מבצע נחישות טבועה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
מבצע נחישות טבועה
למעלה: שני מטוסי F-15E של חיל האוויר האמריקני מעל צפון עיראק. שמאל: תדלוק אווירי של מטוס F-22 לפני תקיפה בסוריה. ימין: כוחות מיוחדים של הפשמרגה הכורדית ליד סוריה. למטה: מטוס F-18 של הצי האמריקני על נושאת המטוסים ג'ורג' ה. ו. בוש.
מלחמה: מלחמת האזרחים בסוריה, מלחמת האזרחים השנייה בעיראק
תאריכים 16 ביוני 2014 – מתמשך (10 שנים)
מקום בעיקר עיראק וסוריה
עילה התקוממות המדינה האסלאמית בעיראק
תוצאה

ניצחון למדינות הקואליציה

נפילת החליפות האסלאמית בעיראק ובלבנט

חיסול הח'ליף אבו בכר אל בגדדי על ידי ארצות הברית
שינויים בטריטוריות לוב, לבנון, סוריה, עיראק
הצדדים הלוחמים

מדינות הקואליציה:
פעילות בעיראק ובסוריה:
ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
פעילות בעיראק:
אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
בלגיהבלגיה בלגיה
קנדהקנדה קנדה
צרפתצרפת צרפת
דנמרקדנמרק דנמרק
גרמניהגרמניה גרמניה
איטליהאיטליה איטליה
הולנדהולנד הולנד
ספרדספרד ספרד
פעילות בסוריה:
בחרייןבחריין בחריין
ירדןירדן ירדן
טורקיהטורקיה טורקיה
קטר (מדינה)קטר (מדינה) קטר
ערב הסעודיתערב הסעודית ערב הסעודית
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות האמירויות הערביות


רוסיהרוסיה רוסיה

איראןאיראן איראן

חזבאללה

המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית המדינה האסלאמית
אל-קאעידהאל-קאעידה אל-קאעידה

מנהיגים
ארצות הבריתארצות הברית דונלד טראמפ
אוסטרליהאוסטרליה סקוט מוריסון
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת בוריס ג'ונסון
בלגיהבלגיה שארל מישל
קנדהקנדה ג'סטין טרודו
דנמרקדנמרק לארס לקה ראסמוסן
צרפתצרפת עמנואל מקרון
גרמניהגרמניה אנגלה מרקל
איטליהאיטליה ג'וזפה קונטה
הולנדהולנד מארק רוטה
ספרדספרד פדרו סנצ'ס
טורקיהטורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
רוסיהרוסיה ולדימיר פוטין 
המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית אבו בכר אל-בגדאדי
אל-קאעידהאל-קאעידה איימן א-זוואהירי 
מפקדים
אפור כהה: שטח בשליטת המדינה האסלאמית
נכון ל-16 באוקטובר 2014

מבצע נחישות טבועהאנגלית: Operation Inherent Resolve) הוא השם שניתן בידי משרד ההגנה האמריקני לפעילות הצבאית של ארצות הברית ובעלות בריתה בקואליציה הבינלאומית נגד ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה.

הרקע למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המלחמה העולמית בטרור

אף על פי שמבצע המלחמה העולמית בטרור מזוהה בעיקר עם תקופת כהונתו של ג'ורג' ווקר בוש, נשיא אשר ראה במלחמה זו מדיניות רשמית, היא המשיכה גם בימי נשיאותו של ברק אובמה שהחליט לסיימו. במהלך כהונת אובמה הוצאו כוחות אמריקאיים מעיראק בשנת 2013 ותוך מספר חודשים יצאו גם מרבית הכוחות מאפגניסטן. במאי 2013 הכריז אובמה שהמלחמה "בטרור" הגיעה לקיצה, ושרשויות הצבא והמודיעין תפעלנה לא נגד טקטקיה אלא נגד קבוצת רשתות ספציפית שמטרתה להשמיד את ארצות הברית.[1]

