מבצע ענף זית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצע ענף זית
מלחמה: מלחמת האזרחים בסוריה
תאריך התחלה: 20 בינואר 2018
תאריך סיום: 9 באוגוסט 2019
משך הסכסוך: שנה ו-28 שבועות
מקום: אזור עפרין, צפון סוריה
שינויים בטריטוריות: טורקיה כבשה את רוב אזור עפרין
הצדדים הלוחמים
ראשי מדינה
טורקיהטורקיה רג'פ טאיפ ארדואן   
כוחות

טורקיהטורקיה טורקיה: לא ידוע
צבא סוריה החופשי: 5,000

8,000-10,000

אבדות

48 הרוגים מצבא סוריה החופשי.
22 חיילים טורקים

43 חיילים כורדים

Operation Olive Branch.svg

מבצע ענף זית הוא מבצע שהחל ב-20 בינואר 2018 ובו פתחה טורקיה במתקפה נגד הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, היחידות להגנת העם, ומפלגת הפועלים של כורדיסטן בצפון סוריה סביב העיר עפרין (אנ').

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימים שלפני המתקפה בוצעה חילופי ירי בין הכוחות הסורים הדמוקרטים (שמורכבים ברובם מכורדים) וצבא טורקיה בגיבוי פלגים מצבא סוריה החופשי שנאמנים לטורקיה. סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי ביום שלפני המתקפה (19 בינואר 2018) החלו הכוחות הרוסים באזור עפרין לסגת מהאזור.

התקיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשלת טורקיה הודיעה על התחלת המבצע ב-19 בינואר 2018 כאשר שר ההגנה הטורקי אמר כי: "המבצע כבר החל בפועל עם ביצוע ההפגזות מעבר לגבול". מאוחר יותר התעצמה המתקפה הטורקית ועל פי הכורדים נורו כ-70 פגזים במהלך הלילה.

בחודש מרץ 2018 הודיעו נשיא טורקיה והרמטכ"ל הטורקי כי המבצע הוכתר כהצלחה, אזור עפרין נכבש וכי בכוונתם להעמיק את המבצע לכל אורך גבול טורקיה-סוריה. כתוצאה מכך, איבדו הכורדים את רוב השטחים שהיו בשליטתם ממערב לנהר הפרת.

תגובות בינלאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גרמניהגרמניה גרמניה: דובר משרד החוץ הגרמני מסר כי: "הוא מבין את החשש הטורקי לגבולות טורקיה אך הציע לפעול במתינות מול הכורדים".
  • ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית: דובר הפנטגון מסר כי: "אנו מעודדים את כל הצדדים להימנע מהסלמה ולהתמקד במשימה החשובה ביותר שהיא הבסת המדינה האסלאמית. הדובר הוסיף כי ארצות הברית מבינה את חששה של טורקיה מפני ה-PKK (מפלגת הפועלים של כורדיסטן) אך מעדיפה לראות ירידה ברמת האלימות והתמקדות במלחמה נגד המדינה האסלאמית".
  • סוריהסוריה ממשלת סוריה: שר החוץ הסורי גינה את "האגרסיביות הטורקית כלפיי העיר עפרין" וכינה את עפרין חלק בלתי נפרד מסוריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מבצע ענף זית בוויקישיתוף