מבצע מרכבות האלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצע מרכבות האלים
תאריך התחלה: 14 במאי 1997
תאריך סיום: 14 במאי 1997
מקום: דרום לבנון
תוצאה: הכח התגלה, ספג אבדות ופונה תחת אש
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל  ישראל

חזבאללהחזבאללה  חזבאללה

מפקדים

?

כוחות

מחבלי ארגון חזבאללה

אבידות

שלושה חיילים הרוגים

שני מחבלים הרוגים[1]

מבצע מרכבות האלים הוא מבצע צבאי שבוצע על ידי לוחמי סיירת צנחנים וסיירת יעל.

ב-14 במאי 1997 יצא כוח של סיירת צנחנים בשיתוף לוחמי סיירת יעל למלכד ציר תנועה שממנו נעשתה פעילות עוינת של מחבלים בדרום לבנון[2], הכוח, בפיקודו של רס"ן מוטי ברוך, שהיה מפקד הסיירת, היה אמור למלכד את הציר ולהטמין מוקש לרכב המחבלים שנעו באזור. על חפ"ק המבצע שהתמקם במרג' עיון פיקד מפקד חטיבת הצנחנים דאז, אל"ם בני גנץ.

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוח המבצע נחלק לשניים, כוח של סיירת יעל שימלכד את הציר וכח תצפית שידווח על תנועה חשודה ויפעיל את המטענים. לאחר מילכוד הציר, בעת שבוצעה חבירה של הכוחות, נפתחה אש לעבר חיילי סיירת צנחנים. בקרב שהתפתח נהרגו שני מחבלים ושלושה לוחמים. סגן מפקד הסיירת, סגן ערן שמיר (לאחר מותו הועלה לדרגת סרן), סמ"ר רן מזומן וסמ"ר זאביק זומרפלד. כמו כן נפצעו שישה מלוחמי הסיירת בהם מפקד הסיירת. הכוח נותר בשטח בלא מפקדים, ואת חילוץ הכוח ניהל מפקד חטיבת הצנחנים, בני גנץ, מן החפ"ק שבמרג' עיון, תוך שהוא מנחה בקשר את צביקה גרינבאום, הקשר של מפקד הסיירת. הכוח חולץ באמצעות מסוק ינשוף לשטח ישראל.

כמה שבועות לאחר המבצע פוצץ רכב המחבלים שנע על הציר שהכוח מילכד. המוקש הופעל בעזרת מזל"ט. מהפיצוץ נהרגו ארבעה מחבלים בהם בכיר בחזבאללה. מטרת המבצע הושגה[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]