תוך זמן קצר מיציאת הכוחות האמריקנים מעיראק נכזבה תקוותם של רבים בעולם והמדינה הידרדרה למלחמת אזרחים כוללת כאשר המדינה העיראקית מאבדת הלכה למעשה נתחים משמעותיים משטחה לטובת ארגון הטרור המדינה האסלאמית (דאעש), ארגון שרבים מאנשיו הם יוצאי ארגון אל-קאעידה. לאחר כיבושים הולכים ומתרחבים של ארגון המדינה האיסלאמית ביוני וביולי 2014, מדינות רבות החלו להתערב במלחמות האזרחים המתמשכות בסוריה ובעיראק. ההישגים הטריטוריאליים המהירים של ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה במחצית הראשונה של 2014 בשילוב עם אכזריות ברוטאלית שגררה גינויים בינלאומיים, דיווחים על הפרות זכויות אדם, והחשש מגלישות נוספות של מלחמת האזרחים בסוריה, גרמו למדינות רבות לשקול באותה העת התערבות.

כשברקע סדר יום ושיקולים מדיניים ופוליטיים שונים תחת מצב מורכב, מדינות ניגשו להתערבות בשתי מלחמות האזרחים בסוריה ועיראק בדרכים שונות ובדרגות שונות. עקב אירועים אלו החליט נשיא ארצות הברית ברק אובמה לחדש את הלחימה האמריקנית במזרח התיכון נגד הטרור האסלאמי, ולצורך כך הוא גיבש קואליציה של מדינות המוציאות כיום לפועל תקיפות אוויריות נגד הארגון.

ההתערבות הצבאית בעיראק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המתקפה בצפון עיראק (2014)

בעקבות ההתקדמות המהירה של ארגון המדינה האסלאמית לתוך צפון עיראק בקיץ 2014, ארצות הברית ובעלות בריתה הגבירו את מאמצים כדי לתת מענה לקיצונים האסלאמיים. ארצות הברית, יחד עם כמה מדינות אחרות, החלו במתקפות אוויריות נגד עמדות ארגון המדינה האסלאמית ליד ארביל וסינג'אר, כשהם שוברים את המצור על הר סינג'אר באוגוסט. בחודש אוגוסט, בדברו על מעורבותה של ארצות הברית בעיראק, אמר הנשיא ברק אובמה: "זה הולך להיות פרויקט ארוך טווח."

פברואר 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 בפברואר הודיעה בלגיה שהיא תשלח 35 חיילים לעיראק כדי לסייע באימון צבא עיראק. החיילים ישהו ב"מקום סודי" למשך שישה חודשים ולא ישתתפו בלחימה.[2]

ב-28 בפברואר ביצעו מטוסי קרב וכלי טיס בלתי-מאוישים של כוחות הקואליציה שבע תקיפות באזור אל-אסד, אל-קאים, כרכוכ ומוסול ובמהלכן הושמדו יחידות טקטיות, סירות, מתקן אחסון, מבנים ומטרות אחרות של המדינה האסלאמית.[3]

ההתערבות הצבאית בסוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-26 באוגוסט 2014 החלה ארצות הברית להפעיל טיסות מעקב בשמי סוריה על מנת לאסוף מודיעין על פעילות המדינה האסלאמית וארגונים נוספים במדינה. טיסות הריגול בוצעו ללא בקשת אישור מממשלת סוריה הרשמית.

מהלך האירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספטמבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 בספטמבר החלו ארצות הברית, בחריין, ירדן, קטר, סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות להפציץ מטרות של המדינה האסלאמית בסוריה באמצעות מטוסי קרב, מפציצים וטילי שיוט מדגם טומהוק. התקיפות האוויריות נמשכו מדי יום. בנוסף לכך, בליל התקיפה הראשון הותקפו גם מטרות של קבוצת ח'וראסאן (שלוחה של ג'בהת א-נוסרה) ממערב לחלב. בתחילת נובמבר 2014 תקפה ארצות הברית מטרות נוספות של הקבוצה. באותו חודש, מרוקו שלחה שלושה מטוסי F-16 לאיחוד האמירויות, שתשמש בסיס שמננו יצאו המטוסים להפצצות יעדי המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה.

אוקטובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחילת אוקטובר 2014 התמקדו התקיפות באזור כובאני שבצפון סוריה, שם צרו לוחמי המדינה האסלאמית על העיר הכורדית האסטרטגית. ב-1 באוקטובר ארצות הברית ובעלות בריתה תקפו עמדות של המדינה האסלאמית באזור כובאני במטרה לסייע לכוחות הכורדיים שבשטח, בהם היחידות להגנת העם (YPG), ולצבא סוריה החופשי.

ב-9 באוקטובר תקפה ארצות הברית תשע פעמים בעיר כובאני ובסביבתה. שש מהתקיפות אירעו בדרום כובאני ובמהלכן הושמדו שני מבנים שעליהם השתלטה המדינה האסלאמית, טנק ומכונת ירייה, עמדת לחימה ושלוש יחידות של הארגון. שלוש תקיפות נוספות בוצעו בצפון העיר, שם נפגעו שתי יחידות קטנות של המדינה האסלאמית והושמדו שני מבנים שהיו בשליטתה.

ב-10 באוקטובר הובילה ארצות הברית סבב תקיפות נוספת יחד עם סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות נגד כוחות המדינה האסלאמית ברחבי סוריה. כוחות הקואליציה תקפו תשע פעמים, שבמהלכן השמידו שני מתקני אימונים של ארגון המדינה האסלאמית ושלושה כלי רכב, פגעו בטנק ובשתי יחידות של ארגון הטרור באזור כובאני. בתקיפות הושמד גם רכב משוריין במזרח דיר א-זור ונפגעה יחידה קטנה של המדינה האסלאמית בצפון-מזרח אל-חסכה.

ב-14 באוקטובר החל סבב התקיפה הנרחב ביותר מאז תחילת ההתערבות בסוריה. ארצות הברית וסעודיה ביצעו 21 גיחות תקיפה נגד מטרות המדינה האסלאמית בכובאני ובסביבתה ותקיפה נוספת באזור דיר א-זור. מטרת התקיפות הייתה למנוע מהמדינה האסלאמית להעביר כוחות ואספקה אל תוך העיר הכורדית. בתקיפות הושמדו שתי עמדות תצפית ואחת נוספת נפגעה, הושמד מבנה בשליטת המדינה האסלאמית ושניים נוספים נפגעו, שלושה מתחמים נפגעו והושמדו משאית, רכב משוריין ורכב נוסף ליד כובאני. בנוסף לכך, נפגעו שבעה אזורי שליטה, שתי עמדות לירי פצצות מרגמה, שלושה מבנים בשליטת הארגון ומתקן לאחסון ארטילריה. בתקיפה ליד דיר א-זור נפגע בית זיקוק נייד של הארגון.

ב-29 באוקטובר ביצעה ארצות הברית שמונה תקיפות אוויריות באזור כובאני. בתקיפות הושמדו חמש עמדות לחימה של המדינה האסלאמית, יחידה קטנה של הארגון, שישה כלי רכב, מבנה ומטה פיקוד ושליטה של הארגון.[4]

נובמבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין 8 ל-10 בנובמבר ארצות הברית ביצעה 23 תקיפות אוויריות באזור כובאני ודיר א-זור. 13 מהגיחות שהתמקדו בכובאני ובסביבתה פגעו בכלי רכב ובחמש יחידות קטנות של המדינה האסלאמית, הרסו מבנה שבשליטת הארגון ששימש מאגר תחמושת, השמידו מבנה של שליטה ופיקוד ושבע עמדות לחימה של הארגון. בנוסף לכך, שמונה תקיפות בדרום-מזרח דיר-אזור הסבו נזק לכמה מבנים במתקן לאחסון נפט, ששימש להעברת הנוזל השחור ולמכירתו בשוק השחור. שתי תקיפות נוספות במזרח דיר א-זור פגעו בעמדה לאיסוף נפט של הארגון.[5]

