מבצע יורם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מבצע יורם היה הניסיון השלישי של צה"ל לכבוש את לטרון במלחמת העצמאות ובכך לנסות ולפתוח את הדרך לירושלים (ראו רקע בקרבות לטרון). הוא נערך בלילה שבין ה-8 ל-9 ביוני 1948, לקראת כניסת ההפוגה הראשונה.

המבצע הוטל על גדוד 5 מחטיבת הראל (גדוד "שער הגיא") וגדוד 3 מחטיבת יפתח (גדוד "הגליל").

כדי לכבוש את לטרון היה צריך לכבוש קודם שני משלטים החולשים על לטרון ממזרח. משלטים אלה כונו בשם משלט י"ג ומשלט י"ד. על כוח חטיבת הראל היה לכבוש את משלט י"ג ועל כוח חטיבת יפתח היה לעבור דרך המשלט שנכבש ולכבוש את משלט י"ד.

יגאל אלון מפקד המבצע

עקב טעות בניווט, גדוד 5 הסתער על משלט י"ד וכבש את חלקו לאחר קרב קשה. הגדוד לא עמד על טעותו ודיווח למפקדת המבצע על כיבוש משלט י"ג. בעקבות זאת עלה גדוד 3 יפתח על משלט י"ג, בהתאם לתוכנית המקורית. הכוח הופתע כשנתקל באש של כוח הלגיון שהיה מבוצר על היעד, ונסוג לנקודת היציאה שלו, מבלי שניסה לכבוש את משלט י"ג. נסיגת גדוד 3 הותירה את הגדוד החמישי מחטיבת "הראל" מבודד בלב מערך האויב.

גדוד 5 המשיך לבדו בלחימה, אבל כשהתבררה הטעות ניתנה לו הוראת נסיגה. לאחר שהשלים את כיבוש משלט י"ד, נאלץ הגדוד לנתק מגע ולסגת לנקודת היציאה שלו לאחר שסבל 14 הרוגים ופצועים רבים.

בדיעבד התברר שהתקפת גדוד 5 יצרה איום ממשי על מערך הלגיון, שנאלץ להטיל לקרב אל כל העתודות שעמדו לרשותו. ייתכן מאוד, שאילו גדוד 3 היה משתלט על משלט י"ג, הלגיון היה נאלץ לפנות את מתחם לטרון. למעשה, ניתן לומר, שמבצע "יורם", למרות כשלונו, היה ההתקפה המסוכנת ביותר, שביצעו כוחות צה"ל על מתחם לטרון במהלך מלחמת העצמאות.

מבצע יורם נכשל, לטרון נותרה בידי הלגיון הערבי והדרך לירושלים נותרה חסומה (אם כי דרך בורמה נפרצה ושיירות החלו לעבור מיד לאחר כישלון המבצע).


Merkava3dKasag001.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צה"ל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.