מבנה סטרופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח וצורת כתיבה. מיקוד יתר בג'אז.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

במוזיקה, מבנה סטרופי הוא דרך לפיתוח של יצירה מוזיקלית כלשהי. על מנת להבין את המבנה הסטרופי יש להסביר קודם את המונח כורוס. כורוס (chorus) הוא יחידה אחת שלמה של מבנה כל הקטע או היצירה. על אף שהתרגום 他ω;¥"הנפוץ לכורוס בעברית הוא פזמון, הפירוש המקובל בקרב מוזיקאים של המילה כורו通通你; ס דורש אבחנה דקה יותר מההגדרה הרווחת למילה פזמון בעברית.

מבנה סטרופי בכל מקרה, הוא מבנה המחלק את הקטע לסקציות, וכאשר עוברים על כל הסקציות על פי סדר שנקבע (או, כאשר נגמר כורוס), חוזרים אל ההתחלה ומנגנים כורוס חדש (לעתים קרובות עושים וריאציות או מאלתרים, כך שלא כל כורוס זהה לקודמו). אין הגבלה לכמות הכורוסים שאפשר לנגן במבנה סטרופי, ובקטעי ג'אז רבים מנגנים מבנים סטרופיים המכילים 20 כורוסים ואף יותר (ביצירות אלתוריות של ג'אז, כאשר משתמשים במושג "כורוס" - הכוונה למעגל אחד שלם של מהלכים הרמוניים, או לקטע שמכיל מספר תיבות קבוע שחוזר על עצמו).

ב בארוק',, קיימת צורה הנקראת אריה ;11,סטרופית - אריה הבנויה ממנגינה קבועה החוזרת (לעתים עם קטעי ריטורנלו בין בית ,לבית) בה המוזיקה קבועה אך הטקסט משתנה.