בין 13 ל-14 בנובמבר ביצעה ארצות הברית 20 תקיפות אוויריות בכובאני ובסביבתה, במזרח מחוז דיר א-זור, במערב מחוז חלב ובמזרח מחוז א-רקה. 17 מהתקיפות התמקדו בכובאני, פגעו ב-10 יחידות של המדינה האסלאמית והשמידו 10 עמדות לחימה, מבנה בשליטת הארגון ושני כלי רכב ואופנוע השייכים לארגון. בתקיפה אחת במזרח א-רקה נחרב מחנה אימונים ובהפצצה נוספת במזרח דיר א-זור הושמדה נקודת איסוף נפט של המדינה האסלאמית. תקיפה נוספת אירעה במערב מחוז חלב, שם נפגעו לוחמים הקשורים לקבוצת ח'וראסאן.[6]

דצמבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין 1 ל-3 בדצמבר, ארצות הברית ביצעה 14 תקיפות באזור כובאני, שבמהלכן הושמדו רכב של המדינה האסלאמית, 17 עמדות תקיפה, עמדת תצפית, כמו גם שמונה עמדות תקיפה נוספות שנפגעו יחד עם יחידה גדולה של המדינה האסלאמית.[7]

ב-22 בדצמבר תקפו ארצות הברית וחברות הקואליציה 12 פעמים בכובאני ובסביבתה, בסמוך לחלב, באזור אל-חסכה וליד א-רקה.

ב-24 בדצמבר התרסק מטוס של חיל האוויר של ירדן בשמי מחוז א-רקה שבסוריה. אנשי המדינה האסלאמית שבו את הטייס מועאז אל-כסאסבה וטענו שהם הפילו את המטוס, אך ארצות הברית שללה את הטענות הללו.[8] ארגון המדינה האסלאמית הציע לבצע עסקה לחילופי שבויים תמורת אל-כסאסבה ודרש את שחרורם של שני מחבלים מהכלא בירדן - סאג'ידה א-רישאווי ואת זיאד אל-כרבולי.

ינואר 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

פברואר 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-28 בפברואר ביצעו כלי טיס בלתי-מאוישים של ארצות הברית שתי תקיפות במחוז אל-חסכה, פגעו ביחידה טקטית של המדינה האסלאמית והשמידו שני כלי רכב.[3]

נתונים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2014 פרסם הפנטגון כי במהלך הלחימה נגד המדינה האסלאמית בחודשיים וחצי שעברו (מ-8 באוגוסט) בוצעו פעילויות התקפיות, בעיקר תקיפות אוויריות, בעלות של 425 מיליון דולר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מבצע נחישות טבועה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ",Paul D. Shinkman, "Obama: 'Global War on Terror' Is Over
  2. ^ Belgium sending 35 military trainers to Iraq, ‏באתר הדיילי סטאר הלבנוני, 27 בפברואר 2015
  3. ^ 1 2 U.S.-led coalition launches air strikes on ISIS targets in Iraq, Syria, ‏באתר הדיילי סטאר הלבנוני, ב-1 במרץ 2015
  4. ^ Centcom Officials Describe Latest Inherent Resolve Airstrikes", ‏באתר מחלקת ההגנה של ארצות הברית, 29 באוקטובר 2014
  5. ^ Airstrikes Continue Against ISIL in Syria, Iraq, ‏אתר מחלקת ההגנה של ארצות הברית, 10 בנובמבר 2014
  6. ^ [Military Airstrikes Continue Against ISIL in Syria, Iraq http://www.defense.gov/news/newsarticle.aspx?id=123636], ‏אתר מחלקת ההגנה של ארצות הברית, ב-14 בנובמבר 2014
  7. ^ Airstrikes Hit ISIL in Syria, Iraq, ‏אתר מחלקת ההגנה של ארצות הברית, 3 בדצמבר 2014
  8. ^ סוכנויות הידיעות‏, דאעש: הפלנו מטוס ירדני בצפון סוריה, שבינו את הטייס, באתר וואלה‏, 24 בדצמבר 2014