מבצע קטיף כלניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצע קטיף כלניות
מלחמה: האינתיפאדה השנייה
תאריך התחלה: 6 בספטמבר 2003
תאריך סיום: 6 בספטמבר 2003
מקום: א-רימאל, רצועת עזה
עילה: פיגועי טרור שתוכננו על ידי החמאס
תוצאה: כישלון חיסול צמרת החמאס
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל  ישראל
Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
ShabakLogo.svg  שב"כ

חמאסחמאס  חמאס

ראשי מדינה
ישראלישראל אריאל שרון (ראש ממשלת ישראל  
מפקדים

המטה הכללי של צה"להמטה הכללי של צה"ל משה יעלוןרמטכ"ל)
ShabakLogo.svg אבי דיכטר (ראש השב"כ)
חיל האוויר הישראליחיל האוויר הישראלי דני חלוץ (מפקד חיל האוויר)

כוחות
אבדות

אין

אין

מבצע קטיף כלניות הוא מבצע של צה"ל שהתרחש ב-6 בספטמבר 2003 במטרה להרוג את צמרת החמאס ברצועת עזה, אשר הייתה אחראית לסדרת פיגועים רצחניים ברחבי ישראל.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות פיגועים רצחניים שהחמאס ביצע ברחבי ישראל התקבלה החלטה להרוג את בכירי בחמאס. סלאח שחאדה מבכירי החמאס נהרג יחד עם אשתו שהייתה פעילת טרור באמצעות פצצה במשקל טון. מספר אזרחים שמערכת הביטחון לא ידעה על הימצאותם במבנה פח שצמוד לבית, נפגעו והדבר גרר ביקורת בינלאומית על החיסול והפגיעה באזרחים שאינם מעורבים. בעקבות מעורבתו של אחמד יאסין בפיגועים רבים, התקבלה החלטה שניתן להרוג אותו אף על פי שהוא מההנהגה הדתית פוליטית ונכה. ההחלטה אושרה משפטית על ידי היועץ המשפטי לממשלה. אל מערכת הביטחון הגיעה "ידיעת זהב" שכל צמרת החמאס תתכנס בשבת בדירת מסתור. לא התקבל מידע באיזה בית באיזו שעה תתבצע הפגישה.

ראש השב"כ אבי דיכטר התבטא "מעולם, בכל הקריירה המודיעינית שלי עד לאותו יום ואחרי אותו יום, יריב כל כך רציני לא עשה טעות כל כך גדולה, שגיאה אסטרטגית עמוקה".

ההכנות למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיד עם קבלת הידיעה כוחות הביטחון החלו במעקב אחרי בכירי חמאס על מנת לאתר את מקום הפגישה. כוחות חיל האוויר עמדו בכוננות גבוהה עם מטוסים חמושים בפצצת MK-84 במשקל של כטון. צמרת הביטחון הישראלית בראשות ראש הממשלה אריאל שרון, שר הביטחון שאול מופז, הרמטכ"ל משה יעלון וראש השב"כ אבי דיכטר, וראש אגף מבצעים, ישראל זיו, התכנסה על מנת לעקוב מקרוב על פרטי המבצע[1].

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מעקב ממושך נמצא הבית שצמרת החמאס תתכנס בו. בית פרטי בין שלוש קומות בשכונת א-רימאל של ד"ר מרואן אבו ראס, מרצה בהאוניברסיטה האסלאמית וחבר המועצה המחוקקת של החמאס. עם קבלת המידע התברר שבמרחק 5 מטרים מביתו של אבו ראס יש בניין רב קומות עם כ-40 משפחות. בבית התכנסו כ-12 מבכירי החמאס. מטוסי חיל האוויר המריאו חמושים בפצצת MK-84 על מנת להיות מוכנים לקבלת הפקודה. לאחר שהמטוסים באוויר יחידת חקר ביצועים של חיל האוויר הזהירה שפצצת MK-84 תגרום לנזק סביבתי כבד והם המליצו לא לבצע את המבצע. הרמטכ"ל משה יעלון הצטרף להמלצה לביטול המבצע, לעומת זאת ראש השב"כ אבי דיכטר דחף לביצוע התקיפה. הדיון הסתיים וראש הממשלה אריאל שרון ושר הביטחון שאול מופז קיבלו דעתו של יעלון והורו לבטל את התקיפה. 10 דקות לאחר מכן דיכטר עידכן שהגיעה ידיעה שצמרת החמאס מתכנסת בקומה השלישית. בעקבות זאת עלה הרעיון להשתמש בפצצת MK-82 במשקל של כרבע טון, שיגרום לנזק סביבתי נמוך.[2] ראש הממשלה ושר הביטחון אישרו את התקיפה ומטוס חיל האוויר תקף את המבנה והשמיד את הקומה השנייה והשלישית. בכירי החמאס שישבו בקומה הראשונה ניצלו וברחו מהבית לכיוונים שונים.

ביקורת בעקבות הכישלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הכישלון הוטחו האשמות הדדיות בין משה יעלון ואבי דיכטר. יעלון העביר ביקורת על המידע המודיעיני השגוי שצמרת החמאס בקומה העליונה, והעדיף שלא היו תוקפים כלל. מנגד דיכטר העביר ביקורת חריפה על השימוש בפצצה של כרבע טון ולא בפצצה גדולה יותר, שהייתה הורגת את כל צמרת החמאס, ומכה מכה קשה את ארגון הטרור.

המחבלים שניצלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב המחבלים שהיו בבית נהרגו במהלך השנים חוץ מאסמאעיל הנייה, מוחמד דף (שנפצע קשה מאוד במספר ניסיונות חיסול) ומחמוד א-זהאר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]