודש ומקדיש את חיו למלחמה ברוע ולא יפגע באנשים/יצורים חסרי אונים. אדם זה יעשה ככל שביכולתו לעשות כדי לעזור, במסגרת חוקית ונאותה.
 • תוהו נייטרלי -ג'ק ספארו, סנייק פליקסון, רידיק, "נפש חופשייה", אדם המכבד מאוד את החופש האישי שלו ועושה כעולה בדעתו. בניגוד לתוהו טוב, אדם שנטייתו תוהו נייטרלי לא יתאמץ לשחרר גם אחרים.
 • נייטרלי -לארה קרופט, Lucy Westenra, ישנם שני סוגים של נייטרליות - אדם מהסוג הראשון, אולי יעדיף סביבה טובה על פני רעה, אך רק כי הדבר יותר נעים לו. אדם נייטרלי מהסוג הראשון לא מוצא צורך לקדם שום פילוסופיה ברבים, פשוט מכיוון שהוא לא מחויב מספיק אל שום אחת מהן. אדם מהסוג השני, לעומת זאת, רואה בטוב, רוע, סדר ותוהו נטיות קיצוניות הפוגעות באיזון הטבעי של הדברים - דעות קדומות ומסוכנות.
 • סדר נייטרלי - אודיסאוס,ג'יימס בונד, המנצל כל פרצה בחוק על מנת להתעשר, לזכות ראשי פשע שמשלמים לו הרבה ולעשוק את העניים במסים גבוהים אך חוקיים. אדם זה יעריך מאוד את הימצאותם של חוקים ותקנות, וינסה לנצל אותם לטובתו האישית.
 • תוהו רע - Carl Denham, v,הג'וקר, זה שיהרוג כל דבר ללא שום סיבה טובה אלה רק בשביל ההנאה שבהרג ובפראות. אדם שכזה ינסה להשחית כל דבר יפה או טוב שבו הוא נתקל.
 • נייטרלי רע -Sawyer, סאורון, אדם זה הוא כנראה התגלמות האנוכיות. הוא יעשה הכל למען רווח אישי, גם ירצח וישדוד, אך לא לשם תאוות ההרג - אלא כדי להשיג את מטרותיו.
 • סדר רע - מגנטו, בובה פט, קובירה, שמחוקק חוקים שגורמים לעם לסבול. אדם שנטייתו סדר רע ישאף תמיד לעוד כוח ועוצמה פוליטיים, וישיג אותם בכל האמצעים שיעמדו לרשותו. אדם זה מוכן לשרת אחרים, ביודעו שיום אחד יגיע תורו לכפות את מרותו על הבאים אחריו. נוטה בדרך כלל להתאים לתיאור של גאון מרושע.

דפי דמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דף הדמות הוא דף שבו השחקן רושם את המידע לגבי הדמות שלו. הנתונים העיקריים דף הדמות כולל הם:

פרטים בסיסיים כמו שם, מראה, גובה, גיל ומשקל.

 • טבלת התכונות של הדמות: כוח, חוסן (לשעבר "כושר"), זריזות, חוכמה, תבונה וכריזמה - המייצגות את יכולותיה של הדמות (את כוחה, את זריזותה, את חוכמתה וכו). בדרך כלל התכונות נעות בין 3 ל-18 כאשר גבוה יותר זה טוב יותר.
 • דרג"ש: דרוג שריון, מייצג את ההגנה של הדמות ומעלה את הסיכוי לחמוק מהתקפות.
 • גלגולי התקפה: מספרים המבטאים את סיכוייה של הדמות להצליח לגבור על הדרג"ש של דמות אחרת.
 • יוזמה: סיכוי של הדמות לפעול מקודם יותר בקרב, יוזמה נקבעת לפי זריקת קוביית בעלת 20 פאות, ועוד מתאם הזריזות של הדמות ותוספים מיוחדים (הכישרון יוזמה משופרת נותן תוסף 4+ ליוזמה)
 • רשימת נשקי הדמות ותכונותיהם.
 • מקצוע הדמות וטבלת נקודות ניסיון: מעקב אחרי כמה נקודות ניסיון (נק"נ) קיבלה הדמות.
 • נקודות פגיעה (נק"פ): זהו למעשה מדד לבריאותה של הדמות ולכמות הנזק שהיא מסוגלת לספוג.
 • רשימת המיומנויות של הדמות.
 • רשימת ציוד שנושאת עליה הדמות ומאזן הכספים שיש ברשותה.
 • גלגולי הצלה: מספרים המבטאים את סיכוייה של הדמות לחמוק מהתקפות מיוחדות וסכנות פתאומיות כגון רעלים, לחשים ומפולות סלעים.
 • רישומי עזר כגון חישוב גלגולי התקפה, רשימת לחשים ורשימת כשרונות ושפות ידועות.
 • בנוסף למידע הטכני, שחקנים רבים מוסיפים ציור של הדמות וכן רשימות עם הרקע שלה, העולם שמננו באה, המנהגים שלה ועוד.

כמו שכל שחקן כולל דף-דמות עם כל הפרטים על הדמות אותה הוא משחק בעולם הדמיוני, גם לכל שאר הדמויות בעולם, דב"שים (ראשי תיבות של "דמויות בלי שחקן" והכוונה היא לדמויות שאין להן שחקנים, אלא הן נשלטות על ידי שליט המבוך) ישנם דפי-דמות משלהם. הקבוצה "שאר הדמויות בעולם" כוללת גם מפלצות, דרקונים ודב"שים (דמויות בלא שחקן) רעים בהם השחקנים נלחמים, אך גם את כל שאר תושבי העולם הדמיוני, כגון בעל-הפונדק הנחמד, האיש בבית ממול ואפילו סתם חיה בטבע. מובן ששליט המבוך אינו יכול בפועל לעקוב אחר כל אלה, לכן הוא מכין דפי-דמות רק עבור הדמויות העיקריות יותר; כמו כן, דפי הדמות האלה הם לרוב פחות מפורטים וכוללים רק את המידע ששליט המבוך חושב שיזדקק לו - בדרך כלל תכונות (כוח, זריזות וכו'), יכולות מיוחדות, גלגולי הצלה וכו'. לרוב, פרטים כגון גיל ומשקל הם פרטים פחות עקרוניים עבור דמויות אלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]