לדלג לתוכן

מבצע גוף חימום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבצע גוף חימום
קרב לפני מבצע אביב ראשון
מקום דרום לבנון
תוצאה חמישה מחבלים נהרגו
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

חזבאללהחזבאללה חזבאללה

מפקדים

?

כוחות

סיירת צנחנים

מחבלי ארגון חזבאללה

אבדות

חמישה או שישה מחבלים הרוגים

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מבצע גוף חימום הוא מבצע צבאי בלבנון, שביצעה סיירת צנחנים בכ"ח אייר תשנ"ה, 28 במאי 1995. כוח מסיירת צנחנים, בפיקודו של רס"ן יוסי בכר, ביצע פשיטה על פאתי הכפר זווטר א-שרקייה, ששימש בסיס פעילות לפעילי החזבאללה בדרום לבנון[1].

ההכנות למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת הקו ההתקפי שהוביל אלוף פיקוד הצפון, עמירם לוין, כנגד ארגוני המחבלים בדרום לבנון, ביצעו יחידות מובחרות פשיטות על כוחות האבטחה של חזבאללה בכפרים מהם פעל הארגון בדרום לבנון. למבצע הוקצה כוח מסיירת צנחנים, בפיקוד רב-סרן יוסי בכר. על ההכנות למבצע פיקח באופן צמוד מפקד חטיבת הצנחנים, אל"ם ישראל זיו[2].

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ההכנות אושרה הפשיטה וכוח הצנחנים התמקם בפאתי הכפר זווטר א-שרקייה (אנ') סמוך לנחל ארנון. הכוח, בפיקוד מפקד הסיירת בכר, ארב לחוליית האבטחה בכפר, וכשזו זוהתה פתח במכת אש מתוזמנת, הסתער על החוליה והרג את חבריה[3]. בתום הירי נסוגו הלוחמים. הפשיטה נחשבה, ככל הנראה, לאחת המוצלחות שבוצעו כנגד כוחות אבטחה של פעילי חזבאללה בכפרים בדרום לבנון[4].

אחד מפעילי חזבאללה שנהרג היה אחמד ג'יראללה קרמבש, בכיר בחזבאללה שהתמחה בתקיפת מוצבי צה"ל וצד"ל. מח"ט הצנחנים, אל"ם ישראל זיו, אמר לאחר הפעולה כי "הכוח פעל בעומק שטח האויב, נתקל בחוליה ופעל טוב – במקצועיות ומיומנות". אלוף הפיקוד, עמירם לוין, בירך את חיילי הכוח וקבע כי "זו הייתה פעולה טובה"[5].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גל פרל פינקל ואבירם רינג, ‏מבצע חוק וסדר 30 שנה אחרי, מערכות 477, 2018
  2. ^ איתן רבין, "כוח צנחנים הרג 4 אנשי חזבאללה מצפון לרצועת הביטחון בלבנון", הארץ, 30 במאי 1995.
  3. ^ גל פרל, "תוצאות המפגש עם האויב הן הקובעות", מרכז דדו, ‏ 13 בינואר 2022.
  4. ^ משה (צ'יקו) תמיר, מלחמה ללא אות, הוצאת מערכות - משרד הביטחון, 2005, עמוד 173, "הפעולה המוצלחת ביותר מהסוג הזה בוצעה על ידי סיירת הצנחנים בפיקודו של רס"ן יוסי. יוסי, בדומה לארז מהשייטת, נמנה עם אותה קבוצת מפקדים מצומצמת שנטלה חלק בלחימה בכל הזדמנות. בכל תפקיד שאותו מילא מצא דרך לפעול בגבול הצפון. היחידות שעליהן פיקד הגיעו להישגים חסרי תקדים בלחימה, ושמו יצא לפניו כאחד המפקדים הבולטים בהתמודדות בלבנון. כשפיקד על הסיירת חיסל כוח בפיקודו שישה מחבלים שהיו בסיור אבטחה בפאתי הכפר זותר א־שרקיה. המחבלים חוסלו מהמארב מטווח קצר לאחר מכת אש קצרה והסתערות של כוח הסיירת שבהובלתו".
  5. ^ איתן גליקמן, "בפשיטה מצפון לרצועת-הביטחון הרגו הצנחנים לפחות 4 מחבלים", ידיעות אחרונות, 30 במאי 1995.