מבצע פסטוריוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צוות השופטים הצבאיים במשפט נאשמי מבצע "פסטוריוס"

מבצע פסטוריוס (Operation Pastorius) היה מבצע כושל של המודיעין הגרמני במלחמת העולם השנייה של פעולות חבלה בתוך ארצות הברית.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון של תקיפת ארצות הברית מבית היה של אדולף היטלר. לפי אלברט שפר תמך היטלר ברעיון של "מפלתה של ניו יורק במגדלים של להבות".

לאחר שהכריז מלחמה על ארצות הברית ב-7 בדצמבר 1941 הוא הורה לראש האבווהר האדמירל וילהלם קנריס לתכנן התקפות חבלה נרחבות על מטרות אזרחיות בתוך ארצות הברית כמו מסילות רכבת, גשרים, תחנת כוח הידרואלקטרית במפלי ניאגרה ועוד, כדי לגרום לדמורליזציה של האוכלוסייה האזרחית ולפגוע בכלכלתה.

קנריס קרא למבצע על שם פרנסציס דניאל פסטוריוס שייסד את היישוב הגרמני הראשון בפנסילבניה. הוא הטיל את יישום המבצע על גנרלמיור ארווין פון לאהוסן שהיה ראש מנגנון החבלה הגרמני באבווהר.

הסוכנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפעולה גויסו שמונה סוכנים על ידי האבווהר. שניים היו אזרחי ארצות הברית והשאר עבדו תקופות שונות בארצות הברית ודיברו אנגלית שוטפת. הם רוכזו בבית ליד אגם קוון (Quenzsee) שם עברו קורס מרוכז לשימוש בנפצי השהייה, חומרי נפץ ורימוני יד. הם נדרשו לדבר רק אנגלית ולקרוא כתבי עת אמריקאיים.

הם צוידו בתעודות מזויפות כמו תעודות לידה, ביטוח סוציאלי, רישיונות נהיגה וכן 175,000 דולר. הם חולקו לשתי קבוצות שעתידות לנחות בחוף לונג איילנד ופלורידה בעזרת שתי צוללות.

הפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעות הלילה הקטנות של ה-13 ביוני 1942 הצליחה הצוללת הגרמנית U-202 להנחית ארבעה סוכנים בחוף אמגנסט בלונג איילנד. הם היו עמוסים בחומר נפץ ובציוד נוסף שהוטמן בחול. מפקדם, גיאורג דש, התרחק מהם ונתקל בשומר משמר החופים בשם ג'ון קאלן. לשאלתו של קאלן ענה כי הוא דייג. קאלן לא השתכנע ודש דחף לו סכום של 260 דולר כדי שישתוק והתרחק בריצה.

הסוכנים עלו על רכבת, הגיעו למנהטן ושכרו חדרים במלון.

השומר קאלן הזעיק את משמר החופים ובחיפוש הם מצאו את חומר הנפץ ומדים גרמניים. המקרה דווח לנשיא פרנקלין רוזוולט והוא הורה ל-FBI לפתוח במצוד אחרי הגרמנים.

הקבוצה השנייה נחתה בחוף פונטה ורדה ליד ג'קסונוויל בפלורידה בעזרת הצוללת U-584, ב-16 ביוני 1942. הם עלו על רכבת לסינסינטי שם עמדו להיפגש עם הקבוצה השנייה ב-4 ביולי 1942 ולתכנן את המשך הפעולות.

הבגידה והמשפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

דש יצא לבדו לוושינגטון כדי לאתר מטרות אך במקום זאת החליט להסגיר את עצמו ל-FBI. בתחילה לא האמינו לו אבל לאחר שהציג לפניהם את תקציב המשימה בסך 84,000 דולר הם התחילו להתייחס אליו ברצינות. גם חברו ארנסט בורגר הסגיר את עצמו. תוך זמן קצר נאסרו הסוכנים בניו יורק ובפלורידה.

רוזוולט חשש שבית דין אזרחי יהיה רך מידי ולכן העמיד אותם בפני בית דין צבאי. צוות השופטים הורכב משבעה קצינים בכירים.

הגרמנים הואשמו בהפרת דיני מלחמה וקשירת קשר לביצוע פעולות חבלה. כולם נמצאו אשמים וב-3 באוגוסט 1942 נגזר עליהם עונש מוות. רוזוולט המתיק את גזר דינו של דש ל-30 שנה ושל בורגר למאסר עולם לאחר שהם הסגירו את עצמם ושיתפו פעולה. ששת האחרים הוצאו להורג בכסא חשמלי בבית הסוהר של מחוז קולומביה ב-8 באוגוסט 1942.

ב-1948 העניק הנשיא הארי טרומן חנינה לדש ובורגר בתאי שיגורשו לאזור הכיבוש האמריקאי בגרמניה. הם חיו שם את שארית חייהם והגרמנים התייחסו אליהם כבוגדים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ג'יילס מילטון, הערות שוליים מרתקות מן ההיסטוריה, עמ' 162-159, הוצאת כתר, 2017

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מבצע פסטוריוס בוויקישיתוף